• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOMKETTOMMalazská Kniha padlých
    ULRIK
    ULRIK --- ---
    To je desny, komunikovat 2x :) nakladatele - prekladatele, ale to uz jsi mi vysvetlila vedle, kde je problem :)
    HATOR
    HATOR --- ---
    ULRIK: Tak Krejčová to samozřejmě dělat nemusí, ani se do toho nějak zvlášť nehrne. Nicméně nakladatelé, pokud nejsou mrchy, si obvykle do svých sérií nelezou.
    ULRIK
    ULRIK --- ---
    Proboha co je to za blbost? Tak to nemusí překládat Krejčová...a nakladatelů je dost...navíc Esselmontův jazyk je jednodušší.
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    ale tohle uz tak dobra zprava neni :(
    "Vzhledem k tomu, že nemůžeme najít překladatele, který by doplnil Danu Krejčovou a překládal dílo Iana C. Esslemonta, rozhodli jsme se práva na jeho knihy zatím nekupovat."
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    ULRIK: jojo, jen si rikam, jestli si k tomu nekoupit rovnou i knizku v originale :) slyset to a cist by bylo mozna lepsi. Dobre je, ze zacatku dokonce i ja celkem dobre rozumim, coz me tesi :)
    ULRIK
    ULRIK --- ---
    HITOMI: Dík, už poslouchám GotM:) Na usínání super, jen to musím včas vypnout...;)
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    Malinko z jineho soudku, ale uplne OT to neni :)

    10. prosince se bude v restauraci U Matouše, Matoušova 6, Praha 5 pořádat benefiční zeměplošský vánoční bazar, jehož část výtěžku půjde na veřejnou sbírku na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci, kterou trpí i Terry Pratchett. Od 12 do 17 hodin tak zde budete moci koupit vánoční dárky pro své blízké nebo i pro sebe, sehnat si tradiční nebo zeměplošské vánoční ozdoby či budete moci ochutnat některé zeměplošské pokrmy podle receptů Stařenky Oggové, navíc tím přispějete na charitativní činnost.
    Pokud se chcete do akce zapojit jako prodejci, stačí zaslat svou žádost a soupis věcí, které nabízíte, na e-mail vehali@discworld.cz.
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    BORGDOG: presne tak, coz je prvek, ktery se zas az tak casto v jinych fantazarnach nevyskytuje :)

    a jestli je to navic podle rpgcka, ktere hrali, tak podobne veci se vazne stavaji - mocne bytosti se proste pritahuji, v ramci planu :) neco podobneho mame v hrani i my :))
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    Souhlasím. Ve fantasy tohoto typu se tomu prostě vyhnout nejde a i když chápu, že to je zčásti věc interpretace, hodně z těchto "náhod" jde skutečně přisoudit spíše plánům nebo selháním plánů. Plus, ty záchrany jsou rovněž problematické. Zpravidla záchrana znamená, že si dotyčný polepší. Ale tím si u Eriksona v mnoha případech pochybuji... ani ti zachránění tím mnohdy nejsou moc nadšení. :-)
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    IDLE: krom toho se da jeste polemizovat nad tim, zda se to v nejakych pripadech vubec da pocitat jako "zachrana" :) vzdycky je to neco za neco...
    A co ted ctu napr. Cernou legii, tak tam je podobnych scen taky vic a cela puvodni serie je jak jeden dil malazu (co se poctu stran tyce)
    nejak neznam serii, kde by tohle nebylo (spis je v mnohem vetsi mire...) a co si budem povidat, obcas se podobny nahody i v nasem "nemagickem" svete dejou :))
    SID311
    SID311 --- ---
    IDLE: Mně to naopak v Malazu přijde do očí bijící víc než jinde. Ale možná je to tím, že jsem celou sérii víceméně v kuse. Jedna věc je v nějaké čtyřsetstránkové knížce něco takového přečíst třeba třikrát a jiná na desíti tisících stránkách čtených v průběhu několika měsíců třicetkrát (řekněme) - pak má člověk víc příležitostí si toho všimnout.
    IDLE
    IDLE --- ---
    SID311: No, třeba to setkání všech důležitých postav jako vyvrcholení dílu už jsem si zvykla brát jako součást hry - koneckonců je to tam pokaždé. Vysvětlení naší "reálnou" logikou to možná nemá, ale ve světě prosyceném magií a jiným nehmatatelnem mi to přijde přípustné, prostě silné figury se přitahují.

    Jinak obecně náhodná setkání a záchrany v posledním okamžiku taky moc ráda nemám, ale aniž bych to chtěla nějak slepě obhajovat, v Malazu mi nějak nepřijdou tolik doočíbijící jako jinde. Možná (a teď jenom zkouším odhadovat) proto, že se tu nikdy nemůžu spolehnout, že ta záchrana v poslední chvíli opravdu přijde a zafunguje. :)
    SID311
    SID311 --- ---
    ROMI: Jak se to vezme. Skoro všechny knihy mají málo pravděpodobný děj, jsou v nich neuvěřitelné shody náhod, etc.

    Také jedna věc je logika světa a jiná věc logika děje. Tedy to, že přijmu existenci magie, ascendantů, warrenů neznamená, že mi přijde logické, že když jsou na kontinentě o milionech čterečných kilometrů dvě mocné osoby, že se jakoby náhodou potkají zrovna v jeden kritický okamžik.

    Odmítat málopravděpodobné události by skutečně znamenalo přestat číst fantastiku, ale mám pocit, že v sérii označované za bořitele zaitých postupů a excelentní příklad geniálně promyšleného děje, by jich mělo být poněkud méně.
    IDLE
    IDLE --- ---
    ROMI: No, jak se to vezme. Já třeba i ve fantastice nejvíc ocením, když se začne z nějakých neuvěřitelných/neskutečných předpokladů a zbytek už se vyvíjí nějakou nám známou logikou. Akorát se to kolikrát špatně vymezuje, protože jakmile si do světa vpustíme magii, tak najednou "jde" spousta zvláštních věcí.
    ROMI
    ROMI --- ---
    IDLE: to se neptam da se rict, to je tak trosku odpoved, ze ve fantastice ten neuveritelnej dej vlastne chceme :)
    IDLE
    IDLE --- ---
    "Proč fantastiku čteme" je myslím otázka, která nebude mít jednoduchou nebo jednoznačnou odpověď. :)
    ROMI
    ROMI --- ---
    a neni to prave proto, proc fantastiku cteme? :)
    SID311
    SID311 --- ---
    U příležitosti nedávného dočtení všech knih z Malazu (i když ne na dlouho - za chvíli vychází Orb, Sceptre, Throne) jsem se rozhodl napsat sem pár kritických poznámek, jako určitou protiváhu obvyklých nadšených výkřiků.

    Zdůrazňuji ovšem, že se mi série líbí, jinak bych nepřečetl 13 románů (kromě Night of Knives dost rozsáhlých) a čtyři novely (resp. povídky), ale nemyslím si, zřejmě narozdíl od většiny zbytku světa, že je to nepřekonatelný vrchol fantasy či jakékoliv jiné literatury vůbec.

    Co mi činí problém je, že plynutí děje až moc závisí na náhodách zásadního významu. Významná postava nemůže ujít pár mil, aby nepotkala nějakou jinou významnou postavu, objevila nějaký mocný magický efekt, našla zakletého démona/ascendanta/draka (a obvykle se ho jala osvobozovat), najdou zranění ve stěně warrenu, které se jim záhy podaří zavřít...

    Výhoda je, že děj se pak mění v akční smršť, kde se pořád děje něco zajímavého, svět měnícího, ale nevýhoda je, že děj působí příliš neuvěřitelně - řekl bych, že celá série je jedna velká sbírka náhod.

    Něco se pokouší vysvětlovat, že jde o konvergenci, která přitahuje velké události, ale to je takové laciné vysvětlení - stalo se to takto, protože Bůh tomu chtěl.
    Něco se dá vysvětlit, že to jsou neuvěřitelně komplexní plány mocných ascendantů, ale je zřejmé, že velká část událostí prostě plánovat nešla.

    S tím souvisí příliš časté záchrany na poslední chvíli. To je naprosto typické klišé fantasy (či jiné dobrodružné) literatury a Malazu se vůbec nevyhýbá. Říká se, jak je Erikson krutý ke svým postavám a skutečně postav zemře mnoho (byť se nezřídka vracejí z mrtvých), ale pokud jde o něco skutečně důležitého, obvykle se situaci podaří zachránit, byť se značným úsilím a se ztrátami na životech. Nechce se mi zmiňovat moc konkrétních příkladů, protože by šlo o docela zásadní spoilery, ale napadá mě jich značné množství snad v každé knížce.

    Opakovaně je zachráněna skoro zničená armáda (ať už posilami nebo vývojem mimo bojiště), nebezpečné bytosti neutralizovány kolemjdoucími, kteří na poslední chvíli přiloží ruku k dílu, postava v sobě objeví netušené polobožské schopnosti v době, kdy už to vypadá, že nemá šanci na přežití... Prostě postavy umírají, ale obvykle až poté, co několikrát přežijí situaci, která je měla zabít.



    Shrnutí devíti slovy: knihy jsou to dobré, ale děj je dost neuvěřitelný.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    To by tady nejspíš byla už teď chodba Tellan. :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam