• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOMKETTOMMalazská Kniha padlých
    SID311
    SID311 --- ---
    U příležitosti nedávného dočtení všech knih z Malazu (i když ne na dlouho - za chvíli vychází Orb, Sceptre, Throne) jsem se rozhodl napsat sem pár kritických poznámek, jako určitou protiváhu obvyklých nadšených výkřiků.

    Zdůrazňuji ovšem, že se mi série líbí, jinak bych nepřečetl 13 románů (kromě Night of Knives dost rozsáhlých) a čtyři novely (resp. povídky), ale nemyslím si, zřejmě narozdíl od většiny zbytku světa, že je to nepřekonatelný vrchol fantasy či jakékoliv jiné literatury vůbec.

    Co mi činí problém je, že plynutí děje až moc závisí na náhodách zásadního významu. Významná postava nemůže ujít pár mil, aby nepotkala nějakou jinou významnou postavu, objevila nějaký mocný magický efekt, našla zakletého démona/ascendanta/draka (a obvykle se ho jala osvobozovat), najdou zranění ve stěně warrenu, které se jim záhy podaří zavřít...

    Výhoda je, že děj se pak mění v akční smršť, kde se pořád děje něco zajímavého, svět měnícího, ale nevýhoda je, že děj působí příliš neuvěřitelně - řekl bych, že celá série je jedna velká sbírka náhod.

    Něco se pokouší vysvětlovat, že jde o konvergenci, která přitahuje velké události, ale to je takové laciné vysvětlení - stalo se to takto, protože Bůh tomu chtěl.
    Něco se dá vysvětlit, že to jsou neuvěřitelně komplexní plány mocných ascendantů, ale je zřejmé, že velká část událostí prostě plánovat nešla.

    S tím souvisí příliš časté záchrany na poslední chvíli. To je naprosto typické klišé fantasy (či jiné dobrodružné) literatury a Malazu se vůbec nevyhýbá. Říká se, jak je Erikson krutý ke svým postavám a skutečně postav zemře mnoho (byť se nezřídka vracejí z mrtvých), ale pokud jde o něco skutečně důležitého, obvykle se situaci podaří zachránit, byť se značným úsilím a se ztrátami na životech. Nechce se mi zmiňovat moc konkrétních příkladů, protože by šlo o docela zásadní spoilery, ale napadá mě jich značné množství snad v každé knížce.

    Opakovaně je zachráněna skoro zničená armáda (ať už posilami nebo vývojem mimo bojiště), nebezpečné bytosti neutralizovány kolemjdoucími, kteří na poslední chvíli přiloží ruku k dílu, postava v sobě objeví netušené polobožské schopnosti v době, kdy už to vypadá, že nemá šanci na přežití... Prostě postavy umírají, ale obvykle až poté, co několikrát přežijí situaci, která je měla zabít.



    Shrnutí devíti slovy: knihy jsou to dobré, ale děj je dost neuvěřitelný.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    To by tady nejspíš byla už teď chodba Tellan. :-)
    IDLE
    IDLE --- ---
    Hm, kdyby se v munici proměnilo každé vytištěné slovo označující dotyčné předměty...

    no, buďme rádi, že si nejspíš vymýšlím. :)
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    Málo munice...
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    IDLE: je jich hodne ;) pochybuju, ze by zvladli zautocit na vsechny :)
    IDLE
    IDLE --- ---
    HITOMI: Ten je obrněný? :)
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    IDLE: leda to koupit pak draz v luxoru :))
    IDLE
    IDLE --- ---
    BORGDOG: No však ta v pondělí skončí.
    ROMI
    ROMI --- ---
    tak v pondeli koupim :)
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    Já musím s útokem počkat až do skončení soutěže v Ikarii. :-)
    IDLE
    IDLE --- ---
    HITOMI: Doufám, že ten útok nepovedou Moranthskou municí, to už bys pak asi moc neuspěla. :)
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    IDLE: vzhledem k tomu, ze je to uz za 21 dni, tak myslim, ze je to nadseni a radost opravnene :)) beztak me tedka cekaj zapocty, zkousky, programovani her a podobny nesmysly, ze toho volnyho casu ani moc nebude....a utece to :)) a zbytek ctenaru tohoto auditka muze vzit aspon ten kram uz v pondeli utokem ;)
    IDLE
    IDLE --- ---
    HITOMI: Aha. Mě to překvapilo, když vidím, s jakým nadšením to vydání ohlašuješ. :)
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    IDLE: jelikoz jsem tedka uplne totalne bez penez a prace, tak asi budu muset :)
    a jeste docitam Cernou legii...
    IDLE
    IDLE --- ---
    HITOMI: To s tím budeš čekat na Vánoce? :)
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    Podle stranek eshopu je uz na sklade! :)
    Talpress - Produkt [371-prach-snu]
    http://www.talpress.cz/shop/produkt/371-prach-snu.html?katID=12

    (a co jsem se docetla na FB, tak od vcerejska)
    to budou krasne vanoce!!!
    ROMI
    ROMI --- ---
    tak termin 9. v cestine byl 30. listopadu, takze by tady mohla bejt kazdou chvili
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    IDLE: tak tohle jsem ani neznala :) prihodim to tam, kdyby se to nahodou chtelo treba jeste nekdy rozjet
    IDLE
    IDLE --- ---
    HITOMI: O zajímavých nevím. Z těch nezajímavých existuje už pár let mrtvý fanouškovský web http://malazskarise.cz/, na tamním fóru jsem před pár měsíci dokonce i potkala dalšího návštěvníka. :)

    Ale to fakt asi nikoho zajímat nebude, tak jen pro úplnost.
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    Pokud kdokoliv z vas objevi jeste nejake zajimave odkazy, rada je tam pridam :))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam