HOWKING: V přírodě to funguje tak, že "že přežije všechno, co nechcípne". Zní to všelijak, ale pointa je, že viry mutují náhodně a přežijí ty mutace, které nevymřou, což nemusí nutně být "ty lepší".
- V konkurenci různých kmenů se prosazují ty, které se šíří rychleji, protože si rychleji zabírají hostitele a ty pomalejší nezbyde.
- Očkovaní zpomaluje šíření omikronu i na starších variant, omikron méně (ale stále dost!).
- Větší účinnost pro starším variantám nezpůsobuje o to rychlejší šíření omikronu, naopak - tohle je trochu komplikovanějíš myšlenka - čím více očkovaných, tím méně "pokusných subjektů" viru zbývá, tím méně mutací se vyzkouší a tím menší šance je, že se objeví nějaká skutečně nebezpečná.
- Virus mutuje náhodně a drtivá většina mutací je neúspěšných a vede k tomu, že se dotyčný mutant dále nerozmnoží.
- My očkováním proti určité variantě neumožňujeme specifičtější orientaci na určité změny (tj. neumožňujeme žádnou specifickou cestu, kudy by se virus při vývoji ubíral), protože virus neplánuje - viz výše, mutace jsou náhodné a přežjí ty, které nechcípnou. Naopak, snižováním počtu vhodných hostitelů snižujeme počet evolučních pokusů, které virus má.
Lidi mají obecně tendenci viry personifikovat a přisuzovat jim lidské vlastnosti, ale tyhle analogie mají velmi omezenou platnost. Nelze na jejich základě nic usuzovat nebo odvozovat, dají se použít jen jako ilustrace nějakého faktu.