• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUSoučasná sakrální architektura
    Galerie a diskuze o moderní a současné sakrální architektuře. Tedy stavby postavené po roce 1918 - zaměřeno více na současnost. Z celého světa, libovolné náboženství. Především ty, které stojí za zmínku - ať už kvalitní architekturou a nebo něčím dalším významné, popřípadě skutečně obskurní. Průměrně hnusný kostel/mešitu/synagogu /... nebrat.

    V případě že nahazujete novou stavbu, tak kromě fotek také minimálně architekta, komu slouží, místo a data o stavbě.
    rozbalit záhlaví
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: To by věděl padre Pedro, kdysi to někde zmiňoval. :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HAROLD: někde je moderně naturalisticky znázorněna scéna panenského početí?
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Jak to bylo s tím penisem Ducha svatého?
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    KATERINA: Au.
    KATERINA: Au.
    KATERINA
    KATERINA --- ---
    GENTIANA: a ano, klekali jsme i před zarámovanou ponožkou, druhotné ostatky prostě :D
    KATERINA
    KATERINA --- ---
    GENTIANA: Josemaría Escrivá de Balaguer, zemřel r. 1975 - jinak bych to nepsala do diskuse, která se týká soudobého porcování ;)
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    KATERINA: však těch středověkých kousků a jejich kousků je spousta (nemluvě o třech lebkách Jana Křtitele), ale jestli dneska nějakou tu sv. Marii Vopěnkovou, která proslula milosrdenstvím a dobročinností a zesnula roku 1985, rozparcelujou jako nějakého toho středověkého chudáka, který ještě nevychladl a už neměl uši, to mě zajímalo. (Nemluvě o uchování posmrkaného kapesníku, což už je příliš jako z Terryho Pratchetta.)
    Musím přiznat, že mi tyhle aspekty katolictví těžce unikají. A asi to už někteří současníci uřezávání přečuhujících kousků mrtvol považovali za pošahané, když jsou legendy typu I slíbil tenaten tomu a tomu, že mu dá prst sv. Dobrotivé, ale prst se nechtěl nechat ulomit/do roka a do dne se vrátil na místo, protože sv. Dobrotivá si přála spočívati vcelku.

    RAGNAROK: Hnutý, ale hezký.
    KATERINA
    KATERINA --- ---
    GENTIANA: klekala jsem před zarámovaným zazlaceným kouskem dásně (jako výraz úcty ke světci samozřejmě) ...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    reposta
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    hmm, tak to jsem zvědav...
    Idea - House of One
    http://house-of-one.org/en/idea
    Křesťané, muslimové a židé se v Berlíně budou modlit pod jednou střechou | Evropa
    http://www.rozhlas.cz/...ane-muslimove-a-zide-se-v-berline-budou-modlit-pod-jednou-strechou--1358274

    HAROLD
    HAROLD --- ---
    MOLLY: Proč jsem četl „tři zlaté vlasy Matky Terezy“?

    Btw Buddha se snad dokonce naporcoval sám!
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    GENTIANA: Ale jsou i decentnější - jako vlasy (např. pražské Komunitní centrum Matky Terezy má v oltářním stole tři vlasy Matky Terezy, které navíc nejsou vidět, protože jsou pod zlatou destičkou - a pod ubrusem...)
    Ale je zajímavé, že třeba Buddhu naporcovali na přesnej počet kusů a ty rozeslali do důležitých míst, aby se vědělo, kde jsou pravé ostatky a zamezilo se kupčení a padělání...
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    GOBERS: Vatikánský masakr motorovou pilou....
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    GENTIANA: Pořád se porcuje.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    Když už jsme u těch oltářů, furt se ještě mrtvolám světců uřezávají prsty apod., nebo jsou ty relikvie nějaké decentnější, světcovy brejle nebo nehty ostříhané zaživa...?
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    GOBERS: Mně taky, ale mně si nevšímejte. :D
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GOBERS: bych to musela vidět naživo. Takhle na fotkách mi to příjde jako jako příliš těžký monolit a moc nerozumím proč je to černé.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    ZUZKAOU: A mně se zrovna líbí!!!
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ZUZKAOU: to je celé jaksi LOL.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Coste zednáří, coste dělali, že jste nám ten stolek, ten oltářní stolek na špičku stavěli...

    https://www.facebook.com/tscbk/posts/980770168654217


    Tiskové středisko České biskupské konference

    Ve středu 25. listopadu posvětil biskup František Václav Lobkowicz nový oltář ve farním kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku.
    Nový oltář má tvar jehlanu vnořeného špičkou do kruhu a je významným prvkem v presbytáři gotického kostela. Proměna kruhu ve čtverec symbolicky naznačuje proměnu chleba a vína v tělo a krev Kristovu. Podsvětlení paty oltáře působí, jakoby se oltář vznášel. Autorem návrhu a projektu je architekt Marek Štěpán.
    Oltář je z ocelového plechu s horní deskou z jednoho kusu břidlice. Záměrně byly zvoleny poměrně prosté materiály, které pochází z Moravskoslezského regionu a jsou zde tradičně zpracovávány.
    Do otvoru ve středu břidlicové desky byly uloženy relikvie mučedníka komunistického pronásledování církve Metoděje Dominika Trčky.
    Procesní kříž nese pět kamenů symbolizujících pět Kristových ran. Použitý kámen je Pyrit, který bývá příměsí uhlí a který se využívá při výrobě železa. Bronzový nápis v kruhu okolo oltáře "Hlas volajícího na poušti: Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky" odkazuje jednak k patronovi kostela - sv. Janu Křtiteli a zároveň vybízí i každého z příchozích aby v sobě připravil cestu, překročil hranici kruhu a přistoupil ke stolu, z něhož lze přijímat pokrm pro život věčný.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam