• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUSoučasná sakrální architektura
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Když slyším „Brno“, myslím, že vysoký vztyčený předmět může mít jen jeden význam...
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ZUZKAOU: Já bych řekla, že troubu, která zbořila hradby Jericha, nebo nějakou podobnou strašlivou zbraň.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GENTIANA: jaký poselství symbolizuje ten nasvícený periskop?
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    au, au.

    Kostel na Lesné začnou stavět letos. Tvar věže symbolizuje nebeské poselství - Brněnský deník
    http://brnensky.denik.cz/...acnou-stavet-letos-tvar-veze-symbolizuje-nebeske-poselstvi-20160114.html
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    HAROLD: Ale služebníček... :) Klíčové slovo je sanctum praeputium, jediná Kristova primární relikvie. Ve středověku ukazovaná na tolika místech, že by náš Pán a Spasitel připomínal japonské hentai chapadlové monstrum... Většina jich zmizela za reformace nebo během francouzské revoluce. Kolik jich dnes ještě reálně je se moc neví, protože ti, kdo jí mají, se tím moc nechlubí. Ale podle všeho jsou asi dvě - a sákristijní vtip je, že je to to božské a lidské přirození. Ale Duch Svatý by se na to asi taky dal naroubovat, i když ten býval kreslený spíš dost hermafroditně ve středověké ikonografii.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: To by věděl padre Pedro, kdysi to někde zmiňoval. :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HAROLD: někde je moderně naturalisticky znázorněna scéna panenského početí?
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Jak to bylo s tím penisem Ducha svatého?
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    KATERINA: Au.
    KATERINA: Au.
    KATERINA
    KATERINA --- ---
    GENTIANA: a ano, klekali jsme i před zarámovanou ponožkou, druhotné ostatky prostě :D
    KATERINA
    KATERINA --- ---
    GENTIANA: Josemaría Escrivá de Balaguer, zemřel r. 1975 - jinak bych to nepsala do diskuse, která se týká soudobého porcování ;)
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    KATERINA: však těch středověkých kousků a jejich kousků je spousta (nemluvě o třech lebkách Jana Křtitele), ale jestli dneska nějakou tu sv. Marii Vopěnkovou, která proslula milosrdenstvím a dobročinností a zesnula roku 1985, rozparcelujou jako nějakého toho středověkého chudáka, který ještě nevychladl a už neměl uši, to mě zajímalo. (Nemluvě o uchování posmrkaného kapesníku, což už je příliš jako z Terryho Pratchetta.)
    Musím přiznat, že mi tyhle aspekty katolictví těžce unikají. A asi to už někteří současníci uřezávání přečuhujících kousků mrtvol považovali za pošahané, když jsou legendy typu I slíbil tenaten tomu a tomu, že mu dá prst sv. Dobrotivé, ale prst se nechtěl nechat ulomit/do roka a do dne se vrátil na místo, protože sv. Dobrotivá si přála spočívati vcelku.

    RAGNAROK: Hnutý, ale hezký.
    KATERINA
    KATERINA --- ---
    GENTIANA: klekala jsem před zarámovaným zazlaceným kouskem dásně (jako výraz úcty ke světci samozřejmě) ...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    reposta
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    hmm, tak to jsem zvědav...
    Idea - House of One
    http://house-of-one.org/en/idea
    Křesťané, muslimové a židé se v Berlíně budou modlit pod jednou střechou | Evropa
    http://www.rozhlas.cz/...ane-muslimove-a-zide-se-v-berline-budou-modlit-pod-jednou-strechou--1358274

    HAROLD
    HAROLD --- ---
    MOLLY: Proč jsem četl „tři zlaté vlasy Matky Terezy“?

    Btw Buddha se snad dokonce naporcoval sám!
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    GENTIANA: Ale jsou i decentnější - jako vlasy (např. pražské Komunitní centrum Matky Terezy má v oltářním stole tři vlasy Matky Terezy, které navíc nejsou vidět, protože jsou pod zlatou destičkou - a pod ubrusem...)
    Ale je zajímavé, že třeba Buddhu naporcovali na přesnej počet kusů a ty rozeslali do důležitých míst, aby se vědělo, kde jsou pravé ostatky a zamezilo se kupčení a padělání...
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    GOBERS: Vatikánský masakr motorovou pilou....
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    GENTIANA: Pořád se porcuje.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam