• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    KAERO
    KAERO --- ---
    PISHPUNTA: dnes se bezne prodavaji ctecky s uhloprickou displeje 5", 6", 7", 9.7" (fuj palce! proc se to zase rozsirilo? fuj USA!). opravdu chces vyrabet nekolik verzi pdf pro nekolik uhlopricek? a uvedom si, ze ctecka se jako pristroj libi i starsim lidem - ti vetsi pismo potrebuji, ale mladi maji radeji mensi pismo. naopak zarovnani do bloku je vetsine lidi ukradene, a nevidi v tom problem.
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    U6 jsem to porůznu házel, jak jsem to psal, ale třeba někdo přišel později a některé z těch článků by se mu hodily:

    http://www.pepak.net/e-books/html-jako-e-bookovy-format/
    - Proč má smysl používat pro tvorbu e-knih formát HTML a ne ostatní. Základní myšlenka mého přístupu je, že všechno připravím v HTML určitého tvaru a následně mám připravené skripty, kterým knihu převedu do cílového formátu toho kterého zařízení. Ten formát přitom může být celkem libovolný, podle toho, co mám za zařízení a jaké formáty mu "chutnají". (Proč nepoužít třeba DOC: Protože HTML je textový formát, pro jehož úpravu jde použít stovky aplikací, kterými se dá řešit skoro každá myslitelná situace; nestane se, jako u Wordu, že budu vázán tím, co umí nebo neumí Word.)

    http://www.pepak.net/e-books/h2lrf-hromadna-konverze-html/
    - Tu hromadnou konverzi dělám tímhle svým nástrojem.

    http://www.pepak.net/e-books/z-papiru-do-ctecky-5-technicka-korektura/
    - Několik doporučení a üžitečných regulárních výrazů pro základní úpravu knih.

    http://www.pepak.net/e-books/sablona-pro-e-knihu-v-html/
    - Základní HTML kostra, do které upravuji svoje knihy, aby se s nimi potom snadno pracovalo.

    http://www.pepak.net/e-books/vycisteni-html-knihy/
    - Postupy (a spousty regulárních výrazů), kterými se z OCR FineReaderu dostanu do "mého" HTML. Ale je to použitelné i pro jiné vstupy než jen OCR z FineReaderu.

    http://www.pepak.net/e-books/uvozovky-v-html/
    - Speciálně jsem se zabýval problematikou uvozovek.

    http://www.pepak.net/e-books/prevod-z-txtpdb-do-html/
    - Pokud má někdo na vstupu čistý text a chce na výstupu dostat HTML...

    http://www.pepak.net/programovani/regularni-vyrazy-1-uvod/
    - Pro úpravu knih jsou regulární výrazy velmi užitečné. Bohužel většina tutorialů se zabývá jen úplně základními použitími regexpů a opomíjí spousty pokročilých (ale velmi užitečných) možností. Tady jsem se snažil popsat regexpy co nejúplněji.

    http://www.pepak.net/e-books/tags-nastroj-pro-cisteni-html-knih/
    - Nic mi nepije krev víc, než když mám v knize spousty zbytečných tagů. Tímhle nástrojem je kontroluji.

    http://www.pepak.net/e-books/quotes-nastroj-pro-kontrolu-uvozovek/
    - A tímhle kontroluji, že jsou v pořádku (správně ukončené, správně zanořené) uvozovky.

    Pravda, má to celé jednu nevýhodu, že se člověk musí "hrabat v kódu". Ale zase tak složité to není, podařilo se mi to celkem uspokojivě naučit i moji matku - klíčem je využít nějaký programátorský editor, který dokáže zvýrazňovat syntaxi (takže jsou vidět chyby) a volat externí nástroje (takže se mu dá do menu vrazit volání Tags, Quotes a samozřejmě Xmllint).
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GIF_242: Dalo by se říct, že e-knihu tady děláme komplet mnozí. S tou konverzí se to má tak: Pokud neskenuješ a neděláš OCR, začínáš s textem, následuje typografie a prepres, kde ty stránky zkulturníš, na to jsou i na nyxu jiné diskuse. A tady začne ta specifika e-knih. Tam, kde se u papíru řeší tisk, my to musíme dostat do čtečky, ne všechno ti čtečka umožní zobrazit, něco neumí ten který formát, sazba se mění podle nastavení uživatele a něco prostě neumíme. A tohle tady často řešíme. Tedy, aby text, kterému jsme dali nějakou úpravu, ji měl i ve čtečce. Pokud by nám nezáleželo na vzhledu, stačilo by alespoň v epub zmáčknout tlačítko pluginu.

    ADD sázecí programy: Pro výstup do PDF, PS, tisk, SVG, používám kde je třeba Scribus. Formáty pro čtečky však nedokáží ani plně využít to, co nabízejí textové editory.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    PISHPUNTA: Podle meho je to podstatne. Navic tady nejsou jen Kindlisti s kvalitnim zrakem.
    Proste PDF v teto podobe neplanujeme, sorry.
    PISHPUNTA
    PISHPUNTA --- ---
    K tvorbě PDF pro čtečky - osvědčil se mi rozměr 89 x 116 mm a kvůli Kindlu, protože centruje stránky i vertikálně, dát do záklaví a zápatí téměř neviditelné značky označující začátek a konec stránky.
    PISHPUNTA
    PISHPUNTA --- ---
    JYRKA: A myslíš, že změna velikosti písma je tak podstatná? Když je velikost písma v PDF pro čtečku vhodně zvolena a koreponduje s velikostí písma u tištěné knihy? Naopak získáváš kvalitní formátování. Podle mě by nebylo na škodu nabízet i PDF pro čtečky, vedle ePUB a MOBI.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    MR_MITCH: Ony ty knihy v tom InDesignu už jsou. Takže přes to nejede vlak.
    MR_MITCH
    MR_MITCH --- ---
    JYRKA: no jasně, místo InDesignu bych použil LaTeX :) Ale uznávám, že sehnat grafika, co umí InDesign je asi řádově snazší, než sehnat TeXistu.
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    GIF_242: Protože existuje několik vzájemně neslučitelných požadavků na to, jak se má s knihou pracovat, a každý formát akcentuje jiný pohled. EPUB například jde cestou maximální kompatibility, ale předpokládá, že vykreslovací zařízení je dostatečně výkonné, aby dokázalo celou knihu v reálném čase přepočítat podle aktuálních nastavení (velikost písma apod.). MOBI naproti tomu zavádí určitá opatření, která likvidují tu plnou kompatibilitu, ale zase zmenšují nároky na zařízení.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    MR_MITCH: Až to bude, tak se strašně rád kouknu. Ještě malý podotek: ebook je v současnosti jen sekundární produkt, tak mysli i na vstup dat - není ekonomické celou knihu sázet z nuly, ale ideální je vyjít z toho proklínaného indesignu
    MR_MITCH
    MR_MITCH --- ---
    JYRKA: co TeX? minimálně pro odbornou literaturu.
    GIF_242: já teďka dělám nějaký makra a skripty v LaTeXu a lua, z jednoho zdroje mám PDF, html, odt, epub a mobi. teda budu mít až to bude fungovat.
    je to určený hlavně pro odbornou literaturu - grafika a matematika v svg nebo png, poznámky pod čarou, real page numbers apod.
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    GALENIUS: to vím, ale je to přesně o tom, jak píše JYRKA:


    no zatím je to pěkně začarovaný kruh :D
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    GALENIUS: protože se ztrácí výhoda elektronických knih - například možnost změny velikosti písma podle očí uživatele.
    Nebo například to, co uvedeme pro Kindle: možnost číst knihu současně na mobilu i čtečce.
    Pro distributory je prostě PDF vyrobený pro čtečky v podobě, v jaké píšeš, neuskutečnitelný.
    GALENIUS
    GALENIUS --- ---
    GIF_242: Pak máš ještě třetí formát, o kterém ale 99,9% lidí nechce ani slyšet. PDF vyrobené přímo pro displej čtečky.
    Doma mám pro sebe PRS-505 a pro manželku Kindle 3. A i u koupených knih obvykle řeším jak je převést do editovatelného formátu, abych je mohl následně vložit do Wordu a upravit do PDF, které přechroustají obě zařízení bez problémů (včetně všeho formátování, dělení slov atd.)

    Tak, a teď jdu do těch třeskutých mrazů do lesa na dřevo a jdu si udělat hranici. 8-)
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    JYRKA: no to je právě to, dva formáty, proč? proč se nedohodnou a není jenom jeden?? (to je řečnická otázka, odpověď v podstatě znám) :(

    díky, jdu to omrknout
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    GIF_242: O takovém řešení nevím. Už jen proto, že musí vznikat minimálně dva formáty: Mobi a ePUB a každý má svá specifika.
    Nicméně se nejvíce Tvému požadavku blíží Sigil - do toho jde nalít čistý text a ten opracovat do podoby validního ePubu.
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    JYRKA: "Hledám" něco ala InD co by udělalo eKnihu, protože to co jsi předváděl na tom workshopu, mi přišlo strašně "kostrbaté". Tím myslím, používat XY věcí, abych z toho dostal něco, co bude OK zobrazene jenom v něčem a pro jiné zařízení to budu muset vyrobit znovu, nebo se smirit s tim, ze to bude zalomene jinak, tak to mi nepřijde jako super reseni.

    BTW nechci, aby to vyznělo, že ta přednáška byla špatná, naopak! Jenom se mi osobně zatím moc nelíbí řešení jak se momentálně eknihy vyrábí.

    Vím, zní to jako utopie, ale představoval bych si něco a teď se vrátím na začátek, něco alá InD tzn. all in one pro eBOOKy ;). Prostě něco z čeho vypadne validní formát, co přečtou všechny čtečky a bude všude zalomený tak jak jsem chtěl. Ano mohl bych použít PDF, ale...

    Na druhou stranu to v podstatě nehledám, protože pro to nemám zatím žádné další uplatnění. Ale říkam si, že je dobrý být v obraze a až jednou přijde požadavek od klienta, abychom vytvořili ebook, tak být v obraze. Na druhou stranu pokud by to měla být jedna jediná zakázka, tak outsourcing je fér řešení ;)
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    GIF_242: Ono je otázkou, co vlastně hledáš. InDesign není nástroj na tvorbu e-knih. Už jen to, že není možné vlézt do kódu a mít knihu pod kontrolou ho diskvalifikuje.
    Jinými slovy: ideální by bylo, aby příliš neškodil. Už jen to množství zmatených stylů, který plodí, hovoří o opaku. Obávám se nicméně, že lepš nástroj na sazbu papírových knih není a musíme se s ním smířit jako se zdrojem.
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    PEPAK: ano

    JYRKA: :) v tom případě díky za pěkný seminář. Vzhledem k tvé další odpovědi, můj pocit o tom, že případnou výrobu odložím/předám někomu, byl asi správný.
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Takže jediná věc, co funguje, je úprava původní htm stránky ve zdrojovém epub souboru a zaškrtnutí příslušných voleb v Calibre. Díky za pomoc.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam