• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    Jak vytvořit elektronickou knihu, tipy / triky. Předávání zkušeností za účelem zlepšení kvality knih Ideální zdroj informací zde: http://www.digitalbookworld.com/resources-going-from-indesign-to-ebook/
    rozbalit záhlaví
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: Jak to vlastně vypadá s podporou vložených fontů ve čtečkách? V knihách jsou určitě v menšině.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    zajimave .. takze nekde jo, nekde ne... ten pdf me neudivil se priznam... si nedovedu predstavit jak by pdf tiskl ty texty s OT kdyz je to vyslovene prenosny format na tisk...
    jinde, koukam, je to je dost na vazkach... dejte vedet pokud zjistite dalsi editory a softy co spatne komunikuji s OT... je to docela dost podstatnej error... vetsinou se clovek dneska snazi co nejvic sjednocovat fonty a saha po tech nejnovejsich, teda OT... a pak takovahle zrada.... :O((
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: Tak v epubu jsem viděl přibalené TTF i OTF. Dokonce v jednom souboru.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: Tak do ODF ani DOCX se font neuložil.
    Odhlédnu-li od licence, jde formát písma převést. Obojí to jsou v podstatě vektorové obrázky.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: V LibreOffice Open Type používám. Vlastně typ písma neřeším. Do PDF se písmo normálně uloží(podle nastavení). Jak ho ukládá do jiných formátů ještě zkusím. Co všechno půjde zCalibrovat by mě také zajímalo.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    hmm, no je to zajimave reseni a podle me by tohle melo zvladnout nejak vnitrne jen specialni programovani v Open Type pismu, tak ze by proste bylo mozne pri sazbe zapnout ficurku: eType
    nebo tak neco... no uvidime jak se sw-pismolajnaci k tomuhle postavej... :))
    nechme se prekvapit - zatim teda jeste poradne ani nedospeli k poradne aplikaci Open Type fontu!

    vite treba, ze ani jeden Word i ten 2010 a mam dojem ze ani word 2013 (a spousta jinejch text editoru) neumi sejvnout do souboru pismo co je Open Type? zkuste si to na tom co pouzivate... schvalne! Ja jsem s tim docela zapolil a nakonec to vzdal a sehnal si podobne pismo, ale True Type ...
    Potreboval jsem jedno ceske pismo co bylo podobne švabachu - bylo to nutne kvuli logice knizky: historicke flashbacky v romanu byly vzdy psane gotik pismem a la svabach... hodne jsem se s tim vyvztekal!
    A vubec netusim jak tohle resil pak ten co to prevadel do epubu a dalsich... nezavidim vam to epubaci a mobici ... :))
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    ERGOSUM: je také zvednuta střední dotažnice. To pak právě způsobuje ten efekt, že písmo vypadá o stupeň větší.

    Jinak mně se na eink velmi osvědčilo písmo Droid Sans, které je od začátku navrženo přesně s těmito efekty - silnější tahy, vyšší střední dotažnice, výraznější kresba. Čte se to lépe než klasická písma určená pro papír (Garamond, Baskerville, případně novinový Times). eText Fonts se mi líbí, opravdu to řeší neduhy einku - malý kontrast, horší rozlišení (špatná kresba tenkých tahů).

    Je to dobrý nápad. Škoda jen těch cen, pro malé projekty je to nereálné.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: Tak jsem si to pdf přetáhl do čtečky a čte se to jako o stupeň větší. Takže fajn.
    Že se pdf dlouho načítá je jiná pohádka.
    No jen houšť a v lepších cenách.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: Zatím vím jen o pdf
    http://image.linotype.com/files/pdf/Monotype_eText.pdf
    Podle toho co vidím já jsou zesíleny slabé tahy, při zachování světlosti. Celkově se přizpůsobili menšímu kontrastu proti papíru.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ERGOSUM: docela rad bych to videl v souvislem sample textu na ctecce ... na prvni pohled to na me pusobi ze vse pak vypada jako bold varianta pisma... coz podle mne neni to prave orechove
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    ZOIDBERG: Nebo vyzkousej ten atlantis.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    JYRKA: Opravdu to bylo převodem, zkusil jsem to online konverzí na 2epub a obrázky tam jsou, ale má to zase jiné mouchy. Nainstaloval jsem Calibre s tím pluginem, funguje to, ale musím se s tím naučit pořádně zacházet.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZOIDBERG: potkal sem se s tim, ze Word (a delal to uz i starej 2003, nejen ty nove) nejake obrazky ulozil interne jako .emf
    S tema pak byl FAKT problem, kam ses podival... zjistil jsem to tak, ze soubor doc byl nejak moc velkej a nesel ve wordu pomoci interni komprese obrazku nijak zmensit...
    Prevedl jsem si to teda do .docx; juknou do nej (chova se jako zip), nasel adresar media a ty obrazky, venku mimo ten docx, prevedl do bezneho jpg, ale nechal jim tu povodni koncovku emf a vrzl to zpatky a prepsal ty stare obrazky v docx .. pak otevrel docx ve wordu znovu spustil komprese obrazku .. ta uz probehla dobre a pak ulozil do bezneho doc... pak bylo vse ok! a uz to nijak neotravovalo... :))
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    ZOIDBERG: Pro soukrome pouziti Calibre+ docx plugin
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ZOIDBERG: Vařím z vody, ale co velikost/počet bodů?
    PEPAK: To vypadá dost pravděpodobně.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    JYRKA: Ne, v AVS Document Converter. Jaký program bych podle vás měl vyzkoušet?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    ZOIDBERG: Delas to v Atlantisu, ze jo?
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    ZOIDBERG: To není problém EPUBu ani DOCu jako spíš problém a) konverzního nástroje, nebo b) zobrazovacího softwaru.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    Napadá vás důvod, proč se mi po konverzi z .doc (kde se zdá vše bez problémů) převede do .epub jen část obsažených obrázků? Přitom jsou všechny ve stejném formátu, tak jsem je vysekal z FR. Nebo je pro .epub vhodné používat jen určité formáty?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Dnes jsem nainstaloval do Firefoxu plugin GrabMyBooks. A jsem dost zklamám. Pro ze-knihování výstřižku je to použitelné, zejména kvůli rychlosti. Ostatní funkce fungují podivně až nepoužitelně. Pro něco jiného, než dočasnou poznámku, bych zvolil raději něco jiného.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam