• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Helemese, Calibre poměrně v tichosti přidalo editor ebooků:
    Calibre Gains eBook Editor in New Update - The Digital Reader
    http://www.the-digital-reader.com/2013/12/26/calibre-gains-ebook-editor-new-update
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    ERGOSUM: Ne, protože hodně čteček neumí měnit font.
    A podívej se například na Sony PRS 505 - tam se musela čtečka rootnout.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JYRKA: Neznám samozřejmě všechny čtečky, ale nestačilo by nainstalovat do čtečky písmo, které to umí?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    NVT: Není, naštěstí je to minimum. Jde vesměs o levné exotiky.
    Řešíme to tak, že poradíme, ať si přečtou PDF, případně vrátíme peníze - a poprosíme, aby si koupili jinou čtečku.
    NVT
    NVT --- ---
    JYRKA: Je těmito značkami "postiženo" velké procento uživatelů? Pokud ano, dá se někde dohledat nějaký seznam těch konkrétních značek, s nimiž je špatná zkušenost, potažmo nějaký výčet opatření či triků jak problém vyřešit?
    NVT
    NVT --- ---
    JYRKA: Jasně, ale ty google fonty, které mají script latin extended, jsou technicky v pohodě (aspoň všechny ty, na které jsem se díval). I když některé z nich mají tu diakritiku dobastlenou tak, že na český text jsou typograficky zcela k nepoužití. Alfabetu ani azbuku naštěstí momentálně nepotřebuju a nějaké složitější matematické vzorce (někde nad úrovní λ = ¾Πr2) bych asi stejně vložil jako bitmapu.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    NVT: UTF 8 je fajn, ale pořád to není všechno. Ten font by měl podporovat českou abecedu - což ne všechny podporujou - podívej se třeba na ty google fonts a zadej klasický text příliš zluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
    A k tomu bacha na sazbu matematiky, řečtiny nebo ruštiny - tam stoupá náročnost o stupeň vejš.
    Pokud to ale font splňuje, tak ano, zobrazí se skoro na všech čtečkách správně.
    To skoro je spíš špatná zkušenost s některými značkami :-)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    NVT: UTF-8 je norma. Pokud použiješ jiné velmi pravděpodobně se zobrazí špatně.
    NVT
    NVT --- ---
    JYRKA: Ano, ale nemám potřebu vkládat nějaký zcela konkrétní, asi jsem to málo zdůraznil.
    Ještě bych se zeptal na kódování. UTF-8 je "neprůstřelné"? Tj. zobrazí se (s embednutým fontem) na všech čtečkách správně?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    NVT: Pokud děláš knihu na prodej, tak měj potřebu vkládat font - jinak u některých čteček bude chybět čeština.
    NVT
    NVT --- ---
    ERGOSUM, ERGOSUM, JYRKA: Díky.
    ERGOSUM: Ne, nemám potřebu vkládat konkrétní font. Jan takovou tu obecnou: Je pěkný a připadá mi dobře čitelný. A pokud licence umožní použít ho zdarma...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    NVT: Nejlépe se tomu vyhneš, když font nevložíš, nebo použiješ Droid, Libertine a další. Můžeš se i na Google zeptat, ale co jsem zjistil, tak je můžeš použít.
    https://ebookarchitects.com/learn-about-ebooks/fonts/
    Máš nějakou potřebu vkládat konkrétní font?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Píšou tam, že ty fonty můžeš použít jakkoliv - tamto jsou příklady. Navíc fonty jsou open source, takže opravdu svobodné - licence ani neumožňuje omezení jejich použití.
    Otevřený software – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Open_source
    NVT
    NVT --- ---
    ERGOSUM: Právě. To účtování za jiné než vyjmenované použití -- to je přesně to, čemu bych se rád vyhnul...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: ADD koukám, že i free fonty bývají pro e-book placené, okolo $30 za titul.
    Pokud čtečka vložené fonty neumí, nebo je nevložíš, použije nainstalované/předvolené.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    NVT: Můžeš je nainstalovat ve čtečce, použít v PDF, vložit do stránek. Nevidím důvod, proč bys je nemohl vložit do epub. Ale hlavní je, že je volné pro jakékoliv použití.
    NVT
    NVT --- ---
    Nevíte někdo, jestli je v pořádku používat v eBooku Google Fonts? Píšou, že All of the fonts are Open Source a you can use them in every way you want, privately or commercially — in print, on your computer, or in your websites, ale o použití pro eBooky jsem nikde nenašel zmínku a nerad bych se dočkal nějakého překvapení.
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Jyrko, jasně. Tohle je fakt asi mimo finanční dopad. Mně spíš šlo o to, aby si kupující uvědomil, komu ty peníze dává.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    MARTY63: mám fakt jiný starosti, náš právník taky. Tohle je druhořadý problém bez přímého dopadu na finance. Spíš mě trápí, jestli budeme mít dost čteček, kdy konečně spustíme nový systém, jak rozjedeme spolupráci s iDnesem a tak podobně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam