• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    TOM
    TOM --- ---
    Zkoušel jste někdo upravovat pdfka z nakladatelství Academia? (filtr mlčí) Koupil jsem teď dvě knihy, a prosté ořezání okrajů v Acrobatu nezabralo, pořád jsou na můj Pocketbook mini moc velké. Calibre bez šance, tak asi nezbyde než převod do docx, a úpravy ve Wordu (jsou tam často dva sloupce na stránce, a podobné legrácky).
    Až nebudou hájené, tak se pak podělím, jestli bude zájem.
    eknihy - Zamrzlá evoluce aneb je to jinak, pane Darwin
    http://eknihy.academia.cz/zamrzla-evoluce.html
    eknihy - Evoluční tání aneb O původu rodů
    http://eknihy.academia.cz/evolucni-tani-aneb-o-puvodu-rodu.html
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: Když při focení pozná foťák bílou jako bílou, je z poloviny vyhráno(pak vychází barvy, jasy i kontrast). Druhá polovina je geometrie (kolmost, úhly, rovina)

    tohle je takový základ i když v praxi se snažím mít dokument i fotoaparát vodorovně
    Jak fotografovat dokumenty a listiny | Fotografujeme Fotorádce.cz
    https://www.fotoradce.cz/jak-fotografovat-dokumenty-a-listiny
    http://svatos.net/Skola/Kurz/prednasky/08/14_kapitola83.htm
    Mě vycházejí i barevné obrázky.

    BTW Pokusy s integrovaným bleskem jsem vzdal a v případě nutnosti raději svítím kapesní baterkou :-)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    KRAMERIUS: pravda zas ale je, ze vetsina lidi ma doma skener - jen takovej ten v nejake multifunkci s tiskem apod.
    A to jak zname (ebookari) je CIS skener a vysledky jsou priserne... tam uz je zas skoro lepsi fotit fotakem...
    Mam z tim zkusenosti z digitalizaci veci z knihoven (napr. povidky z casopisu apod.) pokud tam maji takove ty obri kopirky co jsou zaroven tiskarny, tak je to vetsinou take CIS (a ne ty lepsi CCD) a uz se mi parkrat stalo, ze jsem musel ochotneho skenovace v nejake knihovne, kde ta urcita raritka byla (co jinde nebylo mozne dostat a pujcovalo se to jen na miste prezecne), pozadat a smutne poprosit at mi to prosim jeste znova nafoti a ty nafocene texty pak v OCR byly citelnejsi nez ty naskenovane... :O( ...
    Tot zkusenosti z praxe - takze ani na text (beletrii) bych ty fotaky nezatracoval - ve srovnani s CIS skenerem co ma doma vetsina lidi je to furt jeste slusna OCR kvalita... na obrazky, ale fakt asi ne... :O(( tam pak je mozna lepsi i ten CIS jen se musi FAKT hodne pritiskount k desce ...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Tak já to fotím kompaktem asi ze 60cm v režimu dokument. Ten režim mimo jiné zapne makro, posune EV a dá velkou hloubku ostrosti. Osvětlení asi jako na čtení. Buď denní, nebo svítím asi z 50cm. Sklo nepoužívám, možná do budoucna, až bude nějaké kvalitní a bude možné eliminovat odrazy.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    KRAMERIUS: S tím je ale potřeba počítat, že se kniha může zničit. Brožovaná pětisetstránkovka se obvykle zničí jedním přečtením, to holt brožované knihy dělají. Nicméně to asi nemá smysl dál rozebírat. Jen jsem chtěl napsat, jak postupuji a buď to někoho inspiruje, anebo ne.
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    MICKEY_MOUSE: Asi jsi ještě nezkoušel nějakou brožovanou beletrii s 500+ stránkami, kterou má i dospělý člověk problém otevřít tak, aby byl text u hřbetu čitelný. A když už ji rozevře pořádně, začne se u hřbetu rozpadat.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    KRAMERIUS: Píšu o beletrii, knihy s obrázky jsem nikdy nepřeváděl. Ale jak píšu - nefotítm to z ruky ani knihu nedržím v ruce. Foťák je na stativu a na podlaze leží kniha, sedí u ní malá a otáčí stránky. Fotky jsou naprosto ostré (stejnak je ale akcí v Photoshopu i přiostřím a jak jsem psal, upravím tím i úrovně tak, aby veškeré stíny z fotek zmizely, což není nic složitého). Na OCR používám už aspoň šest let starý Abbys Fine Reader, který jsem si kdysi k tomu účelu pořídil a nebyl důvod upgradovat, funguje mi skvěle. Celé to je úplně jednoduché workflow (pravda, i díky Photoshopu a jeho Akcím, netuším, jestli jde automatizovat hromadné ladění fotek i nějakým freewarem).
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    MICKEY_MOUSE: Pokud ti OCR program převádí v podstatě 100% spolehlivě nafocenou knihu drženou jen tak v ruce, tak ti docela závidím.
    Zkoušel jsem skenovat foťákem jednou (sám) a bez krycího skla na zatížení otevřené knihy to nešlo. Text OCR program převedl vcelku dobře (i když číslem blízkým 100% bych to nenazval, nějaká chyba se našla na každé stránce), ale obrázky nestály skoro za nic - nerovnoměrně osvícené, zdeformované, občas odlesk skla, nedostatečně zaostřené.
    Skener je kvalitou výsledku úplně někde jinde.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    ERGOSUM: Fotky "běžných" knih ani nijak extra nenasvěcuji, proženu to po nafocení dvojstran celé hromadně akcí v Photoshopu, aby se z toho staly v podstatě "černobílé" ostré fotky bez stínů. Ani nevadí, když se kniha trochu hýbe při obracení stránek (což se ale tím, že u ní jeden sedí a celou dobu knihu drží neděje), OCR program to i tak převede na text v podstatě 100% spolehlivě, až jsem čuměl. Za mě teda převod jako takový úplně jednoduchá a rychlá záležitost od A do Z. Skenery i cokoli speciálního mi přijde jako úplná zbytečnost. Jako jediný "rušivý a zdržující" moment celého workflow mi přišlo přehmatávat mezi knihou a spouští. Což se vyřešilo tím druhým člověkem a je to pak fofr.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MICKEY_MOUSE: Já si knihy i předměty zvykl fotit na samospoušť. Foťák se ani nehne.

    Ono dnes znamená skenování knih většinou fotografování(tj celý snímek najednou). Konstrukce jako zmíněná pak
    1) zajistí stejnou polohu stránky vůči foťáku (stránky nejsou prohnuté, ani různě vysoko)
    2) rovnoměrné osvětlení předlohy (nasvícení z boku, nebo čmouha uprostřed)
    3) někdy obrací stránky

    To co používají knihovny funguje stejně. Průběžné skenery jsou sice ďábelsky rychlé, ale na knihu nepoužitelné. Klasické stolní skenery pak nestíhají.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    ERGOSUM: Nevím, jestli je téma "skenování knih pro získání elektronického textu" ještě aktuální, ale osobně jsem nad tím kdysi také dumal a možná i vymyslel ideální řešení — dělat to ve dvou. Jde to pak nesmírně rychle a stačí stativ. Jeden sedí na zemi a otáčí stránky, druhý stojí za foťákem na stativu a mačká spoušť. Je to dokonalá souhra, než jeden otočí stránku, fotka se uloží a foťák nastaví na další focení. 150 stránek byla akce na pár minut. Den předtím jsem se s tím sám drbal nekonečně dlouho a po patnácti stránkách to vzdal. Malou to i bavilo, takže fakt velká pohoda. Skenování mi přijde pro "běžnou knihu" úplně zbytečné, fotka bohatě stačí.
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Přeju všem krásné Vánoce a fajn rok 2018.
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Díky moc za reakci...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Když jsme u skenerů. Tohle mi připadá inspirativní. Už proto, že foťák mi fotí tisk velmi dobře.
    非破壊 自炊 (Non-destructive Book Scanner)
    https://www.youtube.com/watch?v=Atn5EcSPoLw
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MARTY63: 4800 je rychlejší, má LED místo CCFL(dřív nastartuje a šance, že déle vydrží) a novější soft.
    K 3600 jsem našel
    Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?
    https://pctuning.tyden.cz/...6-ostatni/9257-skener_plustek_opticbook_3600-knizni_specialista?start=1
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Ahoj, dal jsem to na ebookforum, zkusím to i sem:
    Zvažuju koupi knižního skeneru. Rozhoduju se mezi těmito následujícími. Který byste mi doporučili?

    https://www.alza.cz/plustek-opticbook-3900-d2665804.htm
    https://www.alza.cz/plustek-opticbook-4800-d254065.htm

    Vylatí se si připlatit? Připadá mi rozdíl akorát v rychlosti.
    Předem díky.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Málem bych zapomněl. Opět jsem prošlapal jednu slepou cestu. Nechal jsem "vytisknout" itinerář z Googlu na 6xprodlouženou A4(obsah na 1.5stránky). Kdo by si řekl(stejně jako já), že na prázdném místě nezáleží, ten by se pletl. Ač na data malé, ve čtečce se to zobrazuje nesnesitelně dlouho.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SYKES: Zjednodušeně: Pokud je publikace veřejná, povinné výtisky. Když máš ISBN, máš vydání v účetnictví, nějaké zprávě o činnosti, nebo veřejně prodáváš, tak se práskáš sám. U nákladných publikací v malých nákladech je počet povinných výtisků omezen.
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    FERRYH: Zákon 37/1995 se odkazuje na pojmy "vydané" a "literární dílo" a to je obojí asi nejlépe definované v autorském zákoně (§2, §4).
    §2
    (1) Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo"). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické.
    §4
    (2) Zahájením oprávněného veřejného rozšiřování rozmnoženin je dílo vydáno.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    SYKES: u tech papirovych knih a povinnosti dat vytisky knihovnam - to asi nema zadnou souvislost s ISBN - bych rekl... a na definici, co je kniha podlehajici zakonu o povinnem vytisku, to se priznam - na to si netroufnu... bude to asi pekne siroka skala a mozna vse cos uvedl tam skutecne patri - kazdopadne nekde jsem videl dotaz na Narodni knihovnu ve spojitosti z Self-publish knihama (papir!) a tam Knihovna odpovida, ze ano, ze i u techto knih vydanych "svepomoci - tzv. vydanim vlastnim" je povinnost jim dodat vytisky...
    Kdo to sleduje netusim - obavam se, ze jen samotne knihovny, nikdo jiny...
    Vim sam osobne, ze jsem v jednom dvou pripadech u knihovny "bonzacky" a ze sobeckych duvodu urgoval, ze nemaji tu a tu knihu ac jsou tzv. instituci povinneho vytisku a opravdu - oni to pak u nakladatele urgovali a skutecne za par tejdnu jsem si mohl tu knizku uz zapujcit... i kdyz nikde jinde uz nebyla k sehnani... :))) jak rikam, bylo to ze sobeckych duvodu... ;o) takze asi to kontroluji jen "bonzaci" z rad ctenaru... :)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam