• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JYRKAElektronické knihy - tvorba a příprava
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    MICKEY_MOUSE: Přes styly to samozřejmě zařídit lze, ale je to daleko nad rámec běžného příspěvku. Navíc jhak se to dělá v Sigilu netuším, já si knížky dělám ručně.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    PEPAK: Je to přesně jak píšeš, mám pocit, že čtečka má své definice stylů H1 až H6 a ty aplikuje při zobrazování. A vše, co je formátováno lokálně (kurzíva, tučné, ale i to centrované zarovnání, které je přece u odstavců Bob Hurikán i Příbeh z dovokého západu nadefinováno, je to prostý text s přidaným vycentrováním).
    Napadá mě ale (laicky), jestli třeba nejde o to, že Sigil vlevo ukazuje vlevo v panelu "Prohlížeč knihy" složky, kde kromě Text je i složka Styles. A jelikož zde nic nemám nadefinováno, čtečka používá své vlastní definice pro tyhle případy. A kdybych tu tudíž nadefinoval vlastní styly, čtečka by mohla potom adekvátně zobrazovat ebook.
    Nicméně i kdyby to tak bylo, netuším, jestli bych těmi styly dokázal ošetřit to, co řeším, tedy zarovnání na střed, tučné písmo a prázdné řádky, mám pocit, že nejspíš ne. Ale nejsem v tom vůbec kovaný, tak třeba právě toto může být cesta. Tušíš?
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    MICKEY_MOUSE: Je to kombinace: Prázdné řádky by se zobrazit měly, protože v textu skutečně jsou. Totéž tučné písmo. Pokud se nezobrazují, tak je zřejmě tato čtečka ignoruje. Zarovnání na střed v textu uvedeno není a nevidím ani žádný alternativní důvod, jak by čtečka měla rozpoznat, že to je požadováno (např. u titulku "Pobožný střelec" by mohla mít výchozí nastavení, že tag H1 se zarovnává na střed, ale "Bob Hurikán" je úplně normální odstavec jako všechny ostatní).
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    MEMNON666: Tady je odkaz na ten epub: https://drive.google.com/open?id=16IbfcZHza2S7XNfmIMwV195JzC2lmg8v
    A tady je screenshot Sigil versus čtečka (aplikace ReadEra na tabletu). Červeně jsem označil, co jsem nastavil příslušnými tlačítky Sigilu (zarovnání na střed, tučné písmo) + dva prázdné řádky. Vpravo na screenshotu čtečky je vidět, že to čtečka ignoruje:
    01.jpg
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    MICKEY_MOUSE: a je mozne nekam nahodit vzorek, ktery demonstruje tebou popsané chovani?
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    Zdravím,
    zkouším vytvářet ebooky programem Sigil (jednoduchá beletrie). V podstatě mi to i jde, pochopil jsem základní funkce a dokážu nastavit obálku, nadpisy i text a vygenerovat obsah, čili vše, co potřebuji. Děje se ale jedna věc, se kterou bych potřeboval poradit — pokud cokoli v textu naformátuji stylem tučné, kurzíva, zarovnání na střed..., v mé čtečce na mobilu to je ignorováno, stejně jako když je někde vložený prázdný řádek mezi odstavci, aby se tam vytvořila větší mezera, i ta se ve čtečce "ztratí". Mám to brát tak, že to je holt vlastnost čteček, anebo něco dělám špatně já? Díky.
    PEPAK
    PEPAK --- ---
    Ano a ano, pomocí CSS. Podívej se na jednotlivé list-style parametry.
    List-style
    https://www.jakpsatweb.cz/css/list-style.html
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    JYRKA: Super, díky za info. Ještě by mě aktuálně zajímala jedna věc - formátování odrážek a číslovaných seznamů. Je vůbec technicky možné nadefinovat typ víceúrovňových odrážek/seznamů? A jde i nastavit velikost odsazení? Např. 3mm, 6mm, 9mm? Standardně to odsazuje zbytečně moc, hlavně pak na mobilu.
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    MICKEY_MOUSE: Sigil je fajn, jen má problémy s tabulkami.
    Jinak co se týká rozdělení: jde o to, že konvencí by měl mít jeden HTML soubor max 180 kB (z hlavy, ale něco takového). Čtečky nepatří mezi nejvýkonnější zařízení s hodně pamětí a proto se vyplatí i povídky rozdělit.
    Jinak ještě k Wordu jako zdroji: pokud to nebudeš prodávat, tak je to ok. Jinak ale hrozí nebezpečí, že si do výsledného epubu můžeš zanést spoustu HTML balastu a některé problémy - například špatně nadefinované styly, natvrdo daná barva písma a podobně.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    Požíváte někdo Sigil? Jaké máte zkušenosti? Mně jde o jednoduchou beletrii, případně převod wordových dokumentů do epub formátu, na to se mi to zdá na první pohled dobré, ale jsem v oblasti eknih nový, tak nedokážu posoudit.

    A mám jednu otázku rovnou - má nějaký význam, jestli je epub dokument tvořený jedním "dlouhým" html dokumentem, anebo jej rozsekám na menší? Např. knihu povídek na jednotlivé povídky? Sigil tohle "rozsekání nabízí a rád bych tušil proč. Cucám z palce, že možná beletrii to je fuk a u složitějších knih se šikovněji pracuje s kratšími úseky. Uvažuji správně?

    Díky.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    MA747: ABBYY FR12 (novejsi 14 - pokud vim ma jen pridanej modul na konverzi PDF teda slouceni abbyy pdf tranformeru s finereaderem) tohle resi docela slusne ... ne uplne 100% ale slusne, alespon tak ze to pak jde bez problemu OCR s mensima chybama...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Narazil jsem na
    Softwarová sklizeň (21. 2. 2018) - Root.cz
    https://www.root.cz/...softwarova-sklizen-21-2-2018/?utm_source=rss&utm_medium=text&utm_campaign=rss
    arminstraub.com - krop: Screenshots
    http://arminstraub.com/software/krop-screenshots
    Zatím jsem nezkoušel. Používám něco jiného. Ale podle voleb to umí i ruční rozdělení stránek.
    MA747
    MA747 --- ---
    K tomu focení co tu proběhlo: našel jsem jednu stránku, kde se autor věnuje "rektifikaci" (dewarping) nafocených stránek. Jen to má nevýhodu, že zpracování jedné stránky trvá několik desítek sekund a výstup není úplně ideální. Kdyby si s tím chtěl někdo hrát: vyžaduje to python a moduly Pillow (pil), opencv-python (cv2), scipy (pip3 install ...). A pod python3 upravit page_dewarp.py (ozávorkovat printy a na ř. 560 v range přetypovat start na int). PS: druhá, méně komplexní, řešící jen rotaci pomocí cv2.
    TOM
    TOM --- ---
    Zkoušel jste někdo upravovat pdfka z nakladatelství Academia? (filtr mlčí) Koupil jsem teď dvě knihy, a prosté ořezání okrajů v Acrobatu nezabralo, pořád jsou na můj Pocketbook mini moc velké. Calibre bez šance, tak asi nezbyde než převod do docx, a úpravy ve Wordu (jsou tam často dva sloupce na stránce, a podobné legrácky).
    Až nebudou hájené, tak se pak podělím, jestli bude zájem.
    eknihy - Zamrzlá evoluce aneb je to jinak, pane Darwin
    http://eknihy.academia.cz/zamrzla-evoluce.html
    eknihy - Evoluční tání aneb O původu rodů
    http://eknihy.academia.cz/evolucni-tani-aneb-o-puvodu-rodu.html
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    FERRYH: Když při focení pozná foťák bílou jako bílou, je z poloviny vyhráno(pak vychází barvy, jasy i kontrast). Druhá polovina je geometrie (kolmost, úhly, rovina)

    tohle je takový základ i když v praxi se snažím mít dokument i fotoaparát vodorovně
    Jak fotografovat dokumenty a listiny | Fotografujeme Fotorádce.cz
    https://www.fotoradce.cz/jak-fotografovat-dokumenty-a-listiny
    http://svatos.net/Skola/Kurz/prednasky/08/14_kapitola83.htm
    Mě vycházejí i barevné obrázky.

    BTW Pokusy s integrovaným bleskem jsem vzdal a v případě nutnosti raději svítím kapesní baterkou :-)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    KRAMERIUS: pravda zas ale je, ze vetsina lidi ma doma skener - jen takovej ten v nejake multifunkci s tiskem apod.
    A to jak zname (ebookari) je CIS skener a vysledky jsou priserne... tam uz je zas skoro lepsi fotit fotakem...
    Mam z tim zkusenosti z digitalizaci veci z knihoven (napr. povidky z casopisu apod.) pokud tam maji takove ty obri kopirky co jsou zaroven tiskarny, tak je to vetsinou take CIS (a ne ty lepsi CCD) a uz se mi parkrat stalo, ze jsem musel ochotneho skenovace v nejake knihovne, kde ta urcita raritka byla (co jinde nebylo mozne dostat a pujcovalo se to jen na miste prezecne), pozadat a smutne poprosit at mi to prosim jeste znova nafoti a ty nafocene texty pak v OCR byly citelnejsi nez ty naskenovane... :O( ...
    Tot zkusenosti z praxe - takze ani na text (beletrii) bych ty fotaky nezatracoval - ve srovnani s CIS skenerem co ma doma vetsina lidi je to furt jeste slusna OCR kvalita... na obrazky, ale fakt asi ne... :O(( tam pak je mozna lepsi i ten CIS jen se musi FAKT hodne pritiskount k desce ...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Tak já to fotím kompaktem asi ze 60cm v režimu dokument. Ten režim mimo jiné zapne makro, posune EV a dá velkou hloubku ostrosti. Osvětlení asi jako na čtení. Buď denní, nebo svítím asi z 50cm. Sklo nepoužívám, možná do budoucna, až bude nějaké kvalitní a bude možné eliminovat odrazy.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    KRAMERIUS: S tím je ale potřeba počítat, že se kniha může zničit. Brožovaná pětisetstránkovka se obvykle zničí jedním přečtením, to holt brožované knihy dělají. Nicméně to asi nemá smysl dál rozebírat. Jen jsem chtěl napsat, jak postupuji a buď to někoho inspiruje, anebo ne.
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    MICKEY_MOUSE: Asi jsi ještě nezkoušel nějakou brožovanou beletrii s 500+ stránkami, kterou má i dospělý člověk problém otevřít tak, aby byl text u hřbetu čitelný. A když už ji rozevře pořádně, začne se u hřbetu rozpadat.
    MICKEY_MOUSE
    MICKEY_MOUSE --- ---
    KRAMERIUS: Píšu o beletrii, knihy s obrázky jsem nikdy nepřeváděl. Ale jak píšu - nefotítm to z ruky ani knihu nedržím v ruce. Foťák je na stativu a na podlaze leží kniha, sedí u ní malá a otáčí stránky. Fotky jsou naprosto ostré (stejnak je ale akcí v Photoshopu i přiostřím a jak jsem psal, upravím tím i úrovně tak, aby veškeré stíny z fotek zmizely, což není nic složitého). Na OCR používám už aspoň šest let starý Abbys Fine Reader, který jsem si kdysi k tomu účelu pořídil a nebyl důvod upgradovat, funguje mi skvěle. Celé to je úplně jednoduché workflow (pravda, i díky Photoshopu a jeho Akcím, netuším, jestli jde automatizovat hromadné ladění fotek i nějakým freewarem).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam