• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAIRRApeklo v interiérech

    Interiéry a exteriéry našich domovů v pekelném provedení + mírná diskuse.
    Klub je inspirován Módním peklem, pravidla platí podobná:

    - Patří sem pekelné interiéry, nábytek, bytové doplňky a jiné ukázky nevkusu a nesoudnosti národa především českého.
    - Co je pekelné, je čistě subjektivní, takže už moc se těším na přišlápnutá kuří oka ;)
    - Prosím bez přehnaného chatu a flejmu, ale diskuse k věci je vítána.
    - další pravidla možná vyplynou z toho jak to tady půjde.


    rozbalit záhlaví
    GECKO
    GECKO --- ---
    GENTIANA:
    GENTIANA:
    77WHITE: Takže vlastně sami připouštíte, že to nefunguje a celý to je k hovnu, ale jasně, stačí ten předpis udělat líp a svět bude najednou skvělej...

    Ne nebude... ty lidi na obou stranách budou stejný a ty vyměnit nejdou... lepší, přesnější, přísnější nebo kdovíjaký předpis tomu nijak nepomůže.

    To je jak s dopravou... zavedli jsme bodovej systém, že prý vyřadí piráty z provozu. výsledkem je, že se policajti pomalu denně honí s nějakou smažkou bez papírů, co má pět zákazů řízení a opět někde jede jako kokot a nějakej předpis je mu úplně u predele. Chytí ho a dostane šestej zákaz... a diskutuje se o tom, že bodovej systém jepotřeba zpřísnit, protože pak už to ale opravdu začne fungovat... jasně.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    GECKO: no, to, že někde jsou místní předpisy debilní, neznamená, že předpisy jsou vždycky a všude debilní. Zrovna ta posedlost chalupoidním vzhledem alá Josef Lada je podle mě dosti nezdravá.
    Trvat na nějaké uniformnosti zástavby má smysl v uniformní zástavbě - prostě, někde v historickém centru, ať města nebo dědiny, bych v proluce stavěla něco, co nebude jak pěst na oko. A že se na barokním náměstí snese secesní činžák - no, v podstatě až po dobu železobetonovou se architektura držela těch základních klasických principů, s dost malými odchylkami, plus byly nějaké technologické limity, takže nebylo potřeba nařizovat, že... něco, prostě to nešlo udělat, hotové, vybavené. Nebo to bylo nesmyslně drahé, takže si nějakou ujetou vopíčenost vymyslel nejbohatší stavitel, který si ovšem obvykle najal kvalitního architekta.

    Si vem okna rozházená po fasádě. On se každý cítí být Loosem, ale není každej barák Müllerova vila a není každý okresní projektant Loos. Loos měl, když nic jiného, ohromné estetické cítění, což fakt nemá každej. Někdo to má od pánaboha, někdo to má trochu od pánaboha a ostatní se naučí, někdo to prostě nemá.

    Třeba ty barvy fasády, no. Do doby barev vyrobených z dehtu byly ty možnosti docela omezené, barevnost byla někde v té oblasti bílá, okrová, drceně cihlová, modrá. A do dob různých latexových a nevimjakých barev zas ta baarevnost počítala s vápennou omítkou, takže ty barvy nemohly být úplně křiklavé (teda, jo, hodně pigmentu = drahé = carskoje selo áno, činžák ve Vršovicích ne). Dnešní UV odolný nátěr může být téměř v jakékoli barvě, ale je rozumné něco na Staromáku natřít zvýrazňovačově oranžovou s fialovými pruhy?
    TUILE
    TUILE --- ---
    GECKO: bydlim v praze v pamatkovy zone.
    na jednu stranu sem fakt rada, ze pamatkari nedovoli zateplit fasady polystyrenem a dat plastovy okna a zvysit barak o dve patra.

    a na druhou stranu. asi budeme ted rekonstruovat barak na vsi, kde je taky pamatkova zona. a tam me to nebetycne see.
    je to o konkretnim urednikovi. pani v praze ma tech “klientu” mrte je pomerne ochotna se nejak dohodnout, protoze vi, ze kdyz bude lpet na picovinach, vetsina se ji na to vysere.
    pani na vsi je pica. doslova a do pismene.
    resi i veci, na ktery z myho pohledu narok nema (v praze muzem do dvora postavit balkony a vytah, na vsi si na odvracenou stranu od silnice nemuzem udelat stresni okna). na navsi nesmime postavit workoutovy hriste nebo hriste pro deti, protoze to by neodpovidalo stavu pred xylety...

    v zasade mi vyhovuje bydlet spis ve zregulovanym a mozna i proto sem si vybrala pamatkovou zonu, pac tusim jakym smeem to zregulovany bude. na druhou stranu, kdyz narazis na kokota/picu, tak te vyjde lip zbourat, postavit, co chces s zaplatit pokutu.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    GECKO: chces se bavit odborne? klidne. z jakyho duvodu ti prijde 2-3:1 s urcitym sklonem strechy spatne? Chces nalinkovat vyvoj (venkovskyho) staveni a stavitelstvi v Cechach? nebo to bude tak jako tak ztrata casu, protoze budes lpet na absolutnich bludech?
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    GECKO:
    (1) pravidla jsou vesměs mlhavě neurčitá, ve stylu "respektuje charakter zástavby". Pak může ten poskok ze stavebního úřadu buzerovat, že ale tohle nerespektuje a tamto se nehodí.
    (1a) lidi vesměs jsou dementi bez vkusu

    (2) proč? Protože někde prostě ten charakter místa jest vhodno zachovat a na zelené louce je vhodné ten charakter budovat. Přičemž to, že umíme udělat zavěšenou fasádu, neznamená, že ty socialistické priory uprostřed historických center měst nejsou estetickej vřed, nebo že když se má udržet uliční čára z 12. století, je potřeba držet se technologií a životního standardu 12. století a kanalizaci řešit stylem Vylejte nočník z okna na ulici, pohodný se o to postará.

    (3) jak vypadala města před 100 nebo 200 lety? No, to není tak složité zjistit. A budiž ujištěn, že těch regulací byly tři prdele, proč si myslíš, že na těch Vinohradech jsou rovné ulice? A jsou tam ulice s činžáky a ulice s vilkami, které mají víceméně stejný odstup od plotu? Regulace, samé regulace. Prostě se nalajnovala nová čtvrť (ano, vím, že Vinohrady byly samostatné do kdovíkdy, taky vím, že v těch oblastech zástavby převážně 19. století existovaly drobné obce, jejichž stopy lze najít dodnes, když člověk ví, co hledá.), stanovilo se, kde budou ulice a jiné veřejné prostory, parcely se rozprodaly investorům, kteří prostě měli za povinnost udržet, že činžák v jedný lajně, výška tolik a tolik. A to, co té čtvrti dodává šmrnc, není absence pravidel, ale právě ta pravidla, která poskytují dostatek možností se vyřádit výtvarně i funkčně. Obdobné regulace fungovaly už od již starých Římanů.

    (4) to, že se má zachovat uliční čára z 12. století, neznamená, že je nezbytné zachovat taky tehdejší technologie a životní standard.
    Jenom bych tak jako didakticky dodala, že dům, tedy spíše domeček typu prostředkem chodba, na jedné straně chlév, na druhé světnice, byl ekvivalent 1+kk v paneláku, prostě nejjednodušší a nejchudší bydlení na venkově. A kadibouda je dost nový vynález, chodilo se na hnůj nebo do chlíva, případně na nočník, který se ve městě vylil z okna na ulici, nebo, kde měli hnojiště, tak na to.



    GECKO: já v té Itálii žila. A oni jsou.. oni prostě ten vkus tak nějak mají. Neumím to pořádně uchopit, ale třeba ve Florencii za druhé světové vybombardovali pár bloků a pokud nevíš, které to jsou, tak při nějakém turistickém courání tě to ani nenapadne. Urbanisticky je centrum římské castrum postavené v colonii, takže to castrum jde poznat i na mapě, colonia taky, to jsou ty ulice rovnoběžné s řekou. A pak se prostě zvětšily hradby a přidaly další čtvrti - kde byly nalajnované rovné ulice a bloky. Křivolakost vznikala v rámci těch bloků. Zuřivě moderního je tam strašně málo, prostě by asi bylo tak nějak neslušné mezi ty baráky, které dodržují klasické architektonické principy, vrazit nějakou zavěšenou fasádu. I novostavby se tam drží vcelku malého rozsahu barev - přičemž graffiti se řeší tak, že se vezme kýbl barvy přibližně v barvě fasády a tak-nějak se to zatře, serepes, čímž vzniká taková sympatická patina.

    No, a venkovská architektura velmi zásadně odráží místní podmínky. Ty alpské střechy s relativně malým sklonem literatůra vysvětluje, jako že hodně sněhu, tak aby nesjížděl. Domy blízko cesty, protože kdo se má tahat s věcima. Stodola na konci zahrady směrem do pole, aby se tam dalo cokoli svézt rovnou z pole. Tam, kde je hodně slunka, tak pavláčka s přesahující střechou (typicky jižní Slovensko, Maďarsko). tam, kde je hodně sněhu, tak pavláčka/ochoz, aby se kolem baráku dalo bez šlapání ve sněhu (to je docela typické pro Krkonoše). Samozřejmě použití místních materiálů, protože nejlevnější a nejdostupnější, takže místní šutr, dřevo,v placatých oblastech spíš cihly.

    Atp. atd.
    GECKO
    GECKO --- ---
    77WHITE: Ne.. ty předpisy jsou různý na různých místech. A často to jsou věci typu obdélník s ostrou sedlovou střechou (červenou) i když to nedává žádný smysl.

    77WHITE: Bezva... argumentace ad hominem diskusi obvykle posune správným směrem. Ty jsi ale ten, co tomu rozumí a tak nejenže nemele nesmysly, ale má i "právo" posuzovat, co je OK. Ty seš fakt nebezpečnej člověk
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    GECKO: asi by bylo dobry zjistit si, jaky sou dnesni stavebni predpisy nebo omezeni predtim nez to zacnes parafrazovat. Nikdo po tobe nechce, aby ses zivil manualnim zemedelstvim a v severozapadnim rohu mel umistenej kolovratek.
    ETERNITY
    ETERNITY --- ---
    LEA1: Na druhou stranu je to pekny protipol neuklizenemu baraku, dokazu si predstavit, jak dlouho museli pred nafocenim ty bile skrinky v kuchyni, na ktere se musi tapat, aby se otevrely, cistit:)))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GECKO: tak jako ochranu přírody nastavují studovaní přírodovědci a ekologové, tak na vzhled sídel jsou urbanisti a architekti. A my jim věříme nebo musíme věřit.
    GECKO
    GECKO --- ---
    87HIGHFLYER: Já myslím, že to je kombinace víc faktorů. Jednak to je efekt zelenější trávy za plotem. Spousta lidí prostě v některých regionech očekává nějaký vlastnosti a tak má tendenci je tam "vidět". Ale objektivně třeba italové jsou často děsný čuňata a ta kvalita veřejnýho prostoru je všelijaká. Další věc je, co se myslí tou obyčejnou vesnicí... Pak jsou místa, kde to budují záměrně prostě proto, že je to pro ně výhodný ekonomicky, protože tam třeba jezdí turisti právě pro ten pocit tý malebný vesnice (Snatorini). V některých případech to mají rigidně nařízené a vynucované... ale fakt si úplně nemyslím, že to je až tak. Jako nám třeba kdysi starosta říkal něco v tom smyslu, že místo kde chcem koupit ten pozemek má být taková ta "alpská vesnička" a mě to děsilo, protože jsem si pod tím na první dobrou představil vícepatrový barák se širokým štítem, střechou s menším sklonem, v tom štítu dřevěný balkony se splývajícíma pelargoniema a na boční zdi namalovaný jelen... tak spousta vesnic v alpách vypadá... a fakt to je ten vkusný způsob? (a o tom, že by tak stavěli před 200 lety taky drobet pochybuju). On tím ale myslel něco úplně jinýho.. očekával ty chalupy obdélník 1:2 s ostrou sedlovou střechou, vchodem uprostřed dlouhý strany a třema okýnkama ve štítový zdi. I když v tom místě je mix kde čeho včetně německých vesnických vilek a podobně.

    Jasně, mě se taky oranžová kostka mezi tújema za betonovým plotem, aby majitelce někdo náhodou neokukoval kozi když se válí u bazénu z mounfieldu taky moc nelíbí. Ale tohle regulacema prostě nevyřešíme.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    GECKO: to co pises ma smysl a vlastne s tim souhlasim. Jen pak nechapu jak je mozny ze ty obycejny vesnice v alpach, ve skandinavii, italii, slovinsku a spanelsku, vypadaj vkusne a u nas jsou ty silenosti co obcas vidis. A ty vesnice nevypadaj jako skanzeny. Ale tak treba je to jen muj dojem a predsudek vuci oranzovy kostce uprostred tuji
    GECKO
    GECKO --- ---
    BASIK: Jenže to jsme v kruhu... veřejný prostor ochranu potřebuje je hezká teze, ale kdo a jak určí tu míru ochrany, která je ještě přípustná a kde je již nesmyslná? Navíc v tomhle případě zrovna platí, že soudný lidi se snaží o nějakou přiměřenost tak nějak sami od sebe, a na sebestředný sobce to stejně nepomůže, protože obvykle nedodržují žádný pravidla (případně na jejich dodržování trvají jen v případě, že je to výhodný pro ně). Výsledkem je jen to, že máme spoustu pravidel, který jsou často strašně rigidní ale stejně nevedou k situaci, kterou by všichni (nebo alespoň podstatné většina) považovali za uspokojivou.

    Podobný problém je známý citát "Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého." který je sice obecně pravdivý, ale obvykle se s ním ohání někdo, kdo chce někoho jiného omezit. Prostě v naší civilizaci a hustotě zalidnění je nevyhnutelné, že dochází k interakcím, které jsou pro jednu stranu nějakým způsobem omezující a nelze se tomu vyhnout.
    BASIK
    BASIK --- ---
    GECKO: Lidi zijou ve spolecnosti dalsich lidi. Vzhled a rozmery baraku zpravidla zasahujou do verejnyho prostoru. A u tech baraku je zvlast ironicky, ze vetsi zasah delaj ostatnim lidem v okoli, nez svymu majiteli, kterej je vetsinou zalezlej vevnitr. A jelikoz lidi nedokazou respektovat svy okoli, pokud pravidla nemaj, tak ten verejnej prostor holt nejakou ochranu vyzaduje. Po tom uvodu s "nebezpecnejma lidma" to asi moc k diskuzi ale nebude :)
    GECKO
    GECKO --- ---
    GENTIANA:
    77WHITE: Jste nebezpečný lidi.

    Potíž je v tom, že takový pravidla skoro všude máme a výsledek přesto není pro alespoň část lidí uspokojivý. A to jsou ty pravidla často vysloveně šikanózní a rigidní a stejně to je k hovnu. A to zejména proto, že je obvykle určuje nějaký chytrák, co ci myslí, že má ten správnej vkus a napraví svět tím, že okolí vnutí tu správnou vizuální kulturu, a protože ji ty dementi nedokážou poznat sami od sebe, tak jim ji nařídí.

    Proč by mělo být nutné uplatňovat pravidla jako bírá-okrová-režá fasáda (BTW, v historii byly v některých obdobích domy i dost výrazně barevný) a malý okna pod sebou? Jen proto, že naši předkové nedokázali vyrobit velký, rovný a dostatečně pevný tabule skla budeme pořád dělat malý okýnka? Pořád budem v jižních čechách stavět na vích statky v konturách selskýho baroka i když tam aktuální obyvatelé nehospodaří a nepotřebují dvůr, kde se otočí koňský potah s žebřiňákem?

    A bude nutný na vích pořád stavět domy, kde na jednu stranu od vchodu je obytná kuchyně a na druhou chlívek s kozou a podlaha je z udusaný hlíny a kadibudka na dvoře? Nebo do jakýho období nasměrujeme odkaz těch nařízení? Pořád budeme dělat ostrý střechy i když dneska je dokážeme konstruovat tak, že jsou dostatečně funkční a těsný proti vodě i s mnohem menším sklonem? Nebo jak...

    Jak myslíte, že vypadaly města řekněme 150 - 200 let zpátky? Kdyby na začátku 20. století byli u moci nařizovači jako vy, vznikly by Vinohrady a Bubeneč tak, jak je známe dneska? Vznikl by dům Radost (dříve DOS, dříve ROH) a vedlejší areál dnešní VŠE?

    Já vám to povím.. nikoliv.. nikdy. Takže jděte do prdele. Svět nelze udělat lepším spoustou nařízení těch samozvaně moudrých. I když se o to zrovna v dnešní době zase intenzivně snaží... jenže... jsou ty nejlepší úmysly ale dopadne to jako vždycky.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    GECKO: protoze nemame zadnou vizualni kulturu. Protoze na vesnicich furt nejvic leti merunkovo-brcalovy fasady, priserny katalogovy domky s trema balkonkama a sestiuhelnikovyma prisernostma. Je extremne smutny videt soucasnou beznou vystavbu, 10x10m kostky, umisteny presne doprostred 700 m pozemku, jedna vedle druhy...

    Zni to arogantne, ale my ty pravidla proste potrebujeme. Staci si zajet treba do skandinavie, kde existujou normalni vesnicky staveni, budovany bez zabehlejch architektu, co furt vypadaj neuveritelne ucesane a kultivovane.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    KURE: Došky byly nadsázka.

    GECKO: Proč takový pravidla vytvořit? Protože aby ta zástavba nějak vypadala a aby ouřad nemohl argumentovat ad hoc, že tohle se jim tak ňáko nelíbí, takže to nepovolej. A vzniknout by měly tak, že je vymyslí někdo vzdělanej a příčetnej, nejlépe parta urbanistů.

    Prostě, pokud máš obec, kde je starší zástavba řaadového typu, přízemní až jednopatrová, s průjezdem nebo vraty na dvůr, tak tam může být pouze zástavba řadového typu atd., barva omítky v rozsahu bílá - okrová - režná cihla, okna stejné velikosti, v lajně a pod sebou, střecha sedlová se sklonem do ulice nebo rovná zatravněná. Pokud někdo nutně potřebuje třípatrovou haciendu s věžičkama, tak ne na návsi, nazdar.
    ROBOOTEK
    ROBOOTEK --- ---
    LEA1: slusnej nevkus.. nejlepsi sou ty repraky na ty komode co se tam ani skoro nevlezou kuli TV.. clovek by cekal ze takovyhle lidi kdyz uz maj takovou vilu nebudou mit problem zaplatit architekta. ..fuj totalni pelmel nedoresenosti, nahazeny paty pres devaty a ve finale totalne prezdny a bezduchy.. nechapu ze to jako nekdo ma potrebu davat do nejakyho clanku..
    LEA1
    LEA1 --- ---
    LEA1: oprava: aneb
    KURE
    KURE --- ---
    GENTIANA: presne jak píše GECKO
    proč proboha stavět v 21.století doškovou střechu? to by taky mohli zakázat splachovací záchod a obecně vjezd motorových vozidel do obce, aby to bylo opravdu autentický.
    LEA1
    LEA1 --- ---
    Další podprůměrné peklo bez nápadu a vkusu anebo ze života umělkyně, o které nikdo nikdy neslyšel. Přebráno z Rytmu života :)
    Nejlevnější papundelkový nábytek, umělé plovoucí podlahy, šílená koupelna, zahrada bez výsadby. Kolem samí rusáci a smradlavý potok, vytékající z čističky
    Houslistka Markéta Muzikářová bydlí s rodinou v kostce v Jesenici - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/muzikarova-houslistka-inflagranti-rodinny-dum-jesenice.A210515_194414_dum_osobnosti_web

    Lokalita Za potokem:
    Mapy.cz
    https://mapy.cz/zakladni?x=14.5138829&y=49.9747811&z=17&source=muni&id=4254
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam