• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    KLDR
    KLDR --- ---
    FIN: umělec bude někdo kdo rozhodně u sve tvorby nehledí na finanční stránku .
    znam lidi kteří za peníze udelají co musí ,ale pak dělají věci které baví je a nejde jim o peníze a šíří to klidně dál ..
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    O víkendu mě požádali z Reflexu o vyjádření k anketě, na otázku: Jak bys naložil s těmi, kdo si Tvé dílo (tj. Tebou přeložené dílo) stáhnou na internetu - a byl bys ochoten se vzdát svých autorských práv?
    [pak na poslední chvíli anketní otázku překopali, takže jsem se vyjadřoval k něčemu jinému. Proto si dovolím otisknout odpověď aspoň tady]

    Především bych jim poblahopřál k dobrému literárnímu vkusu. Ujistil bych je, že stažením „rozmnoženiny pro vlastní potřebu“ se rozhodně nedopustili ničeho nelegálního. Ale zároveň bych je slušně poprosil, aby slávu díla šířili dál, pokud se jim líbilo. Doporučili ho kamarádům, koupili babičce k Vánocům, koupili si další díl série, až vyjde v knižní podobě. Aby nebyli zcela lhostejní k samotným autorům, nevedli hloupé řeči tom, že „spisovatelé mají změnit obchodní model“, případně že takto „bojují proti parazitickým mezičlánkům“, tedy nakladatelům, distributorům a knihkupcům (a proto pro jistotu autorům nedají nic). Spisovatelé totiž na rozdíl od hudebníků nemají žádné koncerty, na kterých by si přišli na své, ani nemohou prodávat merchandising. Nemají žádné jiné příjmy než ty, které dostanou od čtenářů. Je to velmi prosté: pokud chcete, aby psali dál, občas si od nich nějakou knížku kupte – koupíte jim čas, aby mohli psát tu další.
    Osobně mi nevadí, že se moje překlady toulají po síti, zvlášť u děl, která jsou beznadějně vyprodaná a nebudou se již dotiskovat. Ty knížky tak získávají druhý život. Nemohu se ovšem aktivně vzdát svých autorských práv, protože ta jsou svázána s právy překládaného spisovatele a já pochopitelně nemohu rozhodovat za něj.
    FIN
    FIN --- ---
    KLDR: zajímavé... definuj mi umělce.
    KLDR
    KLDR --- ---
    FIN: chlapče já napsal jako to chodilo v historii ...chceš to popřít ???

    nejsi umělec ...jsi jen podnikatel jako já ,a brečíš že ti něco nefunguje ...a doufáš že to vyřeší za tebe ACTA nebo snad OSA ..?? hodně štestí ..

    ale tvoje navážení se a srovnávání se s lidma co stahujou je více než směšné .

    KLDR
    KLDR --- ---
    tak se tu přestan ohanet krádežemi a podobnými plky..děláš busines stejně jako já
    a neseš rizika podnikání ..oba ve svem oboru ...nechodím nikam brečet a nechraní me žadná OSA i když me to stojí miliony ...

    mas produkt tak ho prodej ,když to neumíš nestěžuj si že za to můžou ty co si to stahly z netu ...

    přeci si musel vědet že to je realita a počítat s tím
    FIN
    FIN --- ---
    ha ha ha

    to jen umelci 20.21. století jsou vyžírkove který delaj umení pouze pro prachy ..

    kdysi umělci trpeli hlady atd ...delali to pro to aby obohatili svet ..


    víš ty co? trp za mě, umři hlady a obohať svět. mě ponech mastňácky naživu. díky opět.
    FIN
    FIN --- ---
    KLDR: ne, pirát mě nepoctil, ale okradl a ještě měl blbé kecy. sorry, žádná pocta. poctili mě lidé, kteří si to koupili, dobře se bavili a ještě mi pak eventuálně řekli, že se dobře bavili. to je jediná pocta, o kterou stojím. opět, nepomáhejte mi a nectěte mě, piráti. díky předem.
    KLDR
    KLDR --- ---
    když se najde spoustu muzikantu i spisovatelů kterým to nevadí ,tak je zřejmé že ani umelci samotní nejsou na jedne lodi ....asi bude cosi shileho v kralovství copyrightu
    FIN
    FIN --- ---
    KLDR: ne, pokud lidé nezaplatí za můj produkt, nevydělám a neuživím se. a je jen na mě, jaký postup zvolím, jakou cenu chci a jestli uspěju nebo krachnu. nepomáhej mi, nech to na mně. díky.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    WITTGENSTEIN: Hm, ze by cartridge za pet stovek vydrzela na plusminus deset titic stran? To uz by stalo za uvahu poridit tiskarnu ktera je pouziva.
    KLDR
    KLDR --- ---
    a copak ti nezustane original ??

    nečil se ,protože ty bys chtěl prachy jenom..
    prijmas tedy fakt že pokud lidi nezaplatí za tvoji knihu tak nevydas ani jedem naklad .

    nedeláš to proto aabys svetu cosi sdelil a cosi dal .....to není hodnota??

    jde jen o ty prachy..nic jinýho hodnotu nemá..

    holt mel bys mít radost že pirát te poctil tím ze si stahnul zrovna tebe

    ikdyz z toho nic nemáš ..to je úděl umělců ....nepochopení..uznaní po smrti ..

    to jen umelci 20.21. století jsou vyžírkove který delaj umení pouze pro prachy ..

    kdysi umělci trpeli hlady atd ...delali to pro to aby obohatili svet ..

    PIZI
    PIZI --- ---
    FIN: Asi mě máš v ignore, ale nehodlám ustupovat. Neokradeš, neboť neubyde.
    FIN
    FIN --- ---
    KLDR: nejubožejší lež, co jsem kdy slyšel - namísto, aby sis koupil a zaplatil svou kopii za nabízenou cenu si ji nelegálně pořídíš, okradeš vydavatele i autora a budeš tvrdit, že to není krádež? cha cha cha.
    PIZI
    PIZI --- ---
    RAGNAROK: To se neví zda potenciální zákazník. LEda bychom za potenciálního zákazníka považovali každého, kdo je naživu.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    Jeden nazor (nebo spis zhodnoceni aktualniho stavu) z diskuse na podobne tema na jinem diskusaku:
    ---
    Celá tato debata o právu či neprávu,morálnosti či nemorálnosti je úplně zbytečná.
    Každá prohibice,o které vím,byla neúspěšná.Neuspěli s alkoholní prohibicí ve třicátých letech v USA, neuspěl s ní Gorbačov,jsme zcela neúspěšní s protirogovou prohibicí dnes,celé dějiny lidstva jsou lemovány nejrůznějšími neúspěšnými pokusy o potlačení(prohibici) prostituce.

    Proč by si soudný člověk měl myslet,že je možné uspět s prohibicí datovou?Je to naprostý nesmysl,ať ten či onen člověk považuje stahování ze morální či nikoliv.
    Stejně jako se ve třicátých letech jako na běžícím pásu zavíraly nelegální nálevny,stejně jako se zavíraly bordely,stejně jako se dnes dělají zátahy na drogové dealery,vždy za pár dní vyrostly nové/noví.Stejné to bude i s s novými megauploady.

    Úspěšně lze kriminalizovat jen takové činnosti,se kterými nesouhlasí skutečně drtivá většina společnosti(vraždy,krádeže atp.)Pokud v populaci bude 10-20 a více procent lidí,kteří to či ono chtějí,prohibice bude neúspěšná.Chlast,děvky,drogy to jasně dokazují už dnes,stahování bude za takových 20 let tedy v dobré společnosti.
    ---

    FIN: Me se neptej, ja se toho pomerovani neucastnim. Mne by stacilo i hodnoceni zdejsich, treba Witta.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    FIN: Co by něco vytvářel? Jemu stačí ukradnout svému zaměstnavateli papír a už to jede: Ty vole, proč bych si to kupoval, když jsem si to už vytisknul za asi desetkrát menší cenu? (papíry mam zdarma z práce a cartridge za pět stovek mi vydrží asi na sto takovejch knih, možná víc).
    KLDR
    KLDR --- ---
    FIN: kopírování není krádež---original ti zůstává ....kopírování je sdílení ....
    i opice v pralese která rozbila jako první ořech si na to nepořídila copyright ale ty ostatní to od ní okoukali-okopírovali ..a tomu se říká evoluce --pokrok
    V antice byl autor do značné míry považován pouze za prostředníka mezi Múzami (bohyněmi umění) a posluchači. V tomto kontextu tedy bylo nemyslitelné, aby si ke svým dílům osoboval nějaká práva.

    takže ty si tu kříč cosi o krádeži ,ale je to nesmysl .....
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    PIZI:
    Ubyde potencionalni zakaznik. Ale hodnota 1 potencionalniho zakaznika se nerovna hodnote 1 zakaznika.
    PIZI
    PIZI --- ---
    FIN: Zlodějina ne. Majiteli nic neubyde.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    Malá anketa: který přítomný parazit asi tak nedávno napsal:

    "mě prostě přijde strašně legrační, že věci co já mam zadarmo, tak vy ostatní za ně kdovíproč platíte..."
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam