• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    Hledání konsensu o možné nové podobě autorského zákona držícího krok s realitou 21. století
    rozbalit záhlaví
    FIN
    FIN --- ---
    FERRYH: ale to já vím, že ve světě produkujících společností zuří boj, dokonce i na našem piditrhu. vím dokonce za posledních 10 let v jednom oboru ledacos. jenže...

    to pořád nic nemění na jedné skutečnosti, kterou jsem zde řekl, kterou přiznal nakonec i borg, kterou řekl witt, kterou před chvílí řekl hinzu a která je prostě logicky dost jasná a nekomplikovaná: když si budu muset vybrat mezi a) společností, která mi dá něco a garantovaně, a b) pirátem, kterej mi sdělí, že na má práva sere a můžu bejt rád, jestli se něco uvolí mi dát, anebo c), což je ještě horší, mi drze řekne - na výtku "neokrádej autory" pěsťovou odpověď (c) witt "nebreč a najdi si jinou práci", což je sama definice slova chucpe, hádej, koho si - naprosto logicky - vyberu?
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    FERRYH: hmm, pristup jenom pod uctem, stoji to za registraci?

    S tim narovnanim ono uz to tak pomalu zacina, jsou autori kteri prodavaji primo ctenarum. Zkouseji ruzne modely a asi i neco vydelaji (pravda v cechach zatim moc ne, ale my obecne kopirujeme vyvoj zapadniho trhu pomaleji)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    MARWIN:
    k tomu jen dodam - jako by sme to nerikali (ano zda se ze analyza o co ve skutecnosti slo u kauzy s Magauploadem od IT analytiku byla trefna a predvidajici budouci dej...) oni ti panove a damy u IFPI, OSA, DILIA a jejich zahranicnich kolegu zas nehraji tak moc originalni a fikanou hru jak si sami myslej ... dost lidi je prokouklo uz davno:

    vice z mych uvah na to tema tady:
    http://ebookforum.sk/viewtopic.php?p=19279#p19279
    http://ebookforum.sk/viewtopic.php?p=19468#p19468
    http://ebookforum.sk/viewtopic.php?p=19469#p19469
    http://ebookforum.sk/viewtopic.php?p=19533#p19533
    http://ebookforum.sk/viewtopic.php?p=19552#p19552

    a jen dodam aktualne k tomu jak se to nove vyviji - nejsem rad i za autory same, ze za ne bude vybirat poplatky ze sharovani ta jejich zastupujici monstra jako je OSA, IFPI, DILIA a dalsi...

    z dikce tech hajzliku je jasne, ze jsou dostatecne nenazrani, aby stejne pak chteli jeste vice a vice a vice a vice... stale do nekonecna, dokud to pak konecne opravdu nepraskne a zakony jim nepristrihnou kridelka... oni opravdu nemaji a neznaji miru... :((

    i kdyz zdanlive tahle situace autorum zajisti zajimave a spravedlive prijmy i ze sdileneho obsahu a dochazi tak k urcitemu narovnani... (ejhle ono to jde FINE, Witty a dalsi? pirati a IT analytici to uz davno vedeli... jen to chtelo aby dozral cas a vyvoj na netu (mimochodem vis FINE, ze tohle uz jednou zasekla a znemoznila RIAA a ji podobne v dobe, kdy s tim chtel zacit Napster?? uz pet let a dele jsem mohli ty poplatky vybirat z nasdileneho obsahu... a lide si mohli stahovat a vy dostat zaplaceno... to je ale sila co??? :O) jak to ze to nevis ?? :O))

    Jsem si jistej, ze ty copyrightove organizace a kolektivni spravci stejne budou dale trvat na restrikcich a kriminalizacich a regulaci uzivatelu internetu a nebude jim to ani nahodou stacit... a nakonec to stejne dospeje k tomu, ze pro vsechny uz toho bude FAKT MOC... a vydupaji si narovnani a rovnovahu ve vztahu zakaznik/uzivatel - autor - distributor - kolektivni spravce

    Pokud se totiz na tehle podil podivate opravdu v realnych cislech zjistite, ze zakaznik a autor jsou jen onuce... drive nebo pozdeji jim to sepne a potahnou za spolecnej provaz... a vydupaj si zakonne orezani tech monopolistickych tendenci od distributoru a spravcu
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    Neni to presne k tematu ale...

    Mezinárodní federace hudebního průmyslu napsala premiérovi otevřený dopis
    http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/mezinarodni-federace-hudebniho-prumyslu-napsala-premierovi-otevreny-dopis
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    FERRYH: Neděláš to láskyplně? Nebo tvoji kolegové? No tak, ostych stranou, to nebyl falešný kompliment, jen konstatování faktu.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    WITTGENSTEIN: zkus prosim s tou falesnou personifikaci me osoby si me NEbrat do huby, ano? budu ti vdecny!
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    Mimochodem, s tim ceskym kradenim vseho to nebude tak zle, jak dokazuje statistika co se shani na google

    SHIGORBIRDMAN
    SHIGORBIRDMAN --- ---
    HONCKA: ano, koukam ze se ceny za poslednich par let naprosto brutalne zmenilym, premyslim, ze si printer poridim domu, az vymyslim, co bych tisknul :D
    PIZI
    PIZI --- ---
    3D game pieces by Sublime - Thingiverse
    http://www.thingiverse.com/thing:5755
    PIZI
    PIZI --- ---
    Myslím, že už jsou na stažení osadníci pro 3D tiskárny.
    TEKKET
    TEKKET --- ---
    BOUCHI: na deskovky a miniatury to už asi může být docela užitečná vychytávka.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    PIZI: na lego to imho presnost nema, ale na toho warhammera, zvlast na ty vetsi kousky jo viz
    http://apocalypse40k.blogspot.com/2011/12/3d-printing-for-warhammer-40k-part-i.html ale konec OT
    PIZI
    PIZI --- ---
    HONCKA: Obyčejná kostka lega stojí kolem 5 kč, to taky myslím vyjde levněji si ji vytisknout, akorát že reprap myslím ještě nemá tu přesnost.
    SADAKO
    SADAKO --- ---
    Zajímavý model (vím, vím, asi nepoužitelný ve větším měřítku) - zaplaťte a my vám uděláme hru.
    Double Fine Adventure by Double Fine and 2 Player Productions — Kickstarter
    http://www.kickstarter.com/projects/66710809/double-fine-adventure
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    HONCKA: Clovece tim jsi me prave navnadil o dost vic (zatim jsem nemel cas zjistovat cenu materialu). Mohlo by to byt dobre reseni pro plastove figurky do nasich stolnich her (misto papirovych), ponevadz kovove maji i v poctu stovek nekolika kusu prilis vysoke vyrobni naklady, a na lisovane plastove je zas 500 figurek dost malo.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    SHIGORBIRDMAN: do reprap tiskarny stoji cca 1kg matrose 800, plastova figurka na warhammer stoji cca kilo a muze vazit kolem 5g, takze se vyplati i neprototypova vyroba
    SHIGORBIRDMAN
    SHIGORBIRDMAN --- ---
    BORGDOG: "Dilia nechtěla jenom mazat odkazy, ale i blokovat klíčová slova, což je nesmysl," říká Tadeáš Novák z ulož.to.
    Nemam tyhle webova uloziste moc v oblibe, ale Dilia zase jede :)


    NYX: stroje nam berou praaaaaci! :D


    PIZI: mam crowdsourcing rad, ale myslim ze u nas v nasem mikrotrhu se to nechytne
    PREVIT
    PREVIT --- ---
    I have a bad feeling about this - raganwald's posterous
    http://raganwald.posterous.com/i-have-a-bad-feeling-about-this

    Můj rychlý a neumělý překlad:
    ---------------------------------------
    08.02.2012
    Mám z toho špatný pocit
    Následující příspěvek je příspěvkem k Uncensored: Charitativní projekt na podporu otevřeného internetu. Ocenil bych váš upřímný názor, děkuji.

    Tento rok oslavím své padesáté narozeniny. I když jsem už nezažil hacking poloviny minulého století, vzpomínám si na hraní si s děrnými štítky v roce 1960, takže to bylo dobrých čtyřicet let fascinace informačními technologiemi. Co jsem udělal za těch čtyřicet let? Nenapsal jsem žádné velké knihy. Nechtěl jsem učit na univerzitě. Nechtěl jsem vydělat miliony dolarů. Nechtěl jsem vymýšlet nic kritického k rozvoji lidstva.

    Můj pohled je podobný pohledu robota C3PO ve Star Wars, drobné postavy rohazující rukama ve zděšení nad neštěstím a poskytující ostatním zajímavý pohled na velké události posledních čtyřiceti let.

    Jako každá space opera, příběh informačních technologií je velmi jednoduchý. Je rozehrán nesčetnými různými způsoby v obsazení rolí, ale vždy má své milované hrdiny, své předvídatelně zločinné darebáky, nevinné civilisty které je třeba zachránit, a nemotorné byrokraty, kteří nejsou ze své podstaty zlí, ale na začátku každého příběhu pomáhají silám temnoty, protože nemístně věří, že tak hájí právo a pořádek v jejich koutě galaxie.

    Hrdinové jsou vždy v situaci velkého tajemna, které má zničit říši. Vždy to funguje stejně: Je třeba vzít moc z rukou šlechty a zavedených byrokratů a dát ji zpět do rukou lidu. Film o tom všem vypráví v I. dějství, vytváří velké překážky hrdinům ve II. dějství, aby ve III. dějství nabyli převahu a s divokým pohrdáním drtivě porazili síly sešikované proti nim. Kdo by si nepamatoval hlášku Han Sola "Never tell me the odds?"

    V hardwaru to bylo tak, že minipočítače porazily mainframy. Pak mikropočítače porazily minipočítače. Nyní telefony a tablety porážejí mikropočítače. S každou vlnou, vytrvalá skupina rebelů bojovala proti všemu průmyslu, který se objevil v jejich cestě. Vlny prodejců šíří FUD (strach, nejistota, pochybnosti). Zmanipulovaná vláda pojednává veřejné zakázky. Lobbisté v sálech prosazují přijímání zákonů proti rebelům. Bojový pokřik říše vždy zněl, že vítězství rebelů by stálo ekonomiku všechno, že práce by zmizela a chaos bude vládnout. Ale každé vítězství rebelů vlastně vytvořilo nové pracovní příležitosti, více bohatství a větší svobodu.

    A co tedy nyní, v příštím století, poněkud zbitý a out-of-date protokol droid vidí? Že všechno staré je opět nové. "Kartely duševního vlastnictví" se chovají jako staré hardwarové giganty, kupují si politiky za babku a říkají všem, kteří to budou poslouchat, že potřebují větší ochranu pro své patentové portfolio, větší ochrana jejich kreslených postav, větší ochranu dokonce i pro sledování sportovních akcí.

    Říkají nám, že jen "řízená ekonomika" duševního "vlastnictví" zachrání pracovní místa, a že když poddaní budou mít větší svobodu", ve skutečnosti to povede k jejich otroctví. Upozorňují nás, že bandy pirátů si žijí jako drogoví magnáti ze stahování filmů. Vysvětlují, jak je třeba senátu udělovat zvláštní, dočasné pravomoci ke stažení obsahu telefonu nebo notebooku, když překračujete hranice, vysvětlují, proč je třeba vyslat speciální jednotky policie zatknout a vydat majitele obchodu se stahováním souborů, které vysvětlují, proč je třeba sledovat v celém světě internetové hlášky a hledat v nich špatné vtipy.

    A tak dnes funguje politika. Pokud chcete vytvořit budoucnost, pravděpodobnost úspěšně projít patentovým minovým polem je přibližně 3720 k 1. A jak jsem upozornil dříve, volební motivace byl poškozena. Není možné jít rychlostí, jakou se inovuje politika.

    Jsme, myslím na začátku třetího dějství. Někteří z vás se mnou budou souhlasit, že kapitulace je naprosto přijatelná alternativa v extrémních podmínkách. Ale ostatní budou přelézat do svých důvěryhodných lodí a pokračovat v boji, obtěžovat a zraňovat zavedené zájmy, dokud se celá ta věc nezhroutí pod tíhou vlastní korupce. Budoucnost našeho hospodářství skutečně záleží úspěchu rebelů. V každém stupni vývoje posledních čtyřiceti bylo bohatství, zdraví a štěstí v naší ekonomice založeno na svobodě narušit zavedené pravomoce, nikoli na zachování monopolů, hledajících stabilní příjmy..

    Nástupem videorekordérů bylo vytvořenovíc pracovních míst a podniků, než jich jejich vlivem zaniklo. Více pracovních míst a podniků bylo vytvořeno rozpadem AT & T, než jich zaniklo. Více pracovních míst a podniků bylo vytvořeno úpadkem IBM, než jich zaniklo v Armonku. Více pracovních míst a podniků bylo vytvořeno stagnací společnosti Microsoft, než jich zanikol v v Redmondu. Stejně to bude i s RIAA, MPAA a Intellectual Ventures, a všemi ostatními, kteří intrikují s fascinací lidi se „správou digitálních práv“ (DRM) a trestním stíháním za sdílení souborů. V zničení monopolizace myšlenek, leží zárodek nové revoluce, ten, který přinese bohatství, svobodaua pracovní místa.

    Rebelové, ať je síla s vámi. Vždy.

    (Tato práce podléhá licenci Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.)
    PIZI
    PIZI --- ---
    Will Crowdfunding Books Replace Author Advances and Further Empower Readers? | Winning Edits
    http://winningedits.com/crowdfunding-books/

    A curious meme is spreading through the world of books: crowdfunding.

    Indie authors are flocking to sites that allow them to create fundraising pages for their book projects. It’s a beautiful and simple idea: have your readers fund your next book directly in exchange for intimate access to the process as well as exclusive goodies available at various pledge levels.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    NYX: Jo, to pak můžeme pokročit od ludditů rovnou k Tedu Kaczynskemu.
    NYX
    NYX --- ---
    THE_BALROG: Videt problem ve snadnosti reprodukce mi pripomina rozbijeni parnich stroju, ktere berou lidem praci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam