• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    Spisovatelé chtějí žalovat ulož.to za pirátské kopie svých knih — Ekonomika — ČT24 — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/163708-spisovatele-chteji-zalovat-uloz-to-za-piratske-kopie-svych-knih/

    No třeba tohle se mi ovšem nelíbí vůbec - a navíc je to absurdní! Co vím, tak zrovna na ulozto je knížek poměrně málo, rozhodně to není hlavní zdroj, takže proč? Pan Srstka nechce náhodou zůstat pozadu? Musí se přidat, aby netrhal OSA partu? :-(
    PIZI
    PIZI --- ---
    YMLADRIS: Myslím, že mají ochranu na to logo co na těch kabelkách je.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    NYX: hej, tady
    NYX: pani tvrdi ze na fashion neni (c), tak jak mohli vysoudit copyright infringement? rozumis tomu nejak vic?
    SIRLOON
    SIRLOON --- ---
    PIZI: Jak psal Balrog - svetske texty opisovali mnisi protoze to meli v popisu denni prace. Normalni texty smeli opisovat pouze uznani opisovaci, kteri je opisovali vetsinou primo z originalu na naklady autora ktery je pak rozeslal dal (a v takovem 14. - 15. stoleti moc lidi psat neumelo a ti co umeli, rozhodne nebyli tak dobri pisari aby se tim mohli zivit :)
    NYX
    NYX --- ---
    BOUCHI: No i tak bych se bal...tady nekdo nakreslil kabelku na tricko a to pak prodaval...a skoncil s docela nepeknou pokutou. A pritom ta namalovana kabelka samozrejme nesla pouzivat jako kabelka. I ten mixer a jeho soucastky ma nejaky design, ktery bys tim focenim obslehnul.

    Artist loses lawsuit by Louis Vuitton | Zine
    http://convozine.com/9882-james-green/10356
    THE_BALROG
    THE_BALROG --- ---
    PIZI: Ve středověku si nikdo psaním knih nevydělával, mniši to již měli v popisu práce, takže nesrovnávat jablka s hruškami.

    Pointou mého příspěvku nebylo, že si ve středověku autoři/písaři vydělávali psaním v pohodě, ale snadnost reprodukce.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    PIZI: Proti tomu nemám nic - to je evoluce, uvážlivé nahrazování něčím jiným, co bude byť třeba jen kompromisně vyhovovat oběma stranám. Ale "divočiny," co někteří i tady prosazují - ne, to fakt ne.
    SHIGORBIRDMAN
    SHIGORBIRDMAN --- ---
    THE_BALROG: zatim :) ale pomalu se to pohybuje....

    HONCKA: na prototypovani se 3d printery pouziva uz dluoho... a i ty figurky se v printeru tisknout jen prototypy, ze kterych se pak delaji kalsicke formy, protoze je to proste mnohem drazsi nez klasicke liti.

    BTW nejvtipnejsi 3d printer ktery jsem kdy videl pouzival cukr :D
    PIZI
    PIZI --- ---
    BORGDOG: To já taky ne. Ale jsem stoupencem toho dosáhnout takového zrušení pozvolna postupně v rámci desítek let promyšleného postupu.
    PIZI
    PIZI --- ---
    THE_BALROG: Jenomže v tom středověku jsem stejně zaplatil tomu opisovači a ne autorovi originálu, takže autor stejně tak nevydělal jako dnes.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    HONCKA: I součásti na modely, apod.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    THE_BALROG: ale treba figurky do stolnich her uz se tisknou
    THE_BALROG
    THE_BALROG --- ---
    NYX: To už by šlo :) Naštěstí zatím je vytisknutí takového šťouchadla a použití 3D skeneru o chloupek dražší, než cena šťouchadla v krámu. Až to bude stejně dostupný, jako dneska skener na papír... tak to bude zajímavý :)
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    THE_BALROG: Vsak nerikam ze se budou nutne duplikovat kovove vyrobky. Koukni se kolem sebe, co vsechno je z plastu.

    NYX: Nice. :-)
    NYX
    NYX --- ---
    THE_BALROG: ty tiskarny pouzivaji ruzne materialy, treba titanovemu stouchadlu na brambory by ses taky branil? :)

    http://hardware.slashdot.org/story/12/02/03/214202/83-year-old-woman-gets-new-3d-printed-titanium-jaw
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    THE_BALROG: No, bude zajímavé, až jednou přijdou replikátory ze Star Treku. :-) 3D tiskárny jsou zatím moc velká slabota.
    THE_BALROG
    THE_BALROG --- ---
    BOUCHI: nejedná se o ztěžování způsobu obživy, ale přímo o ztěžování tvorby těchto a dalších děl.

    Příměr s 3D tiskárnou je hloupost, protože 3D výtisky čehokoliv prakticky nebudou mít stejnoufunkčnost, jako původní výrobky, např. z kovu. Šťouchadlo na brambory z 3D tiskárny bych nechtěl používat.

    Když už ty analogie, tak prosím nějaké, co fungují :)
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    No, tohle se neodvažuji soudit, proto jsem tu větu taky napsal s otazníkem. :-) Já bych se na to asi díval takhle - i být plagován je přece svým způsobem pocta, byť má autor nejspíš zároveň chuť dotyčného "umělce" vykostit. :-)
    FIN
    FIN --- ---
    BOUCHI: v tom případě pro tebe mám jedno překvapivé sdělení: ačkoliv by to na první pohled nemuselo být jasné, tak - on je to vážně kulišácký chyták - fotkami mixéru nic nerozmixuješ, proto patrně (zde odvážný dohad) to tak nevadí. ale když mixér nebo nějaký jiný mechanismus, zkopíruješ, prostě když obšlehneš stroj a začneš vyrábět, zpravidla se to už pokládá za porušení patentu nebo tak. avšak kniha, ta zatrachtilá věc, funguje na základě informací/obsahu formulovaného v písmencích. proto když obšlehneš prázdné stránky a hřbet a budeš jejich kopie rozhazovat po náměstí, asi se nic nestane. zatímco při šíření ofoceného obsahu... inu, tam už by ke slovu mohl přijít ten zatrachtilý obsah. zkrátka a v tom je ta potíž, šroubek se blbě čte, zatímco písmenka zas nemixují... snad je to teď jasnější.
    REINITA
    REINITA --- ---
    NYX: zjevně. chudák ten bezejmenný dramatik, pod jehož díla se podepsal Shakespear ;)

    SIRLOON: dle mě to muselo být v komerčním kontextu. ostatně jinak by to bylo i nerealizovatelné (celníci komunikují s výrobci, když zadrží nějakou podezřelou zásilku - a myslím, že zjišťování ve stylu "máme tady paní Vonáskovou, kupovala si u vás kabelku?" není úplně to, jak se bojuje proti padělkům :o))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam