• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    k tomu co by znamelo skutecne ukrast film, hudbu:
    Pripada mi, ze se stale neklade duraz na rozdil mezi fyzickym predmetem a dusevnim vlastnitcvim. Pokud chci ukrast film, musim jej odstranit ze vsech ostatnich DVD, VHS a pocitacu, aby se na nej jiz nikdo krome me nemohl podivat. Jinak je to vzdy pouze kopirovani
    MISOJOGI1
    MISOJOGI1 --- ---
    ALRAUNE: toto by ma zasa mrzelo, keby si mala teraz takyto zly pocit. Skus to prosim zobrat aj tak ze pisanie knih je komunikacia medzi autorom a citatelmi. Ako citatel Ti mozem povedat ze Tina ako vesely a drzy teenager, ktory chodi na diskoteky namiesto sania krvi a podobnych vaznych uproskych veci sa mi velmi zapacila a pobavili ma viacere jej hlasky. Zasa Lottu som cital s napatim ci to co si predsavzala zvladne a vybojuje
    V kazdom pripade ako oddychove citanie bolo jedno i druhe dobre, rad odporucim aj dalej na precitanie vsetkym zaujemcom o dobrodruznu literaturu
    PREVIT
    PREVIT --- ---
    Tady je prostor pro ty, kteri chteji diskutovat o ACTA a nechteji byt banovani a mazani od Laliny:
    [ ACTA2 ]
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    Těch překlepů... smysl jste doufám pochopili, já jdu spát :)
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    MARWIN: Ne, nejde to zastavit... ale každý to může zastavit sám u sebe. Ne lidi, co ti soubory ani neotevřou, ale ti, co si přečtou celou serii... možná by se prostě měli zamyslet nad tím, jestli by nebylo slušné koupit si aspoň něco, místo toho, aby dělali dlouhej nos. Jinak, nemyslím, že ty středy jsou důsledek paniky, spíš to prostě většina bere osobně.
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    ALRAUNE: Promin, mel jsem si vymyslet nekoho hypotetickeho. Aby nedoslo k mylce, nesnazim se nijak obhajovat stahovace, akorat si myslim, ze to nejde zastavit (bez jadernych zbrani, nebo jineho zniceni internetu) a to co se deje ted tady v diskusi - ty hadky - je dusledek paniky na obou stranach.
    PREVIT
    PREVIT --- ---
    ALRAUNE: Penize budou a my nebudem. Je fajn, ze tvoje knizky lidi (i ti platici) v nezanedbatelnem mnozstvi ctou. V dnesni dobe a konkurenci to neni tak samozrejma vec.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    MARWIN: Opravdu si nemyslím, že jedna stažená kniha rovná se jedna kniha neprodaná a tom by se měl snad měl zastat i Ferry, který zná můj náhled na eknihy. Ale jsem člověk a jsem člověk poměrně impulzivní... když mi někdo vyhrožuje (a jinak hlášky typu "my budem stahovat a ty chcípneš hladem" vnímat nemůžu) žádné pozitivní pocity to ve mě nevzbuzuje, naopak, jak jsem vždycky s trance byla v přátelských vztazích, teď si po všech těch prohlášeních ze strany sosačů začínám připadat jako okrádaný idiot. Reálně se situace nezměnila vůbec, pocitově hodně, bohužel.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    ENKIE: Zkus si svou nezávislost na státu ověřit 31.3. :)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    BOUCHI: Piráti porušují zákon, organizace na ochranu duševního vlastnictví se snaží zákon vynucovat. Každý hrajeme nějakou roli.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    WITTGENSTEIN: "NIKDO neví, jaký je čistý efekt. Může to být čistá ztráta, může to být čistý zisk, může to být šul nul."
    Ano, NIKDO to nevi, ale Dilia, OSA, IFPI (kazda ve svem oboru) svorne tvrdej, ze to jsou ztraty, a velke.
    ENKIE
    ENKIE --- ---
    SHIGORBIRDMAN: Vubec nechapes smysl textu, ktery ctes. Ja netvrdim, ze mam na stahovani nejake pravo - protoze takove pojeti prava je holy nesmysl. Jedine pravo, ktere chci a hodlam si ho vynutit po svem, je, aby se mi stat nesral do zivota.
    SHIGORBIRDMAN
    SHIGORBIRDMAN --- ---
    ENKIE: ty vole, jak si ty KURVY ZKURVENE dovoluji omezovat tvoje pravo stahnout si vsechny pochybne kulturni hodnoty co kdy udelaji! Je to tvoje svate pravo!!!! Misto aby ti nohy lizali, ze se uvolis si to stahnout jeste drzkuji, ze by chteli zaplatit....


    Chlapce, jeste par takovych jako ty a ja snad prestanu bojovat proti Acte :/

    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    WITTGENSTEIN: No nic, kdyz uz ani znarodneni zazitku ti neprijde absurdni tak te asi tezko presvedcim o absurdite dusevniho vlastnictvi obecne...
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    A dost, jdu překládat, aby bylo co pirátit :)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    MARWIN: K tomu geniálnímu způsobu: nemusí platit zdaleka všichni. Ale počet černých pasažérů nesmí drasticky převýšit počet platících, jinak se to sesype jako domeček z karet.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    OJIRIO: Velmi jednoduše: mějme knihu A. Čtenář si ji před 15 lety touží přečíst. Jenže - ouha! - nechce se mu platit. Před patnácti lety má smůlu, buď počká, až bude k mání v knihovně, nebo si ji nepřečte.
    Fastforward 15 let. Stejná situace. Čtenář si zadá jméno knihy do vyhledavače a většinu ji má do minuty u sebe. Kniha byla pro všechny praktické účely znárodněna: je přístupná pro všechny, jen majetkový prospěch z toho autorovi nekyne.

    Ohledně rozdílu myšlenka /dílo fakt doporučuju samostudium.
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    WITTGENSTEIN: 100k jsem placnul protoze jsem si z 500+ prisvevku drive pamatoval ze se operovalo s vic nez trena mulama a byl jsem liny hledat, melo to slouzit k demonsraci ze celkovych stazeni je redove vic nez prodanych kusu (coz snad je)

    jinak, mne je to celkem jedno,(ted jsem googlil co je xTrance), ja to vidim tak ze:

    - omezit stahovani/kopirovani bude asi stejne ucinne jako omezit alkohol za prohibice v US
    - tistene knihy nevyhynou jeste dost dlouho
    - ted probiha prvni vlna odporu, proti scannerum kteri se profi ebooku tezko muzou rovnat
    - druha ze vzedme kdyz se den po vydani objevi na warez starnkach ebook s odstranenym drm
    - cele se to uklidni az kdyz nekdo vymysli novy genialni zpusob jak autori dostanou odmenu za kazdy pouzity examplar, protoze na to uzivatele dobrovolne pristoupi


    SHINIGAMI: ono to halvne neni vubec podstatne


    WITTGENSTEIN: probehly minimalne dva pokusy (viz MARWIN ) ve kterych autori kteri je podnikli prohlasuji, ze piratsky ebook zveda prodeje papiru, coz by implikovalo cisty zisk
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    WITTGENSTEIN: A jak se znarodnuje nebo "krade" zazitek? Stat na tebe mozna kasle, ale korporatni lobby zabavniho prumyslu je s tebou a ta jak se zda ma na stat velky vliv...

    Jinak me klidne pouc, o tom jak se lisi v tomto kontextu myslenka a dilo? Dusevni vlastnictvi meni pravidla ohledne vzoru - textovych, grafickych, hudebnich ale i myslenkovych - nejblize k tomu maji patenty, a ja se bavim o DV, ne jen o literature...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam