• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    MELOP
    MELOP --- ---
    Koukám, že naše generace opravdu bude každých dvacet let slavit uvolnění díla Karla Čapka (m.j.)... :-) nebo spíš :-(

    Ale k tomu článku - přiznám se, že zvolený příklad s V+W+J je poněkud nepřesvědčivý a to v žádném směru - Jaroslav Ježek zemřel v lednu 1942 (+70 atd.) a jelikož V+W vydávali své písňové texty i knižně (a to opakovaně), tak si jsem celkem pozitivně jist, že zrovna u nich se touto novelou nemění v podstatě nic.

    Edit: jen dodám, že tohle píšu z pozice člověka, který občas potřebuje pustit nějakou royalty-free nahrávku na konferenci jakožto vycpávku o přestávce a tvorba V+W je z toho vzhledem k jejich literární činnosti vyloučena tak jako tak ("minovým polím" se raději vyhýbám preventivně a velkým obloukem).
    PIZI
    PIZI --- ---
    Kafku jsem nečetl, jenom proměnu, ale tohle je asi Kafkovské. Malý človíček pobíhá mezi anonymními korporacemi, které komunikují skrze právníky a automatické odpovídače. Tentokrát youtube zrušilo po třech letech video, které se používá při přednáškách o fair use.

    Buffy vs Edward Remix Unfairly Removed by Lionsgate
    http://www.rebelliouspixels.com/2013/buffy-vs-edward-remix-unfairly-removed-by-lionsgate
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    Novela autorského zákona: ochrana ještě 70 let po smrti – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/kultura/290135-novela-autorskeho-zakona-ochrana-jeste-70-let-po-smrti.html

    je proste totalne mimo veskerou realitu... obzvlast pak u hudby... realita sdileni na netu je proste dana - nelze uz to vzit zpet...
    tihle lide co prosazuji stale delsi a delsi prodlouzeni AP po smrti autoru ziji proste mimo veskerou spolecenskou realitu ...

    Realne by mozna bylo nejakych 5-10 let po VYJITI dila a dal pak jen pokud bude mit autor nebo drzitel prav zajem a zaplati si neco jako patentove prodlouzeni ...
    Pak by to snad melo nejakou sanci na zivot, takto je to proste zcela Mimonske! Lide to proste nemini a NEBUDOU respektovat - a kdo jiny, nez prave lide svou vetsinou a svym konanim v realu delaji ty "zakony"? Myslim ty zvyklostmi a teda ty jedine platne a realne a vseobecne respektovane...
    Je zname, dolozene a overene historickou zkusenosti, ze zakony ktere jsou MIMO a spolecnost je nemini vetsinove respektovat, tak nakonec je sama spolecnost stejne odhodi do smetiste dejin - musi se podridit te spolecenske realite! - at jsou futrovane sebevetsim restriktivnim aparatem!!
    COURT
    COURT --- ---
    FERRYH: moc děkuju, úžasně vyčerpávající odpověď!:)
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    COURT: kdyz tohle asi ani neni problem beznych autorskych prav jako takovych... mam takovej dojem, ze tohle je nejake specialni pravo a je v tom to TM (trade mark) a podobne a to uz je snad pravo patentove?

    ... jinak ale ano, i u nas bylo monho soudnich pri na tema na kere se presne ptas.. a pokud vim ve vetsine pripadu to vyhral majitel znacky/loga, a ano zaregistroval jsem i nekolik soudnich pri s divadlem ...
    strasne moc zalezi na te znacce kere se to tyka.. naprosta vetsina tech opravdu svetovych znacek tohle spis chape jako zlidoveni a vlastne reklamu... a ignoruji to... pak je ale nekolik fakt idiotskych znacek, ktere zaluji uplne kazdeho kdo treba jen naznakem ukaze neco z jejich loga ...

    jinak ty zkomoleniny nazvu a loga to se v parodiich pouziva casto a rekl bych ze to je dost neprustrelne.. da to sice dost prace vymyslet neco co je "jine" ale pritom jasne odkazujici na znacku.. ale asi to stoji za to... zalezi na tom kolik chces riskovat ... osobne se myslim ze pokud nebude viditelne statisici divaky v celostatnim meritku, tak ty znacky na tohle reagovat nebudou, i kdyz das primo pravej nazev a logo... ale ber to jen jako muj dojem ...
    TRISMEGISTOS
    TRISMEGISTOS --- ---
    dobře, díky
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    pokud je to preklad, tak navic autorske prava na to ma i prekladatel ... muze se stat ze licenci ma koupenou i nakladatel a pak te bude honit on a ne autor :O))
    ZABITULKA
    ZABITULKA --- ---
    TRISMEGISTOS: pokud je to autor zijici, nebo neni vic jak 70 let po smrti, pak potrebujes jeho souhlas - tzn. najit si, ktera agentura ho zastupuje (dilia, aurapont ci nejaka jina, mensi) a domluvit se na podminkach s ni.

    COURT: a proc chces pouzit pozmenenou znacku a nedomluvis se primo s danou firmou na reklame?
    TRISMEGISTOS
    TRISMEGISTOS --- ---
    Ahoj, já bych se taky rád na něco zeptal. Když se rozhodnu namluvit něčí knihu a nahrávku potom umístím na net volně k poslechu nebo ke stažení, dopouštím se porušení autorského zákona?
    A pokud ano, co mi hrozí? A na koho se, pro stanovení podmínek za kterých bude moje počínání legalizováno, můžu obrátit?
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    LOOP_ONE
    LOOP_ONE --- ---
    Stock Photos and Royalty Free Image Subscription from 123RF Stock Photography
    http://www.123rf.com/license.php?type=standard
    Dotaz, chtěli bychom použít desgin na dlaždičky pro zákazníky...velko výroba-fabrika ...jestli tomu rozumim správně, tak nemužu pro tento účel...díky
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    mno co vim tak na Mistoknih se ted momentalne hrnou zaloby od nakladatelu... treba se do toho zapojila i DILIA ... ja teda vim jistojiste jen o Talpressu - ze na mistoknih podal trestni oznameni a PCR to vysetruje .. zas tak moc bych se nedivil kdyby i DILIA poslala nejakej podobnej jako je uvedeno nize "vypatlanej" vyhruznej dopis - uz sem videl od DILIE a par nakladatelu jako Alpress a MOBA a podobne o dost vice absurdnich vyhruznych hlasek a dopisu na adresu ebook for a webu ...
    DILIA by se teda jen pripojila k fronte jinych vypatlancu-nakladatelu vedenych Talpressem, Alpressem, Moba, Academia a dalsich, kteri meli obdobnou argumentacni munici...
    SKOT
    SKOT --- ---
    KRAMERIUS: pokud takovou výhružku od Dilie dostal, není mi zřejmé že tímto způsobem "ošetřil" jednu knihu, zatímco další od stejného autora nikoliv
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    SKOT: Já si také myslím že podobná věc není za normálních okolností soudně vymahatelná (i když J.Svěrák dokázal něco jiného).
    Na druhou stranu jak znám naše autorskoprávní organizace, tak věřím, že ten text je autentický, a že vlasník dotyčného webu skutečně takovou výhružku od DILIE dostal.
    SKOT
    SKOT --- ---
    KEDRIGERN: do diskuse o soudních rozhodnutích kdy byl zparazitován parazit se pouštět nehodlám, jenom mi přijde komické zakládat diskusi na podvrženém výroku, který je patrně pod dojmem ideologické zaslepenosti okamžitě přijat za autentický a nekriticky přisuzován klice OSA/Dilia/Ilumináti
    KEDRIGERN
    KEDRIGERN --- ---
    SKOT: A za těmi soudními rozhodnutími stojí také piráti ;-).
    SKOT
    SKOT --- ---
    KRAMERIUS: doufal jsem že je to podloženo něčím víc než vtípkem (či provokací) pirátů na účet OSA; celkem zbytečná diskuse tedy..
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    Kazdopadne je to kravina (anebo se to nevymaha), vzhledem k existenci knih se stejnymi nazvy (treba Nocni hlidka). A taky by to tvrzeni znamenalo, ze bez souhlasu vlastnika prav neni mozne na knihu napsat recenzi. (Coz je nesmysl, takove omezeni by bylo protiustavni.)
    KRAMERIUS
    KRAMERIUS --- ---
    SKOT: No vždyť to co je kurzívou je citace a dole pod tím je odkaz na zdroj.
    SKOT
    SKOT --- ---
    KRAMERIUS: opírá se "informace" o nějaké reálný základ? je možno dodat citaci?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam