• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLORKolapsy komplexních společností
    Kolapsy a regenarace civilizací, kultur a (komplexních) společností. Téma nanejvýš aktuální. Resilience, odolnost, přizpůsobivost, adaptabilita, transformabilita, resistence, flexibilita,... kreativní destrukce, katageneze, řízený kolaps, dokonalá bouře a jiné.



    Nesouvisí tento pesimistický pohled na naši civilizace s přívalem zpráv o současné recesi? Co když ekonomika opět půjde nahoru?
    Jedním ze signálů, podle kterých poznáte, zda jsme na běžné trajektorii, nebo se dostáváme do skutečně vážné situace, je řetězení dílčích krizových momentů. Těch bylo ve 20. století velké množství a v prvním desetiletí století jedenadvacátého jdou doslova jeden za druhým. Klidové intervaly mezi nimi se zkracují, což i v jiných vědeckých oborech považují za příznak blížící se transformace.

    Ve vaší knize probíráte kolapsy od paleolitu až do současnosti. Je v tom i nějaké snadno uchopitelné poučení?
    Pro Čechy je to připomínka, že domácí elity byly neustále likvidovány snad už od roku 1618. Není divu, že stát je v takovém stavu, v jakém je. Také bychom měli zapomenout na pýchu spojenou s představou, že v naší technologicky vyspělé společnosti se nemůže nic katastrofálního stát. Stále jsme součástí evolučního procesu a stejně jako zkolabovaly a prošly transformací civilizace před námi, tak to potká i nás. Zda to bude za rok, za pět let či za století, je otázkou, ale rozhodně se tmu nevyhneme. Snad jen díky vzdělání a technice můžeme omezit negativní dopady.
    Naše studie také na mnoha příkladech ukazuje, že když určitá struktura přestává být funkční, tak ji musíte rozložit zcela a pak vytvořit novou. Napadá mě primitivní příměr: stále ohřívaná polévka nakonec nebude k jídlu, musíte ji vylít a uvařit novou.


    http://ekonom.ihned.cz/c1-54685790-temelin-nebo-pyramida-to-vyjde-nastejno

    „Pokud přijmeme kolaps jako fakt, smíříme se s tím, že kolapsy jsou součástí přirozeného běhu věcí a de facto nezbytnou etapou procesu vedoucího k „zmrtvýchvstání´, třeba se nám povede s tím něco udělat. I kolaps se dá přežít. Tak proč ne my v této době, která je skutečně svým děním a duchem tak unikátní a inspirativní,“ říká profesor Bárta. „Možná právě nyní čelíme výzvám, které, pokud je vyřešíme, posunou lidstvo na novou, kvalitativně vyšší úroveň. A značnou pomocí by v tomto procesu mohlo být právě historické, ekonomické a archeologické bádání,“ dodává.

    http://www.national-geographic.cz/detail/muz-ktery-studuje-kolapsy-civilizaci-%E2%80%93-profesor-miroslav-barta-5938/
    rozbalit záhlaví
    PER2
    PER2 --- ---
    Honest Government Ad | Democracy™ 🇮🇳 🇬🇧 🇪🇺 🇺🇲 🇿🇦 🇮🇩 🇵🇰 🇮🇷 🇮🇱 🇷🇸 🇲🇽 🇻🇪 🇧🇾 🇷🇺 🇧🇬
    https://youtu.be/QCphS4_Rp3w
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Ještě nevím zda tu někdo zná, autor John Michael Greer zavedl a popsal zajímavý termín a to tzv. "katabolický kolaps"
    On catabolic collapse - resilience
    https://www.resilience.org/stories/2006-05-31/catabolic-collapse/
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Překvapilo mě, že tu toto téma vůbec existuje, i když mrtvé jeví se.
    Práce J. Taintera a J. Diamonda znám, tento antropologický pohled je sám o sobě zajímavý.

    K tomuto tématu, tj. kolapsu společnosti, mě prvně přivedla studie klimatologie a environmentalistiky, ale souvisí s tím i energetika, ekonomika, přírodní zdroje, konflitky a celkově bych toto zabalil to tzv. systems thinking. Tento termín "kolaps" je mi blízký, i když z několika různých perspektiv - biosferický, společenský, ekonomický, a další.

    Zásadní literaturou bylo Limits to Growth z roku 1972 a Overshoot z roku 1980, a společne s tím i hlubší pochopení toho, kam se řítíme, tím bych však zároveň zmínil, že je to samozřejmě něco čemu nefandím.

    Pak je tu i druhá strana mince a to jak níže, v r. 2019 někdo zmiňuje G. McPhersona, toto jsou lidé, kteří sice v něčem pravdu mají, ale těží na strachu a nepodloženě šíří myšlenku katastrofy, která nastane za 5 let, každých 5 let. Toto je pro mě ubohé zneužívání lidí a hlavně to musí vést k neaktivitě, což je něco, co nám chybí.

    Ve zkratce, myslím si, že je kolaps biosféry, ekonomiky, nebo jiného systému možný, to může vést ke kolapsu společnosti. Zároveň i na zádech práce autorů zmíněných v popisu tohoto tématu považuji vyšší a vyšší stupeň komplexity za problém, který se sám zhoršuje - stačí se podívat na naši závislost na hrstce továren, které dělají polovodiče a čipy, nebo digitalizaci všeho kolem nás, ale šlo by to rozšířit i na nerostné suroviny nebo zdroje energie, které nemáme.
    Dle práce antropologie je kolaps přirozený jev každé společnosti, dle práce biologie jsme jako bakterie v Petriho misce nebo jako jakýkoliv organismus, jehož činění nic nekontroluje a nacházíme se v momentě tzv. ekologického overshootu. Pak bychom se člověk musel pídit po samotné definic slov jako je kolaps, ale rozhodně nemůžeme pokračovat (alespoň ne příliš dlouho) tak jak dnes, a máme na výběr ze dvou možností
    1) Nic nedělat a pocítit tvrdý náraz
    2) Připravovat se, adaptovat se, vzdělávat se, organizovat se a mít tzv. lehké přistání
    (Také by to šlo říct jako "bend not break" (ohnout se a nezlomit), které používá můj oblíbený autor a tvůrce podcastu The Great Simplification, Nate Hagens)
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    SPOTTER: nechceš si radši poslechnout Crazyheda? Ten ti o CO2 a oteplování řekne něco jiného ať máš názor na to vymírání taky z druhý strany :)
    iradio a i CO2 by Crazy head
    https://podcasters.spotify.com/pod/show/crazyhead/episodes/iradio-a-i-CO2-e1st3pi
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    Bifurkace světosystému...
    SPOTTER
    SPOTTER --- ---
    Guy McPherson říká celkem jednoduchou věc: civilizace je v principu heat engine a proto je velmi těžké něco měnit. Vytváření zbytkového tepla je produkt této civlizace. Nespalování fosilních paliv by snížilo co2, ale zároveň by snížilo i objem siřičitanů v atmosféře, které mají efekt "stmívání" v atmosféře a ochlazující tak zemský povrch. Varianta snížení produkce spalin i nesnížení zapřičiní další zvýšení teploty. Takže neexistuje žádné přímočaré snadné řešení.
    Kromě toho má docela jasný komentář o stabilitě života do několika málo let :( Tzv. fuknčně už jsme vyhynuli.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Čistě náhodou, kdyby někomu uniklo.

    Pohled do propasti – A2larm
    https://a2larm.cz/2019/06/pohled-do-propasti/
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    Hehe, za ten rok a pul to uz mozna i nekdo zkusil..
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    JAZZZ:
    1) otazka je, kolik usetris, jestli vubec
    2) pujde tento robot v temne ulicce chytit do site, nacpat do poolovene krabice, a rozebrat? Pak se neni ceho bat;-)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    co je cennější, ušetřít za messengera a nebo mít v ulicích armádu senzorů připojenách k síti?
    Estonsko je první evropskou zemí, která nechá roboty doručovat zboží - iDNES.cz
    http://technet.idnes.cz/...v-estonsku-do9-/kratke-zpravy.aspx?c=A170616_102707_tec-kratke-zpravy_vse

    může taková na první pohled nevinná cool vychytávka vést k orwelizaci spolecnosti a tím k postupnému zániku její lidské části?
    SPOTTER
    SPOTTER --- ---
    Think-tank prof. Bárty a spol.
    Komplexní společnosti
    http://www.komplexni-spolecnosti.cz

    kdo by měl zájem se zabývat tématem resilience, napište mi. Fatalisti a apokalyptiční preppeři nepište :)
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Soros: Jsme na nejlepší cestě zničit sami sebe • RESPEKT
    http://www.respekt.cz/denni-menu/soros-jsme-na-nejlepsi-ceste-znicit-sami-sebe
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    nemůžu si pomoct, tohle patří sem :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Vodní zákon - č. 254/2001 Sb. - Aktuální znění
    http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-254

    § 3
    Práva k vodám a právní povaha vod
    (1) Povrchové a podzemní vody nejsou předmětem vlastnictví a nejsou součástí ani příslušenstvím pozemku, na němž nebo pod nímž se vyskytují; práva k těmto vodám upravuje tento zákon.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    možná se pletu, ale zahraniční investoři koupili systém na čištění vody, ne vodní zdroje. Vodní zdroje jsou státní a voda je zdarma. To co platíme Veolii a spol je to vyčištění
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JAZZZ: ten článek vychází z nedostatečných informací. Všeobecně se očekává nedostatek vody a její vyšší cena. Proto firmy jako nestle kupují vodní zdroje. U nás třeba vodní zdroje zkoupili hodně zahraniční investoři, hlavně z Francie.
    Budovat funkční ekosystémy, s tím se nedá nesouhlasit, ale takové systémy by museli být produkční a z krátkodobého i dlouhodobého ekonomické. Nemá cenu vymýšlet perfektní systémy, pokud nemají šanci na přežití.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    LINKOS: je to sebevrazedna stupidita. misto toho, abychom budovali funkcni ekosystemy, tak zdimame posledni zbytky a jen odkladame kolaps za hranici pristi ucetni uzaverky, aby letos jeste byly odmeny ..
    Svět trápí nedostatek vody. Ohrožuje zdraví populace i zemědělskou výrobu
    http://byznys.ihned.cz/...0-svet-trapi-nedostatek-vody-ohrozuje-zdravi-populace-i-zemedelskou-vyrobu
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JAZZZ: když římani přišli do Maroka vykácely tamní lesy, bez obnovy a zásadně tak změnili ráz krajiny. Dnes se podobně chovíme k půdě, ta pak váže meňě vody, je více ohrožena erozí, rozstliny suchem, případně města povodněmi.
    V "Potraviny na cestách" tvrdili, že v Egyptě pěstují brambory tak, že tahají vodu z podzemních neobnovitelných zásob a rozlévají ji, obohacené o umělá hnojiva do písku. Jsou pak údajně největšími exportéry brambor na světě. Pak jim nemá ta voda ubývat
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    a tady je ta mapa. koukam, ze Francie na tom neni moc dobre, ale CR je asi za vodou :)
    New NASA data show how the world is running out of water - The Washington Post
    http://www.washingtonpost.com/.../06/16/new-nasa-studies-show-how-the-world-is-running-out-of-water/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam