XCHAOS: a jak je to s energetickou bilancí takových panelů? Pokud se započítá jejich energetická náročnost, náročnost získávání surovin, doprava z Číny a dosud příliš neřešená likvidace/recyklace.
Dřevo roste samo...? Ono je s tím taky hromada práce, vysázet to, prorořezávat, sto let čekat, kácet, tahat z lesa, přepravovat, sušit, řezat, štípat...
Nehledě k tomu, že spalujeme dřevo docela neefiktivně v kotlech a spousta dřevoplynu neschoří protože na to už nemá dostatek kyslíku, což je samozřejmě i v případě uhlí. (Malé tajemství, když dobře schoří dřevo, nevidíš kouř, jen žhavé plyny)
JAZZZ: otázka je kolik lidí CO2 trápí? Máme spoustu technologií, dokonce máme něco co řeší CO2 a dalším vedlejším efektem je zkvalinění půdy- biouhel. Ale nedá se čekat, že to zachrání svět.
Máme spoustu možností, nemusíme v domácnostích používat chemii co nám cpou na mytí všeho, od nás až po náš příbytek, nemusíme tím zatěžovat životní prostředí a nakonec i sebe samé. Nemusíme používat na stavbách kvanta betonu, chemické látky, jako v pur pěně, OSB, polystyrenu, PVC...
Dnes ekologická výstavba vypadá tak, že když tam je slaměný balík tak je vše ok a už se nehledí na tydle věci okolo. Nemluvě o zemělodích, kdy todle vše jede dál, ale když se do betonu dají plechovky a pneumatiky tak už to je přeci ekologické :)
Otázka vlastně je co nám vadí, poškozování životního prostředí? Rostoucí Co2? Desítky milionů lidí co nedosáhnou na slušné žívobití v Evropě, nebo neschopnost lidí v Africe dosáhnou na potraviny? Poškozování Amazonského pralesa? Dezertifikace půdy?
Je toho spousta a vše má svoje řešení, ale otázka je jestli to je to co lidí chtějí...
Možná bych později nadhodil, pár věcí ve světě už používaných, co by se dalo dělat na úrovni obce/jedince.