JAZZZ: zdá se, že si tě najdu ve všech klubech a budu tam s tebou polemizovat :-) obecně se shodneme, že ten bazén je už úlet (v našich podmínkách relativního dostatku pitné vody ne tak velký, jako v jiných částech světa - ale úlet to je)
celkově ten luxus má u různých lidí různou formu. já se třeba divil bratrovi, proč má jeho rodina tak velké životní náklady - oni ale mají dvě děti a posílají je do různých drahých zájmových kroužků a tak a to v zásadě odsoudit nemůžeš... samozřejmě je tam spousta "ale", typu že cena toho kroužku nemusí nutně být přímo úměrná jeho kvalitě - obecně ale pokud nejsi úplným odpůrcem liberální společnosti, tak si zkrátka musíš umět představit spoustu "korektních" forem luxusu, kromě aut a bazénů - biopotraviny a kvalitní potraviny, kultura, vzdělávání, apod.
v tomhle klubu bych rád připomněl, že to byly právě "inteligentně luxusní" římské vily v Provence a jinde v koloních, které často pád římské říše přežily a v podstatě časem obohatily místní životní styl a jazyk a splynuly s ním: jinými slovy, když někde postavíš akvadukt, tak tím celkově obohatíš místní komunitu - i když původní motivace mohla být nějaká zbytečná luxusní fontána (dnes ten bazén). určitou naději tedy představuje "inteligentní úpadek" komunit, vybudovaných původně se záměrem luxusu, které se ale v dalších generacích začnou chovat racionálněji a inteligentněji.
např. do určité fáze rozkladu ti úspory z rozsahu, které přinese v centrech MHD a centrální vytápění proti luxusu dvou automobilů na jednu rodinu , budou pomáhat: v případě úplného kolapsu ale neudržíš v provozu ani tu MHD a zásobování, zatímco ty předměstské čtvrti budou mít snaží fallback např. k cyklistice, zahradničení, topení dřevem. některé ty vily se ukáží zcela mimo mísu, jiné se ale můžou ukázat jako životaschopné i v postindustriální éře: protože prostě nedokážeš naplánovat, které dovednosti a funkčnosti fakticky budou potřeba (a jde je přesměrovat z toho luxusu na běžný provoz, např. z bazénu uděláš zavlažovaný skleník, apod.)