• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: bych to asi skusil zvetseny zmerit v nejakym grafickym programu a pak podle zvetseni dopocitat .. suplera je myslim delena nejmin an 0.5mm tak by to teoreticky kdyz to vyfotis s ni slo pouzit jako meritko a na komplu to dorozdelit kdyz to bude zvetseny
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: makroobjektiv by asi byl. jenom, co přiložit k tomu, abych to měl s čím porovnat? na šupleře to asi vidět nebude, co?
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: pripadne kup sadu mikrovrtacku/dratu daneho prumeru a zkus co se vejde
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: pod mikroskopem nebo vyfotit na nejaky slusny makro zvetseni ... zmerit to pujde taky akorat bych rekl ze pokud takovej merak jeste nemas bude se to pohybovat nekde ve 100kkc

    jestli uz teda neni lepsi udelat par zkusebnich vytisku a nastavit slicer podle toho
    SPM
    SPM --- ---
    A mám další debilní dotaz :) Dá se nějak exaktně změřit průměr trysky na hotendu? Přišel mi právě j-head z číny, prodejce ho prodával asi v 5 různejch průměrech. Sice jsem mu psal, že chci 0,4mm, ale číňanům člověk nemůže nikdy věřit, takže bych si byl rád jistej, než to pak pokusně měnit nastavenim ve sliceru :)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    SPM: Spíš jde o skladování už u tebe, vlákno bude mít jiný vlastnosti když to budeš skladovat ve vakuovaným obalu a když to budeš mít hozený pod postelí :) app notes výrobců doporučují před naložením do tiskárny ABS vysušit v 80-90 °C po dobu alespoň 2, ale lépe 4 hodin.
    SPM
    SPM --- ---
    THERIDANE: už se na to těšim - po aférách křehčeného kuřecího masa napuštěného vodou budeme mít křehčené PLA... :-D
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    AKA_THE_A: navíc jsou ty hmoty až překvapivě nasákavý, PLA speciálně (až 1 % hmotnosti)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SNIPERCZE: jenže průměr vlákna má (zvlášť od "ekonomicky výhodnějších" zdrojů) nějaký tolerance, víme? :P
    Zároveň jelikož je ABS směsí 3 různejch věcí, bude přesná hustota záviset na výrobci...
    QNEDLEEQ: po vytisknutí je celkem šumák kolik jí nabere, důležitý je to před tiskem ;-)
    btw jen větru dešti nebo i sluníčku?
    SPM
    SPM --- ---
    SNIPERCZE: to jsem psal, že podle hustoty jsem to i počítal. Ale v praxi když jsem viděl, kdy struna došla, tak mi přišlo, že můj výpočet byl o několik dost desítek metrů menší...
    SNIPERCZE
    SNIPERCZE --- ---
    A co takhle pouzit tabulky a docist se tam, ze hustota ABS je 1045kg/m3 a PLA 1250kg/m3?
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    SPM: a nebo tu velkou vec zvazit samotnou... :)
    SPM
    SPM --- ---
    QNEDLEEQ: to jsme i dělali (resp. špulku jsme brali z jiný vyjetý cívky, ale byl to stejnej výrobce), nicméně z toho je akorát vidět, kolik materiálu na váhu tam jenom je... pravda, mohli jsme zkusit tenkrát udělat tohle, vytisknout jednu velkou věc (který se tiskli) a převážit to, kolik gramů zmizelo.. mno, tak snad příště :-D
    SPM
    SPM --- ---
    AKA_THE_A: no my jsme se ani moc nedivili :) Odmotávat několik metrů se nám moc nechtělo, protože zase co pak dělat s kusem ustřiženýho drátu :) V zásadě jsme se teda k délce struny nedopracovali - a jak koukám, tak buď se zbavit x metrů drátu a koupit hodně přesnou váhu nebo si hodně pečlivě vést evidenci toho, co se na té struně vytisklo... (přitom by úplně stačillo, kdyby to prodávali na metry, když váha je úplně nicneříkající údaj...)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    SPM: jestli jste vážili jen 10cm ústřižek tak se nesmíte divit (tipuju že jste to nedělali na analytický váze s příslušnym postupem)...
    Vemte větší kus, alespoň pár metrů ("vyfiltrujou" se odchylky v tloušťce vlákna), pak to bude přesnější ;-)

    btw zkoušel někdo kolik vody si různej matroš reálnym prostředí nabere?
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: ja to nedopocitavam .. me staci ke spokojenosti vedet ze mam na tom kile x metru a na vytisk potrebuju x metru abych si udelal obrazek kolik me to stoji ... vic vedecky to neresim :)
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: hmm, jak to dopočítáš? My jsme dělali různé pokusy jako počítali z hustoty na wikipedii, vážili 10cm ústřižek struny a přepočítávali... A v reálu mi pak přišlo, že tam tý struny bylo o dost víc, než jsme počítali :-) Akorát spočítat potřebu se nám nepovedlo, octopi nějakej accounting na to neměl a navíc se tam ty struny střídaly, takže to stejně nebylo poznat...
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: ale zase vis kolik m mas na te kilove civce danyho matrosu tak to jde dopocitat z druhe strany ... sice to nikdy nebudes mit na 0.00000x presne ale co uz obzvlast kdyz se to muze stejne lisit vyrobce od vyrobce
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    SPM: Jojo, zadává se to v nastavení, ale abych řekl pravdu jednou jsem to kalibroval pro ABS a pak už se s tím nesral i když tisknu i PET a nějakou gumu.
    SPM
    SPM --- ---
    GRAGAGROGOG: jenom ze zvědavosti, v cuře se někde zadává hustota materiálu? Jedna z věcí, co mi dost pila krev, že všechno, co jsem používal (octopi, pronterface) spotřebu ukazoval v délce (což bych i chápal, protože v G-codu tiskárny je stejně akorát info o tom, kolik mm má vytlačit) a naproti tomu všechny materiály se prodávají na kila, ale info o hustotě / délce už tam není...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam