• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    SPM
    SPM --- ---
    VEVERAK: hmm, co ti tam běhá? chlazené hotendy jsem viděl na těch celokovových (ani nevim kvůli čemu to tam je), já mám třeba peek (a tuším že na té funkční, co běhala, byl taky), kde to chlazení nemám vůbec - a v místě, kde je to chyceno do toho extruder bloku to má už jen o pár stupňů vyšší teplotu. Motory taktéž, ani mi nepřijde, že by se nějak hřály. Jediné co mi snad může nějak dělat problém je ta zavřená krabice s elektronikou, kde díky tomu že jsem prase, tak tam mám nachumláno hromadu kabelů. Ale tam by pořád asi bohatě stačilo uspořádat kabely a případně tam přidat větrák...

    JVCNC: No on může regulovat i směrem dolů... ono heatbed má typicky 90C +, hotend přes 200, takže pokud s tím netiskneš zrovna někde v pekle, tak i v letních teplotách při vypnutí ohřevu ta teplota jde strmě dolů (až když se to začne blížit té pokojové, tak to leze hodně pomalu).
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    VEVERAK: to prave si jist vubec nejsem proto se ptam, nemam s tim doposud zadnou zkusenost, ale ta odchylka 5 stupnu mi prijde strasne velka a mam prave trochu obavu z reakcnich casu, coz bude dano i konstrukci, dochazi mi ted ale tak nejak ze ten regulator reguluje hodnotu skutecnou od zadane aktivne vlastne jen smerem nahoru, smerem dolu jedine zase chladit.
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    JVCNC: jses si jist ze je to potreba? moje jedina zkusenost s hotendy je ze nekdy je podimenzovane chlazeni diky slabemu ventilatoru, ktery nema rezervu takze staci treba vedra a tiskarna se mi zacla sekat...


    also, resili jste nekdo vodnika na 3d tiskarnu? (chlazeni hotendu, popripade druheho hotendu a chlazeni motoru)

    furt nad tim premyslim jestli se vyplati nebo ne :(
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    kdyz uz se tu o tom tak bavite, zajimalo by me jestli se u bezne pouzivanych elektronik pro regulaci hotendu v PID smycce pouzivaji i nejake pokrocilejsi prvky regulace jako napr feed forward. je uz nekde neco takoveho implementovano nebo je to vsechno jen cista PID regulace? ma zkusenost z pohonou kde nechat to jen na PID bez dalsich vlivu byva hodne problematicke az nemozne donutit to delat to co ma a lepsich vysledku pak dosahne jen PI. Po mnoha kecech co jsem tu utrousil na adresu tradicnich konstrukci jsem se konecne pomalu ale jiste pustil do stavby vlastni tiskarny a zacinam extruderem a hotend je pro me zatim neznama, vse ostatni uz aspon na papire vyresene mam, extruder postupne vyrabim
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: jj lita to tak o +-5 stupnu, bez problemu
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: BB máš i na hotendu? To schválně zkusím, co to s ním bude dělat :) Přiznám se, že jsem ho ani netestoval (ten vykradenej FW co tam mám měl už PID nastavenej, takže jsem akorát měnil parametry...)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: jen proto ze je to cool neznamena ze je to nejlepsi, kdyz pid nefunguje a jde to lip s bangbangem tak nech bang bang :)
    ja to zkousel ale taky me to k nijakymu zlepseni nedovedlo tak sem nechal bb a fungovalo to taky dobre
    SPM
    SPM --- ---
    tak mám asi nějaký přecitlivělý hotend nebo jsem blb :-) Zkoušel tu někdo tunit PID? Jak moc vám vyšla automatická kalibrace? Začal jsem si s tím hrát, pustil jsem autotuning (8 cyklů) a výsledek nacpal do konfigurace. Po nastavení to při zahřívání přešvihlo teplotu o 5C, pak to slezlo dolů na správnou. Tak jsem to začal manuálně upravovat, nicméně buď se to chovalo stejně nebo se to ještě zhoršilo. Dneska jsem tam vrazil ty původní parametry ze včerejší kalibrace a chová se mi to zase o dost hůř (stoupne to na poprvé skoro o 10C víc a se stydnutím to na nějakou chvíli i o pár C klesne pod nastavenou teplotu). Je možný, že ten hotend je tak citlivý/šmejdský, že to lepší nebude a že dnes otevřené okno tomu změní klima natolik, že včerejší skoro dobré hodnoty se najednou začnou chovat jinak? Nebo prostě dělám něco blbě? Jinak problém je akorát úvodní nahřátí; jak to přeleze přes a zchladne, tak už to teplotu drží pak normálně +- pár desetin. Zapínal jsem PID i na heatbedu a tam to s hodnotama z autotuningu funguje pěkně.
    ZELENY_CAJ
    ZELENY_CAJ --- ---
    Cau, rad bych si vytiskl bowden extruder na 3mm filament, mate nekdo nejake tipy nez se vrhnu na thingiverse? Diky,]
    VEVERAK
    VEVERAK --- ---
    mikrokroky delaji plynujesi pohyb... a realne se moc nepocita s tim ze by zvysovali presnost, teoreticky ano ale prakticky to je....
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: kdyz mas motory co berou 0.5a tak je to sumak, ja mam 1.5a + pololu (elektronika melzi) a nikdy sem nemel problem ze by se to zahrivalo ani motory ani drivery) takze kdyz mas naky pololu tak at to das kam to das nemel by byt problem
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: ok, takze na extruderu taky nechat 8825 :-) tusim ze nekde psali, ze s vetsim poctem kroku to mene vibruje pri pohybu. takze jsem to nechal na Z, tam by to snad melo bejt sumak, kdyz se to hybe zridkakdy. O prepoctu vim, tam to bude stejne jeste hodne laborovani :)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: takty mikrokroky maji vliv snad jen na rozliseni takze bych si dal urcite dobrej na extruder a u pohybu os se to nejak zvladne ... myslim musis upravit ve firmwaru ten prepocet nebo kolik kroku tolik vzdalenost
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: jo, teď když jsem vyhodil ten zmetek a konečně se to hejbe (jenom teda Zko se hejbe určitě blbě, protože jsem tam z nouze cvaknul tu A4988, když mi to ty blboni poslali, ale nepřenastavoval jsem počet kroků), tak jsem to začal tunit. Snižoval jsem kam to šlo, tak aby ty motory nebyly nějak extra slyšet a aby se to hýbalo a nešlo to jednoduše zastavit. Skončil jsem u 0,08V (teda podle mýho měřáku, multimetr stál asi 7 stovek, takže to etalon přesnosti nebude), na Zko jsem pak přidával (tušim na 0,16V), pač se mi zadrhávalo, ale to asi ještě pořeším - nemůže za to tak motor, ale dokázal jsem napatlat nějakej bordel do závitkovy a ono to tam prostě drhne :)

    Jinak čistě teoreticky, než budu z číny objednávat (nebo se pokoušet vyreklamovat) další zmetek - jak moc mě bude štvát 16 mikrokroků oproti 32, když tenhle jeden driver strčim na Z nebo na extruder?
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    SPM: i kdyz je to paralelene ma byt vref 0.4 ... ;-)

    nebo pokud tvoje motorry sou polovicni tak mozna polovinu ...asi musis prostudovat datashit k driverum a dopocitat kolik teda ma byt ten vref pro ty dany motory kazdopadne je lepsi zacit trochu niz a pridavat az kdyz to nejde ... nekdy ti staci min ciste pro to ze to nebudes soupat maximalni rychlosti ... obzvlast klasicky nebowdenovy extrudery ti ani nedovoli jit nad urcitou rychlost kvuli vybracim
    SPM
    SPM --- ---
    tak záhada asi vyřešena. Y sice syčí, ale funguje. Akorát jsem v pronterfacu mačkal ten nejmenší posun a ono to okem ani neni vidět, jak se to posune, jinak se normálně hýbe (na syčení bude potom předpokládám stačit jenom stáhnout napětí). A to Xko má blbej driver (otázka jestli číňani poslali zmetek nebo jsem ho odpálil až já). Bohužel jsem předtím prohazoval driver s Y a ne Xkem... každopádně díky všem za pomoc.

    Trochu mě ještě sere to, že jsem koupil 5x DRV8825 a teď když jsem teda chtěl vyměnit ten vadnej za ten jinej, tak to vybalím ven a koukám, že ten 5. není 8825, ale A4988...
    SPM
    SPM --- ---
    AXTHEB: no drivery nevypadají - když je přehodím, tak funguje pořád jenom ten Zkovej... takže se rozmýšlím nad tím, jestli je pomrdaný RAMPS nebo jestli to může dělat něco ve firmwaru (nastavení, etc). Ještě teda zkusím fakt ohoblovat ten překážející cín na RAMPSu, aby na těch nožičkách nebyla ani ta půlmilimetrová mezera, ale nevím...
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Hele motory si fakt nerozbil, nad tím neuvažuj. Spálit ten motor bys zvládl možná kdybys do něj pustil 220, rozhodně ne otočením trimpotu na 12 voltech. Jestli něco odešlo tak spíš drivery.
    SPM
    SPM --- ---
    fajn, tak ještě jeden blbej dotaz :-) Situace je teda následující - osazeny drivery pro X, Y a Z, zapojeny motorky. Osa Z funguje normálně, osa Y při pohybu začne z motoru syčet, osa X nedělá vůbec nic. Motorky jsou zjevně v pohodě - pokud je přehážu, tak opět ten co je zapojenej na Z pozici se začne hýbat normálně, ten na Y syčí, atd. A driverama to podle všeho taky není - teď jsem prohodil driver mezi Z a Y a stejné chování - Z funguje normálně, Y syčí...

    Takže, co může být ještě v tahu? Blbě udělaný RAMPS? Může to způsobit nějak blbě nastavený počet kroků ve FW?
    SPM
    SPM --- ---
    no, zatím to vypadá, že motory jsem nespálil :-) Přenastavil jsem to na 0,2V a Xovej motor strčil do pozice na Z a motor se normálně hýbe. Opět teda nechce jít na jednu stranu, ale to je patrně tím, že on po nabootování si myslí, že je na 0, takže přes 0 nejde (a ještě jsem neměl odvahu ho zkusit zahomovat). Takže motor pro X v pohodě, ale na pozici pro X se nehne ani o píď... asi čas zkusit přeházet drivery, kolik mi vlastně číňani poslali vadnejch... každopádně díky
    SPM
    SPM --- ---
    GANDALFSEDY: ok, aktuálně je to paralelně, takže na vyzkoušení aby to jelo, tak vref by měl být dvounásobný... ještě koukám že ty moje SX-17 0503 mají proud 0,5A, takže krom tý Z osy, kde díky tomu že je to paralelně, jsem do těch ostatních i při 0,4V pustil 2x víc než mají mít... no, to se microcon poměje, když jsem debil :-)

    Ještě jsem našel někde thread, kde někomu taky nešlo všechno kromě Z; na vině prý bylo to, že RAMPS nebyl docvaknutý na arduinu - okolo toho napájecího konektoru tam vadil naletovaný spoj. Tohle tam mám taky, byť jsem si myslel, že to spojené jinak je. Tak možná budu mít z prdele kliku a motory to přežily díky tomu, že tady byl blbý kontakt...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam