• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    SPM
    SPM --- ---
    THERIDANE: hmm, ve slic3ru tuhle option nevidím vůbec :-) v S3D je, ale dá se nastavit jenom globálně nebo na mosty :-/
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    SPM: Nejde tam pro první vrstvu nastavit vyšší flow rate extruderu? Jako má slic3r "Extrusion multiplier".
    PECA
    PECA --- ---
    Co čtu, tak Arduino zvládá obsluhovat tiskárnu celkem na hraně, jako že ještě zvládá, ale už to občas drhne. Nabízí se možnost namísto Arduina tam něco s rychlejším CPU. Na Rebel fóru jsem narazil na nějaký Maker base s CPU STM 32bit s integrovanými drivery. K tomu displej jako samostatná periferie, která nezatěžuje hlavní CPU (mů svůj vlastní). Řešení je to dražší, otázka zní, je-li to řešení lepší. Chtěl bych to provozovat rovnou na 24 V - jednak kvůli hotbedu a potom je prý lepší i na motory. Hodlám postavit Rebela II v modifikaci "c" s plochou 300×200 mm.
    Chi tiskárnu konečně postavit (prasátko vykrmeno, objednávám díly), ale nechci se s tím kdoví jak moc srát. Tak mi jde i o tom, abych pak sice neměl rychlý CPU, ale nějakej pitomej FW, blbý drivery motorů apod...
    SPM
    SPM --- ---
    Tak si hraju se zkušební (torrent :-D) verzí Simplify3D. Na nějaké závěry je ještě moc brzo, ale bojuju tam s jednou věcí. V zásadě jsem okopíroval nastavení, co mám ve slic3ru a funguje. Nicméně nedaří se mi pořádně udělat první vrstvu. Ve slic3ru mám u první vrstvy nastavenou extrusion width na 200% a vypadá to dobře. Když v Simplify3D nastavím extrusion width pro první vrstvu na 200%, tak on zjevně podle toho zvětší i rozestupy, kudy ta hlava jezdí - je to vidět jak v tom gcode návrhu, co to ukáže, tak v libovolném gcode analyzátoru, že prostě ty cesty jsou v první vrstvě mnohem dál od sebe. Výsledkem potom je, že se ta první vrstva nesleje v jednotnou plochu, ale jsou v ní mezírky. Řešil tu někdo, kdo si s tím taky hrál, tenhle problém?
    QYDO
    QYDO --- ---
    Teď mi přišel colorfabb xt-cf20 - filament s příměsí carbonu... A vypadá to super!

    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    já mám STM32, když ho chci upgradeovat, dozvím se, že to nejde... asi dobrej oddíl, no :)
    SPM
    SPM --- ---
    AXTHEB: jo, to mě právě napadlo, že jestli to má řešit FW, tak si ta kalkulačka musí ten kód pamatovat zpětně, což asi nebude tak jednoduché :-)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SPM: Měl by to řešit firmware, ale atmegy na to nemají.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: by jsi uz mohl vedet ze kazdy RS ma gkod implementovan jinak, navic v puvodni norme je pouze volani podprogramu s nebo bez poctu opakovani (tedy maximalne for cyklus nebo goto), zadne smycky ani podminky. Ruzne RS to ruzne umi, ale je to uz funkcionalita nad ramec iso G (nemluve o tom ze gkod pro tiskarny ma s iso G pomerne malo spolecneho, pouze z neho ramcove vychazi)
    SPM
    SPM --- ---
    AXTHEB: ještě by mě zajímalo, jak by to mělo fungovat, když se to tam posílá sériákem. Respektive jestli sériákem se to tam nacpe jak to je a firmware by to měl pochopit nebo by to naopak měl pochopit ten program, co to tam rve a posílat to opakovaně.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    BIDAK: Nemyslím, že by jakákoliv implementace v reprap světě zvládala víc než lineární zpracování řádků
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    THERIDANE: Gcode je Turing complete???
    Well, TIL.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    BIDAK: je to turing complete, takže jo, máš while smyčky, goto a if/else
    
    o101 while [1]
      ...
    o101 endwhile
    
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Další blbej dotaz na gcode. Umožňuje gcode nějak nekonečnou smyčku? Čili opakuj tohle, dokud tě nepřeruším?
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    pokud se zrovna nudite ... vyskocilo to na fb takze to asi neni affil, ale @research@ klidne to odmaznete nebo zmente na @nyx@ dle libosti :) https://markforged.com/free-sample-part/?mfa=facebook (reknete si o free part s njakym reinforcovanym carbon vlaknem ... blah blah)
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    (už neudržim, deset minut)
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    druhá tiskárna je za dvě minuty na 110 (víc neumí, byť mám nastaveno 125) jenže ta plotna je mědí dolů... tedy tiskárna si myslí, že má 110, ale plotna je ještě vlažná (a tiskárna by už tiskla). než dosádne teploty nad 90 i z druhý strany (zezhora), pár minut to ještě potrvá. to mi tedy přijde lepší varianta, kdy mám plotnu mědí (tím co hřeje) nahoru, na ní je sklo (na který tisknu) který ji ochlazuje ale tiskárna ví, že je ještě vlažná a vyčkává před započetím tisku (a já to nemusím hlídat) tj nekrmí mě za pět minut informací z čidla, že už je ready
    SPM
    SPM --- ---
    SELECTOR_IX: No, já mám teda tu čtvercovou, obyčejnou, bez kovu a na 110C ji vyhřeju (byť teda přes to kilo už leze pomalu, ale furt do 15 minut se to určitě nahřeje, spíš za míň).
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    BIDAK: žádnej odpor tam není, pač tam nejsou ani LEDky ;)

    SPM: má to mít cca 1,2 Ohmy... nicméně dodavatel přislíbil dodání kovové plotny (pač tuhle na víc jak 95 při 13V neohřeju)

    GRAGAGROGOG: nojo, to by mi shořela tiskárna, ještě jsem si ji moc neužil :)
    (teď aktuálně bojuju se simplify...)
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    SPM: S běžným multimetrem ani náhodou nezměříš přesně odpor kolem 1 Ohmu. Ampéry to změří vklidu, ale je třeba dávat pozor na maximální limity, běžně to bývá právě 10A. Teoreticky lze pár vteřin měřit i přes limit a pak to vypnout, v nejhorším shoří pojistka.

    Jinak já používam heatbed co je "určený" pro 12V a pouštím do toho 26V (19.5A) což dělá 500W na 21x21cm desku (1.15W/cm2), 100°C cca za minutu a půl.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SELECTOR_IX: Běžný heatbed bere kolem 120W
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam