• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    RAPIDJO: Počítej s tím, že ti na povrchu po tisku zbudou malé vroubky, který se špatně čistí a rády tam rostou různé formy života.
    PECA
    PECA --- ---
    RAPIDJO: Co plánuješ, že to potřebuješ vyvářet, kojenecké lahve nebo pivní láhve?

    Ještě mě napadá nějaký foodsafe nátěr (barva), který překryl syrový plast...
    PECA
    PECA --- ---
    RAPIDJO: Už dřív jsem někde viděl podobný dotaz a více méně to skončilo na tom, že každý výrobce si do matroše přidává nějaké vlastní koktejly přísad, které mají vliv na výsledné vlastnosti materiálu (barva, teplota, pružnost...) No a tyhlety přísady z "foodsafe" materiálu vyrábí technicky použitelné cosi, do čeho by si už nikdo dobrovolně svačinu nedal. :)
    Jediný, kdo ti řekne, jestli to je foodsafe je výrobce filamentu, ale počítej, že se ti do toho stejně dostane bordel z trysky. A to včetně otěru materiálu, ze kterého je tryska vyrobena. Jinak ABS a PET se v potravinářském průmyslu používá v pohodě. PLA bych taky věřil, ale tam to selže na teplotě - ve vařící vodě se ti to rozteče.
    RAPIDJO
    RAPIDJO --- ---
    Ahoj,
    máte prosím někdo zkušenosti s tiskem věcí které je následně potřeba čistit vysokou teplotou vody (nejlépe varem).
    Jde o věc která je v kontaktu s potravinama tzn. v uvahu připadá PET. Jiný materiál pro styk s potravinama jsem nenašel.
    Pak jedině PC ale tam zase styk s potravinama není vhodný. Existuje ještě nějaký takový material ktery by pokud možno splňoval obě podmínky?
    Díky za nápady.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    AKA_THE_A: pri tehle casove a materialove narocnosti pokud je ti sumak jakou to ma barvu a staci ti to v tech parametrech co sem napsal ti to vyjedu za postovny a pokud bys mel nekdy cestu kolem tak mi muzes prihodit spulku nejakyho levnyho filamentu :) ... pocitej to postovne do 10ecek +- (presne budu vedet az to bude na poste) doba dodani od odeslani je tak 8 dnu +-
    kdyztak mi napis do posty adresu, tak utery streda bych to mohl poslat pripadne
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    mezi Chomutovem a Karlovejma Varama
    Poštovný pro tohle by mělo bejt do 120,-, auto má za tyhle drobáky tak 30km akční radius :P
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    a kde jsi?
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    GANDALFSEDY:
    SELECTOR_IX:
    to je na mě nebo jinam? :P
    Pokud ano, kolik byste si představovali? (a asi by se to posílalo poštou, pochybuju že jsem dost blízko aby se mi vyplatilo dojet osobně...)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    me to haze 2:59 @ 16.38m /ks ... 4walls, 25% infill 0.3vrstva
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    6 hodin, 19 metrů materiálu...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    kolik by stálo vytisknout 2 kusy?
    Preferovaný je ABS, vnitřek může v pododě bejt dutej... díry jsou pro šrouby, takže okolo nich musí bejt trochu "masa" aby to šrouby nerozmáčkly...

    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    ZVIRATKO: pri nahrivani trysky kratkodobe vyleti teplota pres nastavenou teplotu nez se to ustali ... a vytece ...
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    tak tiskne to jak ma, uz se s tema nastavenima szivam :) posledni co me trapi je, ze se mi prvni vrstva odlepuje (chvili jo, chvili ne)

    prozkoumal jsem howtocka, a vypada to ze:
    1) na PEI hotbed fakt nemusim davat lepidlo pokud netisknu neco jako nylon
    2) mam spatnej pritlak pro prvni vrstvu
    3) mam moc malou teplotu hotbedu (thx JENIIK)

    zitra to vezmu kalibracnim patternem a doladim, jinak to uz tiskne super. Tohle bude nejspis tim, ze prestoze jsem na u toho sedel furt a cistil a tisknul, tak ve skutecnosti se to neprohralo, tiskarna je pod oknem a v kanclu nejspis vypli v patek odpoledne topeni (nebo tak neco)

    vlastne jeste jedna vec me trochu trapi - docetl jsem se, ze je normalni, ze tryska pred tiskem pri nahrivani tece, ale jak moc to muze tect aby to bylo jeste normalni? u me se to chova tak, ze i pokud je tryska ocistena a pustim tisk, tak pri kalibraci z toho neco vytece, kalibrace to hezky pritlaci na trysku a mam tam samozrejme zmolek. Pritom extruder se ani nehne. Po par minutach to samozrejme prestane, ale proc se to obcas deje a obcas ne? Je to ucpana natlakovana tryska?
    EDA
    EDA --- ---
    EDA: Hmm, tak mně se povolil červík na kolečku extruderu. Takže doporučuju po pár hodinách tisku (a přenešení tiskárny z +22 do +17 stupňů) zkontrolovat utažení šroubů. Zítra bude malá generálka :-)
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    ZVIRATKO: jen pro jistotu ... me to jednou ulitavalo hned po slozeni :) ... kazdopadne lepsi kalibrovat tiskarnu na necem jako pla (nenarocnem) pak u tech dalsich matrosu uz staci kalibrovat jen material kdyz je jasny ze tiskarna je v cajku
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    GANDALFSEDY: to je vsechno docela festovni, ta tiskarna je par dni stara :-) vypada to, ze za to zcasti mohla zanesena tryska, PETG to nejak nema rado. Ja po X pokusech dosel do faze, kdy mi filament pri zahrivani vytekal z trysky, nasledna kalibrace pred tiskem ho na ty trysce hezky zetemovala a pak se to chytlo az kdyz to tisklo podklad a cely se to namotalo po chvili na trysku. Ted to zkousime s PLA a chova se to o dost lepe.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    ZVIRATKO: ja bych zkontroloval i to jestli vam dobre drzej "ozubeny" kolecka na motorech ... ty co soupou remenama. potom infil vs walls overlap
    EDA
    EDA --- ---
    Chmm, já jsem včera přes noc obdržel první chuchvalec (v pondělí jsem dostavěl svou první tiskárnu) :-)
    Asi jsem neměl nosit tiskárnu do chladnější místnosti, 11 °C, neměl jsem tak moc kvaltovat s vlastními modely a ještě pár dní tlačit něco ověřeného z thingiverse a pak taky bůhvíproč vyjel filament z trysky, asi se blbě odvíjí z cívky. Nestihl jsem si to ráno moc prohlížet...
    Zatím si jen stěžuju, rady až v dalším kole, takže nedávám (a nemám) fotky :-)
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    fotka tomu ubira, ve skutecnosti to vypada docela dobre az na par detailu :)
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    se spravnym nastavenim to tiskne 100x lepe, ted to vypada ze mame trochu blbe Z osu a malo materialu
    aktualne to vypada takhle



    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Kdyby to nebylo tím, budem přemýšlet dál. Další otázka by byla jaká je skutečná extruze...
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    EDA: cely odpoledne tisknu drzacek na to stary nastaveni, za chvili to dotiskne a zkusim novy nastaveni :)
    EDA
    EDA --- ---
    ZVIRATKO: Tak už? :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam