• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ACID: on ten pom hlavne ani neni drahej, sice jsou i lepsi kluzne plasty ale uz nejsou tak snadno dostupne v ruznych polotovarech a cena pak roste, zrovna pom-c pouzivam diky tomu jako univerzalni konstrukcni plast. Jen me ted tak napada ze zrovna ve funkci kluzneho loziska jsem ho zrovna jeste vlastne nikdy nepouzil. Jen teda nejde lepit.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    ACID: sem to tam daval pres mobil, tak sem zadal asi neco blbe nebo sem se prekoukl v jednotkach

    a ano, mam objednany loziska, to je jasny
    ACID
    ACID --- ---
    ANDY_WARHOL: pohon remenem jak je na obrazku ale znamena, ze srouby musi jit do lozisek a pokud to ma chvili vydrzet, tak valivych

    ANDY_WARHOL: jaky prumer a delku jsi pocital? pro delku 500 a prumer tyce 10 mi pri zatizeni 1kg vychazi pruhyb 0,253mm, coz je tak v ocekavanych intencich

    ad silon vs. nylon, jsou to jen ruzne obchodni nazvy pro polyamid, ktereho je vic druhu a je potreba spis patrat v datasheetech pokud chce clovek konkretni vlastnosti.. na loziska (a presne dily) jak tu psal GRAGAGROGOG: je ideální POM, oproti polyamidu nenasaka = nemeni rozmery, je dobre obrobitelny a ma lepsi kluzne vlastnosti
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    GRAGAGROGOG: nijak - jen jsem reagoval na to ze je kolikrat potreba neco,co nekoupis
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    EDA: zatim jen u me v pc,nikam jsem neuploadoval,mozna to nahraju casem na TV mam tu jeste par tuningu co jsem si udelal - konkretne na Xcarve,tak by mozna i nekdo ocenil
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    EDA: tohle treba konkretne ne, ale ja si chci delat nejaky hejbaci veci, kde je vzdy lepsi mit to z jednoho kusu nez lozisko+ vytisk.
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    ANDY_WARHOL: SALAM23: Mkay... Asi bude stát za to zvážit jestli na to nebude PLA stačit... Ty "lepší polymery" budou mít nižní koeficient tření, nižní opotřebení a vyšší provozní teplotu. Při omezeném provozu je tření a opotřebení celkem irelevantní pokud to soutěží s namazaným PLA, resp. to oproti tomu neni moc velký rozdíl.

    SALAM23: Hmm, jak tohle souvisí s kluznými ložisky?
    EDA
    EDA --- ---
    SALAM23: Jo nejenom frézu, ale i frézku! :-) (to je jen takový slaboduchý fórek na to, že fréza je to mrňavý vlevo a od té převlečné matice už začíná to velké jménem frézka; u stacionárních strojů je to o trochu vtipnější ;-) )
    A to je pěkný, dá se to najít na thingiverse nebo někde?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    ANDY_WARHOL:presne - vsechno se koupit neda,jsem si koupil v lidlu frezu,ale bez tiskarny bych nemel drzak,protoze se neprodava zadnej vhodnej rozmer a bastlit neco v ruce by nebylo presny

    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    GRAGAGROGOG: presne jak pise salam. ja hlavne potrebuju i veci co se koupit nedaj.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    GRAGAGROGOG: ja si treba vyrabim ruzny porychtungy do dilny,za co se mi nechce utracet,stojan na vrtacku - dremela - linear na primocarku - linear na mafl- CnC rezacku na polys atd,mikro soustruh na modelarinu,vsechno na kluznejch pouzdrech doma tistenejch,kdybych to mel kupovat tak se nedoplatim,tim jsem chtel napsat,ze ty pouzdra nejsou jen na tiskarnu,ale vyuziji se na x dalsich veci
    Jasny na presnou masinu bych koupil plnohodnotny kluzny loziska ale na takovy Diy projekty je to zbytecnost
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    ANDY_WARHOL: Hele ono skoro všechno se bude tisknout hůř než PLA, snad všechno má větší tepelnou roztažnost a Tg... že se to někomu nedařilo není překvapující, když spousta lidí má problém i s ABS. Já bych se teda na tištění nějakých ložisek vysral a radši koupil igus když už... Kolik lidí to chce pro víc jak jednu tiskárnu :/

    SALAM23: POM je to termoplastický polymer.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    GRAGAGROGOG: ale ten se neda tisknout,ne? To jedine ty pouzdra stocit nebo vyfrezovat
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    GRAGAGROGOG: ano igus toho nabizi hodne, ale jediny co sem k tomu nasel praktickyho byla nejaka diskuze na rebelu, ze se z toho nekdo snazil tisknout a bylo to nahovno. pak sem nasel ten material pajet160 od plasty mladec ale k tomu zadne zkusenosti, tim zacalo vlastne tohle vlakno, kdyz sem se tu ptal, jestli s jednim z tech matrosu uz nekdo delal. mrknu na ten pom, na to sem jeste nenarazil. ale zatim vychazi mejlip to pla. byt se to bude muset aspon trochu mazat...
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    Na kluzná ložiska bude nejlepší POM (Polyoxymetylén, polyacetal, obchodně Delrin), nebo něco od Igusu...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    AXTHEB: ja se ptal jen proto,ze jsem to mel v hlave zafixovany jako jeden matros,mozna jsi si to popletl s teflonem ten ma tusim neco kolem 350
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    u nylonu jsou hlavne jine problemy, nez teplota. nasaje vlhkost ze vzduchu a tak se rychle znehodnocuje.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ANDY_WARHOL: Tak all metal extruder by to zvládl ;)
    Navíc koukám, že silonu se mimo čechy asi říká nylon 6.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    AXTHEB: sem se divil, to by tezko nekdo doma mohl tisknout :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SALAM23: nylon je polyamid 6.6 a extruduje se na 280, silon je polyamid 6. A koukám, že se taví na 220, tak nevím kde jsem vzal těch 350
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam