• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    ACID: hodlam si postavit domácí cnc, tzn. Někde mezi.
    Ale asi koupím pajet od mladece a seženu si od igusu vzorky pro porovnání, prý se dají sehnat i zdarma.
    ACID
    ACID --- ---
    ANDY_WARHOL: ještě jinak, máš konkrétí aplikaci do průmyslového nasazení, nebo je to "co by kdyby" na takové to domácí žvýkání? Pokud to druhé, nemá pro tebe samomazný igus význam.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    ACID
    ACID --- ---
    ANDY_WARHOL: protože obvykle se vhodný materiál ložiska volí podle konkrétní aplikace
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    ACID: proč se ptáš? Kluzny ložiska, obligátní na týče ale i složitější na profily.
    ACID
    ACID --- ---
    ANDY_WARHOL: na co to chces? co to ma byt za loziska?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Tak zatím muj výzkum vedl k tomu, že obyčejnej silon hodně váze vodu a tak je citlivý na suchost a obecně to bude boj. Takže do porovnání jde tedy pajet a igus
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Vyznáte se někdo víc v materiálech?
    Jedna se mi o porovnání materiálu od igusu, plasty mladec a gembirdu.
    Igus vyrábí nějaký speciální materiály na tisk kluznych ložisek, ty budou bezpochyby velmi kvalitní, ale i velmi drahé. Mají také několik typů. Ten co se doporučuje stojí asi 1100kc za 250g. zároveň jsem se dočetl, že na ložiska je dobrý nylon. Nylon na toto použití vyrábí plasty mladec pod nazve pajet. Stojí asi 800 Kč za půl kila. Pak tu máme gembird nylon asi za 750 kilo.

    Mě by samozřejmě zajímalo, jestli mi nestačí obyčejný nylon, nejsem schopný zjistit nějake přesně složení tech materiálu, pajet je nylon určitě, igus pravděpodobně také, ale budou tam aditiva. Máte někdo nějaký zkušenosti s tímto? Ci nějaký odkaz kde by se to probíralo? Diky
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    HARVIE: myslim ze sem kdysi cetl, ze nejaky brazilec si postavil v garazi 3d tiskarnu na bazi pokovovani, tak sem cekal, kdy to konecne nekdo capne a postavi funcni prototyp. to je asi ono
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    No heat, no laser, no powder: reinventing 3D-metal printing
    https://www.eenewseurope.com/news/no-heat-no-laser-no-powder-reinventing-3d-metal-printing
    MHO
    MHO --- ---
    ACID: Tisknu na uplne standardni prusa i3 MK. Tedy otevrena tiskarna, tisk na takovou tu kovovou odendavaci desku.

    Vcera jsem byl na FuturePortPrague, kde mel prusa stanek. Potvrdil mi: povolit pritlak kolecek podavace a snizit rychlost na 50%. Hned jsem zkusil a zafunguovalo to.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ACID: zatim jsem tiskl vsechny flex (DD) veci do nejlevnejsiho tuhyho lepidla z tesca .. MK2, otevrena, s timhle configem
    prusa_profiles/pp_tpu_config.ini at master · eoprede/prusa_profiles · GitHub
    https://github.com/eoprede/prusa_profiles/blob/master/MK3/Slic3r/pp_tpu_config.ini
    ACID
    ACID --- ---
    Na jaký podklad tisknete flex? Tiskárna uzavřená? Chlazení?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    RAINBOF: kterou barvu máš, že je průhledná?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    MHO: mam ted v zasobe extra protivnej flexfill 98A a chystam se tisknout kolecka (ano je to pruhledny vim) budu tisknout pristi tejden. tak se pochlubim...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MHO: co zkusit petg, není to gumový, ale pružný to docela je, a srani je s tím minimální, těch pár stringu se dá opalit zapalovacem
    MHO
    MHO --- ---
    NEPHIRUS MAWRHIS
    RAINBOF Díky za rady. Vyzkouším všechno ;-)

    Vím, že flex je pitomej. Ale potřebuji držák na kameru na freestyle drona. Tisk z PLA má dvě nevýhody
    Strašně přenáší vibrace a postupně praská. ABS lautr to samý. Ten dron prostě občas spadne a doufám, že flex by mohl výt řešení.
    MAWRHIS
    MAWRHIS --- ---
    MHO: měl jsem podobný problém, pomohlo co nejvíc povolit ta přítlačná kolečka filamentu a snížit rychlost tisku, klidně na 50%. I tak tisknu z flexu jen když fakt musím, přijde mi, že je s tím docela opruz :)
    NEPHIRUS
    NEPHIRUS --- ---
    MHO: Mas spravne slozeny hotend? Konkretne teplovodivou pastu v zavitu chladice. Mel jsem podobny problem (po nekolika minutach tisku se "ucpala" tryska, ale ucpana nebyla). Hotend se behem tisku prohral moc vysoko, teply filament mel vetsi treni o PTFE trubicku a extruder nebyl schopny to pretlacit. Vysledkem byl zub od kolecka extruderu ve filamentu, u flex materialu se to proste ohne do smycky.

    Dej novou pastu do zavitu chladice hotendu a zkus trochu snizit teplotu tisku.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    MHO: muj odhad je ze mas v trysce extruderu zbytek starsiho filamentu kterej se prepali a pak povyleze a ucpe trysku. Zkus tam dat cistou trysku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam