• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    HANZILLA: chloroformem? aby se vytvoril chemicky spoj, podobne jako s ABS a acetonem
    ale jinak jsem to vzdycky resil Remafix lepidlem
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    HANZILLA: já většinou udělám sroubovy spoj. V jednom dílů zahloubeni pro hlavu šroubu a v druhém zahloubeni pro matku.
    A tu někdy prilepim aby nevypadávala sekundakem loctile. Ale celý díly sem nezkousel
    Imho takovéj chemopren forte by fungovat mohl, a i ten vterinak
    HANZILLA
    HANZILLA --- ---
    Takovy trosko off:

    Cim k sobe lepite PLA? (kdyz neco skladate s vice kusu) aby to vydrzelo co nejvic.

    nejake rady prosim?
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    nesel bakterialni build-up ve vrstvach permiteru eliminovat vyhlazovanim? ie. udelat na PLA hladky povrch
    pak je jedina otazka, jestli v PLE nezustane neco toxickyho z chloroformu ..ale na to nemam chemicky know-how

    12 Vital Facts About Food Safe 3D Printing | All3DP
    https://all3dp.com/1/food-safe-3d-printing-abs-pla-food-safe-filament/
    there are a number of food safe filaments on the market, ... come with a material safety data sheet (MSDS)
    pak by zbyvala akorat ta chemie v extruedru/hotendu

    TALAGE
    TALAGE --- ---
    AXTHEB: Eh, tak tvuj post jsem prehledl, prestoze poctvive ctu zdejsi klub. Omlouvam se. :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    TALAGE: Mě máš v ignore?
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    Nekde nedoporucovali takze z duvodu, ze nelze tistene 'nadobi' poradne umyt - ve strukture perimetru se mohou drzet bakterie... Jestli to ma nejakou vahu, nevim :)
    PECA
    PECA --- ---
    Prozatím je zjednodušeně řečeno PLA "food safe", ale protože "nikdo" neví, co se do struny dostane při výrobě a během tisku tak tisk něčeho, co budou děti strkat do pusy, nebo tím jíst, nosit v tom jinak už neobalené jídlo... Do toho bych já osobně nešel. Nějakou hračku pro děti co už hračky "nejedí", proč ne :)
    JAPAN
    JAPAN --- ---
    JVMLOK: i z pohledu nechemika tahle látka s PLA nemá nic společného, protože PLA neni polykarbonát, ale polyester. PLA se používá i v chyrurgii k šití a na výrobu některých implantátů.
    Jinak z PLA se běžně vyrábějí jednorázové obaly na potraviny.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    z pohledu chemiků, je tahle
    Bisfenol A – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A
    látka přítomná při zpracovnání PLA?
    PECA
    PECA --- ---
    PECA: Google says:
    5 Axis 3D Printer/CNC - Ethereal Machines | CES 2018
    http://www.youtube.com/watch?v=I10bn53ECBo

    5-axis 3D printing - Surface Conformal 3D Printing
    http://www.youtube.com/watch?v=w8Fl8L4yk8M

    ...
    PECA
    PECA --- ---
    ACID: teoreticky lze zrobit naklápěcí extruder, nebo naklápěcí bed, či kombinaci obojího. Věřím, že někdo to zkusí, ale IMO je to spíše výzva pro komerční firmy...
    Ale mám dojem, že jsem viděl tiskárnu s naklápěcí bedem, která tak řešila naprosto úchylný "převisy" typu "trubka do boku". Ale to už netuším, kde jsem to viděl...
    ACID
    ACID --- ---
    MAKROUSEK: Už jenom samotný tvar a rozměry trysky do toho budou vstupovat. Ve výsledku to bude využitelné jen na dily jako je na tom videu, malé výškové rozdíly a pozvolné přechody.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ZONICEK: Má to tři problémy. Za prvé, aditiva a barvy, ale sehnat food grade filament se dá. Za druhé proces tisku jako takový, je to v kontaktu s horkou mosazí (nebo z čeho máš trysku) a ocelí (heatbreak), případně teflonem (záleží na konstrukci hotendu). Třetí problém je, že povrch výrobku je jemně vroubkovaný a v těch vroubkách se budou množit bakterie.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    ZONICEK: tohle ti nikdo neřekne. Je několik materiálu, některé jsou sice samy o sobě zdravotně nezávadné, ale přidávají se do nich aditiva. Nejlepší by bylo zeptat se konkrétního výrobce materiálu, který hodlás použít.
    ZONICEK
    ZONICEK --- ---
    Omlouvám se, ale opravdu jsem to na google nenašel. Netušíte někdo jaká je zdravotní stránka hraček z 3D tiskárny pro děti? Například pro 2 leté dítě, které to bude pořád cucat atd. Chápu problém ulomení, ale spíše mi jde o to, zda běžně využívané materiály neuvolňují nějaké nebezpečné látky (olovo, chrom nebo ftaláty) atd. díky
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    PECA: Některý CAMy to umí, ale výrbci spoléhají na to, že si zákazník nakreslí obráběcí mašinu sám a na stůl bude dávat i upínky atp. což v reálu na 4oskách nikdo moc nedělá, jak to je při obrábění na pěti a více netuším. V základu CAMy hlídají akorát výšku nástroje a jestli nejedeš moc hluboko podél stěny, ale klidně ti sejme upínku výložníkem.
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    PECA: ten neresi zase spoustu jinych veci co slicer jo ale prave ze nektere firmy delaji do tech camu i aditivni obrabemi ale vzdycky kdyz jsem se ptal tak tohle nikdo neresil.
    PECA
    PECA --- ---
    MAKROUSEK: No, ale to přeci dělá každý SW pro více osý CNC, ne?
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    MILAZAJICEK: Prave. To pak ten slicer musi pri slicovani odsimulovat pohyby extruderu se vsema tema chladicema a tak okolo. A rozhodnout, co udelat, kdyz zrovna do neceho vrazi. Nic moc.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam