• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THEODORT: ctvrtinova nez co? ne neni velice podobna, obvykla kombinace hlinik/ocel je docela rozdilna, hlinik 23, ocel 13. kdyby byla podobna a tiskarny se nezkroutili, tak by nebylo potreba je kalibrovat zahrate
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THEODORT: stejne tak jako mi nic nebrani tam ten termostat dat abych to mohl zautomatizovat a nemuset se o to vubec starat.

    problem je jak pises v tom rychlem chladnuti a zaroven je problem s pomalym chladnutim, tedy je ucelne to co nejrychleji srazit na teplotu kdy uz vytisk drzi a netece, kdyz vrstva neztuhne nez se zacne tisknout dalsi tak je to take problem a pak se musi pridavat pauzy coz tisk prodluzuje. ja bych treba rad na sve tiskarne tisknul rychleji nez to vyfrezuju na cnc z kovu, protoze rikat ted tisku rapid prototyping je minimalne usmevne kdyz vyroba z plastu v mnoha pripadech trva dyl nez z kovu.

    mozna jsi nemel problem s tiskem v rpomrzly dilne ale co vlastnosti jako pevnost vytisku a rozmery? tebe to treba netrapi, jine by mohlo, treba kdyz nekdo chce tisknout neco jineho nez figurky a chce reprodukovatelny vysledek
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    ANDY_WARHOL: psal jsem to když sme tady to topení začínali řešit..
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    ANDY_WARHOL: ano, auto je mnohem slozitejsi.
    tepelna roztaznost kovu je navic asi ctvrtinova(a v ramci druhu kovu velice podobna az na specificke pripady typu bimetal) oproti tem plastum co tisknes. a stale je to v radu nejakejch mikrometru
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    THEODORT: 3d tiskárna není auto.
    A jestli si to tam měl takhle jeden víkend, tak to je něco jinyho, než když to t bude mít hanz takhle porad
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    ANDY_WARHOL: rozjebe ti to tak maximalne rovinnost heatbedu, ktera se samozrejme nastavuje za tepla, tzn. je mi fuk ze kdyz to je studeny tak je to krivy. pokud nekdo neumi dotahnout sroubky, jeho chyba. s takovou by se nam pres zimu rozpadaly treba auta a nejsem si vedom ze by se to delo

    doporucuji se vratit ze zeme fantazie zpet nohama na zem
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    ANDY_WARHOL: ano, ale byla tam jen na vikend
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Minimálně ty změny teploty z mrazu do horká musi pěkně rozjebat geometrii a povolit šroubky.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    THEODORT: a když si netisknul, tak si nechal tiskárnu mrznout?
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    no ale o tom jsem presne psal.. s obycejnym zakrytovanim jsem nemel problem tisknout v promrzly dilne na chalupe. samozrejme kdybych to delal na kseft, asi bych to resil nejakym topitkem/vetratkem a bazmekem na MCU s rele a teplotnim cidlem
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    HEINZZ: měl si dodat, že máš prostor neizolovany a nevytápěný, takže tam může bejt opravdu zima a externí vytápěni je imho nutnost. Zvlášť kdyby tam bylo pod nulou.

    Ostatně v takovém případě bych doporučoval temperovat i když nebudeš tisknout aby ti tiskárna nemrzla.

    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    to topení stojí 600, termostat pár korun a piny na Píčku volný sou, takže v porovnání se zbytkem to nijak macatý neni..
    Ale chápu a díky za pohled z jiný strany (bez sarkazmu). Než se do toho vrhnu tak chci všechno co nejvíc promyslet a každej úhel pohledu cenim..
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    $$$
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    THEODORT: OK, že heatbed vyhřeje box si umim představit, na druhou stranu termostatem ovládaný topení který ti ten box napříkad předehřeje před tiskem a udržuje stálou teplotu mi jako plejtvání energií fakt nepřijde. Pokud bude teplo od heatbedu stačit, topení se vypne a hotovo. Nepřijde mi na tom nic divnýho.. heatbed má udržovat svojí teplotu pro tisk a ne se starat o teplotu prostředí, z principu to po něm ani nechci...
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    JVCNC: nic ti nebrani jednak dat pauzu v gcode nez se skrin vyhreje, druhak mit box uzavreny jen s vetrakem ktery ti micha vzduch v boxu, do tretice je problem primarne v rychlem chladnuti materialu, je potreba tu dobu jen co nejvic prodlouzit, ne drzet exaktni teploty
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THEODORT: jenze kdyz v nem budes mit teplotu ruznou v prubehu tisku a podle toho jaka je teplota ruyna v mistnosti tak bude i ruzny vysledek. idealne s termostatem a vetrakem ven pro udrzeni porad stejne teploty
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    HEINZZ: heatbed ti pri rozumny izolaci vyhreje box sam, je to jen plytvani energii navic
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    THEODORT: můžeš to prosím rozvýst? vytápěný boxy se dělají bežně, například na tisk ABS je to doporučovaný. a jak sem psal niž, mám špatnou zkušenost s tiskem i PLA v místnosi kde se teplota držela nějak kolem 10-12°..
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    topit tiskarne v uzavrenym boxu.. wtf
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    HEINZZ: proč ne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam