• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ad. nekonecne tema recyklace
    Nové bioplasty se v Česku ukázaly jako slepá cesta | Zajímej.se
    https://zajimej.se/nove-bioplasty-se-v-cesku-ukazaly-jako-slepa-cesta/

    nejveselejsi asi fakt, ze PLA nepatri ani do kontejneru na plasty
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    a jestli uplne tapes, na youtube bude spousta "navodu" jak snadno a rychle zacit s ender 3
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    ano, zakladani je obcas narocnejsi

    ad SW - Cura 3D, on k tomu byl nejakej orginalni soft, jo??
    HONZAK89
    HONZAK89 --- ---
    Creality ender 3 pro
    Tak jo, jestli sem do teď nebyl dostatečně asociální, teď už lépe nebude. Po sestaveni a kalibraci teprve ta pravá "sranda" začíná. Má/měl někdo taky problém s instalací SW od Enderu? Má se zavádět filament opravdu tak špatně - vyosit mezi soukolí(nevim jak lépe nazvat) extruderu, abych ho dostal do podavače? Co používáte za soft/nebo origo-kterej nemužu nainstalovat? Sorry za lama dotazy, ale budu moc rád, když někdo poradí. Klidně do zpráv. thx
    SPM
    SPM --- ---
    GRAGAGROGOG: jo no, je mi jasný, že teplotu z toho moc neodhadnu :-) Ale obecně mě celkem vyděsilo, když je na tý tiskárně něco, co při dotyku bolí :-D To doteď byl akorát heatblock (teda, jak jsem to dneska ohmatával, tak ten pancake motor od bondtechu při 450mA je teda taky dost slušně rozpálenej :-) ).
    GRAGAGROGOG
    GRAGAGROGOG --- ---
    SPM: Microcon SX17-1005 má 5.9Ω na fázi, třeba já používám motory s 1.8Ω a 3.3Ω. Další rozdíl můžou dělat "internetové specifikace", rovnice v datasheetu pro výpočet limitu proudu udává buď "Maximum Drive Current" (DRV8825) nebo "RMS Current" (TMC2100), v diskuzi se z obou stane prostě "proud"...

    Jinak tvoje metoda měření teploty prstem :D není moc přesná, na kovech si spálíš kůži už od cca 50°C.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SPM: Noo kolem 100 stupňů začnou malinko ztrácet krouťák, ale do té doby cajk.
    SPM
    SPM --- ---
    Ještě zpátky k diskuzi ohledně proudu do motorů, jak jsem tu řešil přehřívání driverů. Pár lidí tu psalo, že používá proudy větší než 1A. Otázka do pléna: přežijou vám to motory? :-D

    Já dneska nainstaloval větráky na chlazení elektroniky. Zkusmo jsem na driverech pro jednu osu nastavil 1A proud do motorů (což teda není hodnota, kterou bych chtěl používat, ale chtěl jsem čistě vyzkoušet, jestli nenastane přehřátí driverů) a pustil testovací tisk. No, drivery jsou v pohodě, thermal throttling nenastal, ale ty motory jsou tak rozžhavený, že se jich nedá ani dotknout (po půlhodinovém tisku) :-D Dle datasheetu k motoru to má limit 1A, takže jsem byl akorát na maximu (Microcon SX17-1005), ale dát si tam něco, co topí ještě víc, tak mi to snad roztaví ten plast, za který je to přidělaný. To vám to tak netopí nebo neřešíte? :-D
    ARAON
    ARAON --- ---
    New technique increases 3-D printing speed by 1,000 to 10,000 times
    https://m.phys.org/news/2019-12-technique-d.html
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    TALAGE: tak mě se to bez kladiva nedařilo. Ale asi záleží od koho objednávás.
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    ANDY_WARHOL: Spojky dorazily a v CZ profilech sedi dobre, zadneho kladiva nebude treba :)

    Objednaval jsem zde:

    https://www.aliexpress.com/item/1000003960028.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.223f4c4dY1SOZm

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    napriklad, tyc delky 300 z oceli se pri ohrati o 20 stupnu se roztahne o 0.078mm, hlinik o 0.138mm. rozdil tehle delek pevne spojene hlinikove a ocelove tyce vyvola mezi nimi znacne pnuti ktere obe tyce zkrouti, princip bimetalu a skutecnost je jeste horsi. Klasicky bimetal, ocel/bronz ma ten rozdil delkovyhc roztaznosti vyrazne mensi, ocel 13, bronz 18, takze se konstrukce z hliniku a oceli krouti vlivem zmeny teploty vic nez bimetal.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THEODORT: ctvrtinova nez co? ne neni velice podobna, obvykla kombinace hlinik/ocel je docela rozdilna, hlinik 23, ocel 13. kdyby byla podobna a tiskarny se nezkroutili, tak by nebylo potreba je kalibrovat zahrate
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THEODORT: stejne tak jako mi nic nebrani tam ten termostat dat abych to mohl zautomatizovat a nemuset se o to vubec starat.

    problem je jak pises v tom rychlem chladnuti a zaroven je problem s pomalym chladnutim, tedy je ucelne to co nejrychleji srazit na teplotu kdy uz vytisk drzi a netece, kdyz vrstva neztuhne nez se zacne tisknout dalsi tak je to take problem a pak se musi pridavat pauzy coz tisk prodluzuje. ja bych treba rad na sve tiskarne tisknul rychleji nez to vyfrezuju na cnc z kovu, protoze rikat ted tisku rapid prototyping je minimalne usmevne kdyz vyroba z plastu v mnoha pripadech trva dyl nez z kovu.

    mozna jsi nemel problem s tiskem v rpomrzly dilne ale co vlastnosti jako pevnost vytisku a rozmery? tebe to treba netrapi, jine by mohlo, treba kdyz nekdo chce tisknout neco jineho nez figurky a chce reprodukovatelny vysledek
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    ANDY_WARHOL: psal jsem to když sme tady to topení začínali řešit..
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    ANDY_WARHOL: ano, auto je mnohem slozitejsi.
    tepelna roztaznost kovu je navic asi ctvrtinova(a v ramci druhu kovu velice podobna az na specificke pripady typu bimetal) oproti tem plastum co tisknes. a stale je to v radu nejakejch mikrometru
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    THEODORT: 3d tiskárna není auto.
    A jestli si to tam měl takhle jeden víkend, tak to je něco jinyho, než když to t bude mít hanz takhle porad
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    ANDY_WARHOL: rozjebe ti to tak maximalne rovinnost heatbedu, ktera se samozrejme nastavuje za tepla, tzn. je mi fuk ze kdyz to je studeny tak je to krivy. pokud nekdo neumi dotahnout sroubky, jeho chyba. s takovou by se nam pres zimu rozpadaly treba auta a nejsem si vedom ze by se to delo

    doporucuji se vratit ze zeme fantazie zpet nohama na zem
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    ANDY_WARHOL: ano, ale byla tam jen na vikend
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Minimálně ty změny teploty z mrazu do horká musi pěkně rozjebat geometrii a povolit šroubky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam