THEODORT: jestli ono to nebude tim ze na stroji se vsechny chyby scitaji a ze smrsteni s tim nema nic spolecneho. Zkus se zamyslet jestli treba i vstrikovani plastu nebo tlakovych kovovych odlitku se to smrsteni nahodou netyka take a proc u nich neni problem dodrzet presnost v +-0.02 mm (ne, presnost formy na to smrsteni nema vliv).
Ono tisknout nebo obecne cokoliv snazit se udelat presneji nez je stroj sam je dost problem, je to treba duvod proc se vsechny stroje vyrabi v o rad mensich toleranci nez ve kterych pak pracuje. Nektere nepresnosti zkompenzovat jdou, jsou li staticke, a nektere nejdou. Je pak dobre jeste rozlisovat mezi statickym a dynamickym jevem.
ne nesouhlasim a nepises., elektronicke rozliseni o kterem mluvis neni mechanicke rozliseni a uz vubec ne presnost osy.Ono se to elektronicke rozliseni nedela lepsi a lepsi kuli presnosti, je to hojne rozsireny omyl ve kterem jsem take nejakou dobu zil. myslis ze stroje na kterych se montuji pohony s 20 bit enkoderem, tedy s rozlisenim vice nez 1 000 000 poloh na otacku se dela proto aby ten stroj s takovou presnosti jezdil? ani u krokacu se nepouziva mikrokrokovani z duvodu vyssi presnosti, hlavne u 2 fazovych. To je jeden aspekt, ten se tak uplne u 3d tiskarny v ose Z uplne moc neprojevi. Je to plynulost pohybu a od ni vznikajici vibrace a rezonance ktere maji vliv na zbytek stroje. Kup nebo si pujc 0.001 mm hodinky, dej je na osu Z a zkus s ni hybat po 1 kroku, budes prekvapen co to ve skutecnosti dela, vyssim delenim kroku to nedozenes, sroubem uz jo, pritom v opbou pripadech se dostanes na stejne elektronicke rozliseni, presto bude vysledek jiny. on je rozdil jestli tisknes po 0.1mm vrstve a skutecnost je 0.05 - 0.15 mm vrstva nebo 0.09 - 0.11mm vrstva. Tisk je nepresny protoze tiskarny jsou nepresne a ne obracene.