• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    TALAGE
    TALAGE --- ---
    RAINBOF: Presne pro tu nekonzistenci jsem GB uz vyskrtl, za ty nervy to usetrene kilo nestoji. Treba bude nejaka rozumnejsi levna nahrada. Jinak ja jsem si z PLA zkusil Galaxy black od prusi a s tim se tiskne snad samo... Ale pravda, za jinou cenu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    podle mne, je u masovek jako gembird problém s tím že granule ze kterých se to dělá nemají konstantní kvalitu a navíc to jde přes tolik rukou že neohlídáš zda to někde měsíc nehnilo na paletě v +35°C na slunci.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    GINTA: ackoliv jsem mel na gembird blby kecy, tak tisku jednu jejich PLA spulku, co jsem koupil stylem "zajima me jak se tiskne z neceho takhle levnyho" a musim rict, ze zatim bez problemu
    docela me prekvapuje, ze nemam ani extra problemy s degradaci a to lezi bez obalu/krabice na kuchynskym stole, takze pobliz pruvan z venku po desti, para z vareni, etc...
    ale mas pravdu - Gembird uz brzo nekoupis vubec :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    GINTA: degradovanej. Dej bacha kde kupujes.
    GINTA
    GINTA --- ---
    Právě se trápím s uplně novým filamentem PLA od gembirdu. Prostě tisknu a ten šmejd se ulomí grr.... Tak gembird už nekoupím. Just sayin...
    ARAON
    ARAON --- ---
    PECA: Tohle je většinou nedostatečnou dobou expozice těch spodních vrstev. Tam se to většinou dá klidně přehnat. Já to občas přeťápnu až moc, načež to prozměnu nejde od té hlavy oddělit. :-P
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    no ja si zazil ted celkem na chalupe s odlepovanim veci pri beznym fdm.. nejprv, protoze jsem mel par mesicu pauzu, jsem tisknul ABS na PLA teplotach.. svete div se, neslo to a odlepovalo se to driv nez dojela prvni vrstva.
    pak jsem mel dost ABS juice, tak jsem podlozku natrel a nastavil teploty. stale nahouby, navic jsem zjistil ze mi (prekvapive, v podminkach se skoro 90% vlhkosti a kolem 16°C) zvlhly vsechny struny..

    nakonec jsem si udelal malou komoru kam jsem narval vsechny spulky a cca den tisknul jak o zavod, jakmile byla vyhrivana komora a ABS juice na desce, zadny problem
    PECA
    PECA --- ---
    PECA: Platforma přebroušena papírem (postupně 400, 600, 800 a 1000). Tisk skoro, tak na 80 - 90 %, pak se to odlepilo a zůstalo to dole na dně vany :(
    Výsledek: https://photos.app.goo.gl/s1G46XrrKEBpiLhq5

    Výtisk je takový jako trochu rozteklý, což nevím, je-li špatnou expozicí, nebo špatným oplachem. Jestli někdo tuší, prosím o radu.
    Teď už tisknu něco jiného a zatím to "lupe", takže asi dobrý... Přidal jsem dobu expozice na spodních vrstvách a ubral na zbytku, zpomalil jsem rychlost zvedání, tak za hodinu asi uvidím...
    PECA
    PECA --- ---
    PECA: pár issues :/
    1) Optický modul vytváří mřížku tmavých čar a světlých čtverečků. Údy reklamovat, prý pošlou nový modul. Ale zas tolik to prý vadit nemusí...
    2) Nedrží mi to na platformě. Fuckt ne. Zkoušel jsem 2x. Poprvé asi 50 s na první vrstvy, podruhé 100 s.

    Jdu koupit brusný papír na přebroušení platformy...
    PECA
    PECA --- ---
    Poslušně hlásím, že Mars Pro už mám v rukách :) Z 3D Jake to dorazilo po 2 dnech. Takže dneska asi usnu ve sklepě pod tiskárnou...

    Dotaz - marně jsem hledal nějakou spolehlivou kalibraci. Našel jsem něco pro Anycubic Photon, ale to si myslím na Mars nepůjde. Původně to asi šlo, dokud Photon používal CTB soubory. Teď je to překlopené do souboru "photon" :/ Jestli to chápu dobře, je to tisk bez pojezdu, kde se otestuje asi 10 různých expozičních časů.
    Tak abych uvítal nějaký takový podobný tisk, abych nemusel zkoušet 20 nastavení a přemýšlet jak který čas upravit...

    BTW, pryskyřici jsem vzal 3DJake, nějaká asi univerzální, ale podle recenzí snad v pohodě. Nějaké záchytné časy uvádí uživatelé v komentech, tak to snad vyjde a neprotrhnu blánu hned první víkend B)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    hezky seznam reseni problemu se zasekavajicim se filamentem
    Přerušení podávání filamentu – Jak to vytisknu? (Pomoc s tiskem) – Prusa3D Forum
    https://forum.prusaprinters.org/...ky-jak-to-vytisknu-pomoc-s-tiskem/preruseni-podavani-filamentu-2/
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PECA: pokud si vyberes presny je mozne ze na lcd ho ani neosvitis.
    PECA
    PECA --- ---
    RAINBOF: nevím, procházel jsem ty nabídky a ono se to dost překrývá. Některé materiály tvrdou asi v širším spektru, DLP je nějakých 385 nm, nebo tak nějak a LCD i laser 405 nm (jestli to nepletu). A ty filtry fungují jako kde, ale hlavně podle DLP, LCD, laser +někde se uvádí konkrétní typ tiskárny a není třeba uvedena vlnová délka vůbec. Ale narazil jsem na google dokument s hodně materiály, tak si vyberu nějaký pevný, ne - křehký a co nejvíce přesný, vypadá to na cenu kolem 2 tisíc za litr... Uvidím. Ještě čekám na prachy, tak snad za týden. :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PECA: neni to tim ze ty technologie maj jiny rozptyl/ostrost pripadne presnost vlnove delky?
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    Potřebuju uvolnit místo pro novou tiskárnu, tak jde jedna z domu - https://pc.bazos.cz/inzerat/123606349/3d-tiskarna.php kdyžtak piště do pošty
    Kdyby vadilo, tak se smažu.
    PECA
    PECA --- ---
    PECA: Koukám po fotopolymeru a jsem zmatený jak Goro před Tokiem :(

    1/ Vlnová délka - vím že potřebuji materiál tvrdnoucí pod 405 nm světlem, ale v šopech je to dělené podle LCD, DLP, laser + pár konkrétních typů tiskáren. Vlnovou délku se dočtu v popisu, ale ona se dost často vyskytuje ta samá v různých kategoriích (DLP/LCD/laser) + někdy dokonce, že si mám napsat, jakou vlnovou délku potřebuji.

    2/ Další dělení je podle mechanických vlastností. Technicky chápu ty pojmy, ale to je snad 10 typů, takže v tom mám taky chaos. Tvrdý, pevný, houževnatý, pružný, flexibilní...

    Potřeboval by tip na nějaký materiál pro 405 nm, nemusí být úplně nejlevnější, ale s ohledem na začátečníka. Nechci, aby to nebylo křehké, dobré detaily (možnost tisku figurek), ale aby trochu vydržel co se týče pevnosti...
    ARAON
    ARAON --- ---
    PECA: Mám dojem, že vinyl je OK. Sám jsem je používal při lockdownu, páč nic jiného. Nebylo.
    PECA
    PECA --- ---
    Ok, takže ještě jeden dotaz ohledně rukavic - co vinylové? Můžou být. Kupoval jsem je jako alternativu k latexovým, je to primární náhrada pro alergiky na latex. Nejsou tak pružné a občas se mi trhaly (malá velikost), ale na natírání lazurou, abych nebyl jako prase, stačily v pohodě...
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    ACID: celkem se daj sehnat v obchodech s tetovacima potrebama
    ACID
    ACID --- ---
    nitrilové rukavice
    akorát se teď hůř shánějí, bo koronáč..
    ARAON
    ARAON --- ---
    PECA: Nitrile. Blbá autokorekce. :-P Netuším jak se jim říká česky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam