• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    ANDY_WARHOL:
    QWWERTY:
    Jj, zdroj nema rad teplo a proto napriklad vubec nechapu proc je to zapouzdreny jak je to zapouzdreny. O nejakym airflow si to muze nechat zdat, i kdyz je to mimo box, tak je po par hodinach tisku ten zdroj horkej.

    Tak jsem se nasral, koupil dva maly Noctua vetracky a k nim StepDown, vyriznul riry do case zdroje, nastavil StepDown na 9V a pripojil ho rpimo na ten zdroj tiskarny a od ty doby je pokoj. Jeden fouka dovnitr a druhej ven - teplota se drzi stejna jako je v boxu, tzn. max 35-40°C , coz je pohoda. Predtim se na tom chvilema nedala udrzet ruka.

    Jinak teda XT60 i ty levny z Ali drzej jak prase, vubec se toho neboj. V modelech letadel se tim taha jeste nasobne vetsi proud a neni zadnej problem. Teda krome zapojovani, to vzdycky hodi oblouk jak prase, ale to se te netyka.

    A kdyz us to teda prezentuju, tak motor hlavy byl taky strasne horkej. I kdyz mi lidi rikaj ze to snese, tak si toproste nemyslim - dal jsem tam aspon pasivy. A z case se odsava pomoci Octpi enclosure pluginu ->> PWM 2x Noctua (bylo potreba udelat pomoci tranzistoru prevod z 3.3 na 5V ridici PWM).

    Vice zde





























    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    ANDY_WARHOL: Jasný, to nijak nerozporuju, jen mi to tady nepříjde moc šťašně řešený. Ty vruty do papíru asi moc montáží/demontáži nevydrží.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    RORSCHACH: tak ten zdroj je venku schválně, protože mu teplo nesvědčí
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    RICHMOND42:

    Je to prostě celý takový dost chatrný. Ty stoly jsou z papíru a je to znát.

    Když máte ty stoly jen dva, tak je to moc nízko a je k tomu blbej přístup. No a když na tiskárně chcete něco udělat a dát si ji třeba ven, tak musíte vždycky odmontovat zdroj, kterej je vyvedenej ven a přidělanej na noze toho spodního stolu.

    Nechci to nějak extra hanit, svůj účel to splní a cena není velká. Navíc určitě jsou na netu už nějaký vylepšení (třeba zatisknutí magnetů těch dvířek, místo jejich lepení). Jen jsem chtěl upozornit, že to není nějak extra geniální řešení a že bych dneska asi spíš investoval víc a udělal to pořádně.
    MHO
    MHO --- ---
    RICHMOND42: Já jsem si to stavěl a celkem cajk. Je to akorát nízko a je to krátký. To jsem vyřešil tím, ře jsem odmontoval přední panel tiskárny a namontoval jsem jej zepředu na ten stoleček. Tím je přístupnější a vzniklo trochu místa navíc.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    RICHMOND42: špatně jsou ty plastové rohové elementy, které jsou mezi vrchní deskou a nohami - protože nohy nejsou zavetrovane, celou páku drží pár cm plastu, takže pokud ho neuděláš z ABS, hrozí zlomení

    Rozměr bedny je ok (i když vzadu je to na knop, chce to 45° držák kabelu k heatbedu

    Výška podložky od země je nepraktická, musíš se k tomu shybat. 3 stolečky nebo delší nohy dost ušetří záda.

    To jsou problémy za mě, vesměs ergonomické, od té doby jsme s kvalitou tisku ok. Jistě jsou i lepší konstrukce, ale svou práci udělá i fotografický stan, ale záleží jak často to budeš potřebovat...

    Co tam máš
    RORSCHACH? ;)
    RICHMOND42
    RICHMOND42 --- ---
    RORSCHACH: zrovna na tuhle konstrukci se chystám. Nějaký konkrétní tipy co je na tom tak špatně a čemu by třeba při skládání šlo předejít nebo vylepšit?
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    no zrovna tuhle IKEA konstrukci bych moc nedoporučoval, je to sice levný, ale taky ten výsledek odpovídá ceně :) znova bych už si to rozhodně nestavěl, spíš bych si sehnal nějakej serverovej rack nebo nějakou podobnou škříň
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    MIKULAS: no nemam to zmakly...ale to je furt neco vid...potreboval bych este nakou krabici ve ktery by nebyl prach :D taky potrebuju vakuovej chamber, praskovou lakovnu atd atd :D ale ted uz bude teplo takze ja budu spis venku a zas napodzim zacnu vymejslet bastly :D
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    EATHAT: hm to je zajimavy, ja 3 roky tisknu FDM, kde je treba mit jeste tepleji, nez v pokoji + udrzovat konstantni podminky, aby se nerozjizdela kalibrace...

    Mame na to za par stovek zbastleny housing z ikea stolecku:



    Mozna by ti to usnadnilo proces predehrevu, kdyz by sis vyrobil neco podobneho a fukar nasmeroval dovnitr... Ale asi to mas uz zmaknute.
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    Ahoj, nemate nekdo v Praze origo bltouch pin? Zlomil se mi, zkusil sem ho vymenit za pin z trianglelab 3dtouche, ale bohuzel nefunguje
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    MIKULAS: no vzhledem k tomu ze me zena vyhodila s 3d tiskem ze studia ktere sdilime tak to mam ve stodole kde je vetsinu roku zima...cisto ale zima...resim ambientni teplotu fukarem...resin nepredehrivam ale foukam chvili na tiskarnu aby se ten hlinik dostal do provozni teploty...kdyz to neudelam vetsinou to nezustane na build platu...pak to bud necham bezet nebo stahnu nebo proste ladim podle teplomeru co mam v bezprostredni blizkosti tiskarny...takze ne resin ne ale ambient resim...a zjistil jsem ze na tohle neni ideal 25stupnu jak to drzim na sosky...ale sel sem s tim na 18-20 a vyslo to lepe...
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    EATHAT: dobře ty! To je naopak dobrá vlastnost :)

    Myslím, že ty parametry (rozlišení) na můj pokus stačí, ale překvapilo mě, že mluvíš o teplotě. Ty si resin nějak predehrivas?
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    MIKULAS:
    cylinder
    https://youtu.be/CQKbO9Z3MQI

    jedna z mejch blbejch vlastnosti je ze kdyz se mi neco nedari musim to zvladnout pokorit:D Takze postrehy: print in place chce zasadne nizsi teploty a nejlepe kratke doby osvitu...kdyz to mas moc detailni a teple tak to zacne zatejkat a slepi se ti to...nejlepe si tedy soucastku designovat sam a dat tomu vuli aspon 0.5mm pokud je to mozne...proto jsem volil pruhlednej resin protoze tam neni pigment a da se to vyvolat rychleji...taky je dobre tisknout na mensi detail napr 0.1mm namisto mych obvyklych 0.02mm.
    Na nejake supporty bych rovnou zapomel...konstrukce musi drzet sama na sobe jinak to nefunguje...proste se tam nedostanes a bordel ze supportu ti znici funkcnost otaceni a tak...
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    MIKULAS: no neni moc za co :D
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    EATHAT: díky za info!
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    ANDY_WARHOL: uvital bych link kdybys mel cas to pohledat na pc...
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    MIKULAS: Vcera mi to nedalo a pustil jsem tam benchmark na to tvoje tema...Mno trivalec mam sice peknej ale nehejbe se pac se to zalilo tam kde nemelo...myslim ze bych to zvlad kdybych tu vec udelal 2x vetsi a experimentoval s casem osvitu atd...ale na to sem moc linej...a 3d tisk pouzivam spis k "vytvarnejm vecem" nicmene muj preset na sosky na tohle ocividne nefunguje :) viz https://imgur.com/RaYUcS0 Takze good luck :D
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    RICHMOND42: na vzhled ve sliceru to mít vliv nemusí (rozhodně ne typ prusi), ale kalibrace tiskárny (konkrétní kus) rozhoduje o tom, že to v určitých situacích haluzí
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    PECA: ve Zlatnické jsem koupil 300g sypkého pigmentu za 99kc. Mají tam různé barvy, ale žádné speciální. Myšleno je to do omítky a barev, ale pan tvrdil, že to do epoxidu a polymerů funguje stejně.

    Změna vlastností? No určitě to prodlouži dobu expozice, ale zbytek poreferuju, až to tam naleju :)
    RICHMOND42
    RICHMOND42 --- ---
    FARIN: myslím že to jsem měl správně.
    FARIN
    FARIN --- ---
    RICHMOND42: a gcode mas urcite exportovany pro mk3?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam