• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    AQUARIUS: Ono to s tim destilovanim neni tak jednoduchy jak to povidaji na zakladce, klicove slovo je aezotropni smes. Destilaci za normalniho tlaku z toho ty denaturacni prisady nedostanes a i ve vakuu by to chtelo nekolikapatrovou kolonu. No a to kdyz mas, tak uz te denaturak z obchodu nemusi zajimat, to si prebere cokoliv v cem je alkohol. MMCH je jich tam strasne malo, cca 1ml/l a i tak to staci, aby to lidi nepili a delalo to mapy na okne.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    XBAHNO: nafta by asi taky mohla jit odstranit destilaci, ne? Pisou, ze ma bod varu od 150 stupnu nahoru, petrolej podobne... takze by tam zbyly jen nejaky frakce benzinu, na piti asi porad nic moc, ale na cisteni by to snad slo... nicmene kdo ma doma vybaveni na takovouhle destilaci, ten si mozna nebude chtit spinit aparaturu denaturovanym lihem, kdyz do ni muze lejt kvas z ovoce :)
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    ANDY_WARHOL: Destilovat se da a ma to bonus v tom, ze nejenom IPA se da destilovat.
    Lih obecne denaturovany(ten co bezne koupis) muze byt denaruvany dvema zpusobama. Jedna moznost je smes benzinu,petroleje a solventni nafty a ta nafta tam vadi, nechava to mastny film, druha varianta denaturace je bitrex - ten by fungovat mohl. Problem je, ze to obvykle na flasce nepisou... jedine namocit prst a oliznou spickou jazyka, bitrex clovek pozna :-)
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    ANDY_WARHOL: já si na cenu nestěžoval, prošel jsem dost diskuzí a koupil petilitrovku... Za měsíc tak litr, něco jsem rozlil :)

    Denaturak údajně nechává skvrny a některé části tisku může deformovat, protože se vsakuje do materiálu a odpařuje nerovnoměrně. Na předmyti možná, ale finish už člověk nechce riskovat.

    Ale já stejně tisknu malý věci. Spíš mi vadí, že na to nemám suchou stodolu, jako EATHAT :))
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MIKULAS: destilovat bych to teda nechtel, to si koledujes o vybuch.
    ostatni chemky... obycejnej lih, tedy ten alkohol co se normalne pije a pro prumysl se znehodnocuje denaturovanim (aby ho nekdo nechlastal, protoze narozdil od alkoholu na piti na nej neni spotrebni dan), tak ten by se mel taky odparovat bezezbytku,ale mozna ty denaturacni primesy tam delaj bordel
    nicmene kdyz budes mit chut, tak to proste zkus a uvidis. potencialne ti to usetri dost penez. a urcite mas obcas nejakej vytisk co se uplne nepovede. koupit si flasku lihu za 30 kc taky neboli
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    ANDY_WARHOL: jsou o tom kilometrové diskuze, někdo používá "Mean Green" čistič... Ale v zásadě ta IPA vyhrává, hlavně se dokonale odpaří, což ty ostatní chemky ne. Kontaminovanou ipu jde trochu čistit UVckem, borci ji destilujou... :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MIKULAS: nestacil by lih ? ten stoji 30kc litr... tedy klasicky denaturak na cisteni
    ipa je taky alkohol, mozna by to stacilo
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    XBAHNO: každy objekt potřebuje omýt, takže když máš třeba 10 cm tyčku, potřebuješ 10 cm lahvičku nebo pytlík (takže třeba 1dcl).

    Lidi mají většinou dva kyblíky, jeden na 1. hrube mytí, páč se IPA brzy zašpiní a druhý na dočištění. Nechceš míchat ipu kontaminovanou bílým resinem s ipou s černým resinem a pod.

    Teď si představ tisk o rozměru 20x20x10 a už tam lítají litry.

    O likvidací těch zbytků ani nemluvím :) Do vody to nesmí.
    Jsou i resiny omyvatelné vodou, ale nemám zkušenost.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    MIKULAS: IPA je za 100Kc/l, to je ji u SLA takova spotreba?
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    MIKULAS: To je jenom jedna mozna kombinace, v realu jde pouzit kde co a k tomu rozpoustedlo. Treba PETG+ABS a ABS rozpustit v acetonu. Nekde jsem videl hezkou tabulku, ale uz si nevybavuju kde.

    Jinak dvoubarevny tisky s vymenou filamentu v mezicase delam pomerne bezne a zadnej velkej problem v tom nevidim. Treba jsem takhle delal cedulky na zahony(mrkev, cibule a tak).
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    ANDY_WARHOL: máš pravdu, není to levný (ale snad je to repouzitelny), my máme jeden extruder, tak to nemusime řešit a raději designujeme pokud možno bez supportů

    U SLA printu je ta finální operace dost podobná rozpouštění, včetně drahý IPA a manipulaci s chemií, tak mi to už nepřijde jako problém :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MIKULAS: to samozřejmě, ale ten rozpustnéj materiál je drahéj jak prdel, tohle je low cost řešení a mělo by T být porad lepší než když musíš podpory odsekavat a pilovat jako když sou že stejnyho materialu
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    HEINZZ: no už je to druhej zajimavej případ tady, kterej vyvrací moje zkušenosti :) budu muset provést nějaký testy
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    MIKULAS: prekvapilo me ze tisk s nizsim bodem tani na material s vyssim (PLA na PETG) drzel vyrazne lepe nez opacne.. = )

    Kazdopadne PLA v potrebne barve objednano tak vyzkousim, dik obema za potvrzeni teorie.. = )
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    ANDY_WARHOL: není ta užitečná kombinace materiálů jen pro případ PLA/HIPS, kdy se hips nechá rozpustit v čemsi (Limonene), přičemž pla zůstane netknuté?

    HEINZZ:
    Obecně nepujde tisknout materiálem s nižším bodem tání na materiál s vyšším, to se nespojí zaručeně. Shodný materiál je ok i v případě přerušení tisku, jinak by ta feature ani neexistovala, ale je jasný, že u Nylonu a ABS hrozí defekt daleko více.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    HEINZZ: já tohle nezkoušel, ale někde sem četl, že je dobrý kombinovat materiál když chceš snadno odstranirelne podpory, a zrovna petg a pla tam bylo zmíněno, takže ti to opravdu držet nemůže, pokud použije pla a pla, nebo petg a petg, tak to držet bude
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    HEINZZ: Slibovaný obrázek... (-_-)

    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    Ahoj, mám dotaz na někoho zkušenějšího.. = )

    Hraju si poprvé se změnou filamentu během tisku, cíl je žeton s jednou barvou "podkladu" a jinou barvou "reliéfu", viz obrázek..
    Bohužel v barvávh které potřebuju mám jenom filamenty rozdílných materiálů - PLA a PETG. Zkoušel jsem tisknout obě kombinace, a v obou případech na sobě vrstvy v místě změny filamentu nedržely, přišlo mi že líp drželo PLA na PETG než opačně, ale stejně..

    Než koupím další cívku PLA v barvě co potřebuju, máte někdo zkušenosti? bude PLA na PLA držet dobře i v případě že při výměně filamentu na chvíli tisk přeruší? Nebo je problém celkově v designu toho objektu - ten reiéf je celkem jemnej, viz obrázek..


    Budu rád za každej pointer! (a pravděpodobně to stejně dneska koupim a večer zkusim znovu.. = D
    SVANC
    SVANC --- ---
    BOZA: Tloušťka vrstvy byla 0,15
    MIKULAS: Určitě nic nenaráželo. Tisklo se to v místnosti, kde průvan ani změněná teplota během tisku rozhodně nehrozí. Jinak ten problém se kupodivu nejvíc neprojevoval na plochách otočených směrem dolů, ale na svislých plochách.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RAINBOF: porad jsem na to neprisel ale bude to problem v cura dela to jen jeden jediny model.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    SVANC: to je divný, nenarazí ti podložka nebo hlava na něco okolo? Případně to může být i průvan nebo změna podmínek během tisku. Problém vypadá lokálně, na druhé straně kostky to nevidím.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam