• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    LYCO
    LYCO --- ---
    VIXLE: ROMANICAK: vždyť vám to QWWERTY vysvětlil.

    Já to zkusím znova a jinak:
    Ta mince je v místě kde je vystouplá číslice tlustá (aspoň v nastavení mého sliceru) 10 vrstev, a v ploše jen 8. Ve výchozím nastavení se tisknou 4 dna a 4 stropy, takže v místě kde je číslice by měly být 2 vrstvy infillu, v ploše žádný (všechno je dno nebo strop). No a slicer nedělá(*) ten infill až do krajů té číslice, z každé strany udělá několikamilimetrovou rezervu, a to co zbude je jen malá ploška - kterou vyplní infillem ve výšce 2 vrstev. Na VIXLE je vidět stav dvě vrstvy nad tím: většina plochy je červená (tiskne se jako by to byl strop), a ty malé plošky už se vyplňují jako strop, jen ne vrchní (takže asi rychleji, s jiným násobitelem extruze atd.).

    (*) jen nevím proč je ta rezerva tak široká, rozhodně je širší než ty tři perimetry co mám nastavené, vypadá to tak na 3mm. QWWERTY, netušíš kde se to dá nastavit?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    VIXLE: je to jeden jednolitý mesh nebo je ten mesh poskládaný z několika objektů? Pak by to možná vysvětlovalo ten chaos - můžeš nasdílet stl?
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    VIXLE:
    ano, chapu a to by me taky zajimalo. Porad mam pocit, ze je to chyba sliceru.
    VIXLE
    VIXLE --- ---
    MEJLA77,ROMANICAK: to jsou samozrejme moznosti, na tomhle me to realne netrapi a neresim to. slo mi o to jestli to jde ve sliceru nejak eliminovat jednak z princupu a jednak pro pripad, ze by se totez objevilo u nejakyho komplexniho modelu.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    VIXLE:
    Hele tak si je nakresli v TinkerCadu uplne znova, a mas po problemu. Kolecka udelat je snadny, dat na ne cislovky ktery jsou tam predmodelovany je taky snadny.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    VIXLE: tak mě napadá, jestli to netisknout separátně a pak neslepit? :D
    VIXLE
    VIXLE --- ---
    QWWERTY: to jsem prave predpokladal ze by se ale melo dat obejit nastavenim tech solid top/bottom vrstev, a to bohuzel nepomuze. zkousel jsem to i v kombinaci s treba 10 perimetrama a solid infilem.

    idealne bych chtel aby byla souvisla vrstva a na ni v dalsi vrstve nalepena cislovka, jak pise ROMANICAK. zmena vysky vrstvy taky nezabira, jediny ucinny reseni zatim bylo zmensit ty mince v modelu. neni to zas az takovej problem, jen ta vrstva jede zbytecne dyl nez kdyby byla vyplnena cela stejne, ale spis me zajimalo jak to vyresit..

    maly


    vs. velky

    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    ROMANICAK:
    Zkusil jsem ten coin set zvysit o 0.2mm a ono se to podelalo jeste vic - v 6 vrstve tam je ten bordel, pak je jedna uplne hladka a pak 8. vrstva zas bordel a az pak relief. Nechapu.

    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    QWWERTY:
    No, jako moc mi to nedava smysl. Tam prece neni nebo nemel by bejt zadnej horni objekt, kterej by slicer slepoval se spodnim. Vzdyt je to plocha na kterou se dava dalsi plocha a je uplne fuk jak je mala.

    Zkusil jsem v TinkerCadu udelat dve mince. Jedna ma tu dvojku zanorenou a druha ne, sedi presne na plose. Ani u jednoho se to nechova tak jak u tech nize uvadenejch.



    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ROMANICAK: protoze okraje diry pod hornim objektem maji vzdycky lehce presah "solid infillu" (fialovy), na kterym se v podstate stavi perimetry horniho objektu?
    akorat v pripade tech minci, jsou ty horni objekty mezi "je to moc maly, solid infill netreba" (pripad 1,2,3) a "bude tam solid infill + dira", takze to zacne generovat fialovy solid infill, ktery v podstate tu diru ucpe a jevi se to jako separatni fialova plocha

    tady sample na jinym modelu:


    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    DRSNAKE:
    Nerozumim reci tveho kmene :-)
    Ja vim ze tam ten posuvnik je. Resime ale proc se tam tohle ve sliceru vubec objevi, proc tam neni normalne plocha a pak rovnou perimeter s infillem v nasledujici vrstve.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    VIXLE:
    MIKULAS:
    Nebo lehoucce poupraviv vysku vrstvy ve sliceru? Treba bude stacit o kousek a spravi se to...ne, tak od 0.10 az do 0,40 to nejde, furt to tam je.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    VIXLE: nebylo by lepší to opravit v modelu (zvýšit reliéf) tak, aby to vycházelo na přesný násobek výšky vrstvy?
    VIXLE
    VIXLE --- ---
    ROMANICAK: no ja asi chapu proc to tam je, myslim si ze se to objevi tam, kde ten relief presahne nejakou sirku a kdyby byl vyssi, sel by tam pak infil. coz jsem predpokladal ze by mel vyresit vyssi poset solid top/bottom vrstev, ale ani s tim to uplne nezmizi
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    VIXLE:
    Me to dela taky, uz jsem si toho vsimnul i u jinych modelu. Vubec nechapu proc by v tehle vrstve melo byt cokoliv jinyho nez plocha. Az dalsi vrstva by mela byt ten relief (cislovka).

    DRSNAKE:
    Dyk to tam mas taky :-)
    VIXLE
    VIXLE --- ---
    chtel jsem detem vytisknout mince na hrani a prusa slicer mi tam dela nejaky nesmysle. zkousel jsem ruzne menit vrstvy a top fill, ale nemuzu se toho zbavit. nevite nekdo co s tim? stl kdyztak zde

    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    EATHAT: hele me to je jedno, nejsem nejaky fanaticky prusamil, proste sem potreboval tisknout a na nejaky profi reseni sem prachy nemel. tohle bylo v ramci dostupnosti ok. to je vsechno
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    ANDY_WARHOL: vidis vcera popnul tough resin od anbycubic...prvni za rozumnou cenu...ale asi to kvuli tobe nebudu kupovat a testovat...:)) https://www.anycubic.com/collections/uv-resin/products/anycubic-flexible-tough-resin

    ad prusa...no comment...nechci do tyhle debaty vubec zabrednout...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    EATHAT: tak protoze to (a ted mluvim o fdm) fungovalo na prvni dobrou, pred tim sem mel ruzne cinany a bylo s tim pekelny srani. mozna uz je ted vsechno jinde, tohle je situace pred dvema lety nebo kdy sem to kupoval (koukam ze kveten 2019, tak se moc nepletu)
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    ANDY_WARHOL: tak to je jasny...levnejsi nez prusa je cokoliv LOL...fakt nechapu ze to lidi jeste dneska kupujou...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    JVCNC: tak ono je domu a domu, já třeba plánuju že si postavím na zahradě druhý domek, kde dole budu mít dílnu a v patře chci kancl. Ale taky to není kvůli tomu abych si tam hral, ale chci se tam věnovat výrobě svých věci. Já se nevěnuji strojarine ale elektronice a tam zas potrebuju různý krabičky a panely, ovládací prvky a tak. Fdm na to není ideální, tak řeším to sls , který by bylo co se týče povrchu lepší. Bohužel potřebuji i jistou odolnost, takže sem se do toho zatím nepoustel.
    A pochopitelně na spoustu věcí je mi 3d tisk k hovnu, takže dílna bude opravdu dílna s véčka jako frézka, soustruh atd. Malý cnc jsem si uz taky vyrobil :) - je to spíš hračka.. Spíš na naučení základu..
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    EATHAT: jestli myslíš hw, tak ani ne. Ten mono x co jste tu diskutovali je levnější než můj prusa.
    Co se týče materiálu, to je jiná. Ale to by snad nevadilo
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ANDY_WARHOL: ja treba porad prototypuju na cilove technologii. 3D tisk je predevsim neuveritelne pohodlny, oproti obrabeni je vstupni polotovar porad stejny a neni treba ho nejak pripravovat nebo drzet ve skladu pro ruzne vyrobky, struna je porad jen struna. Spis nez jako prototyp jsou vytisky modelem. Ono prototypovat na 3d tiskarne obrobky, vypalky atd. kde vysledek je odvozen od pouzite technologie nema moc smysl protoze nema geometricke tolerance ani materialove vlastnosti a uz vubec nerespektuje moznosti cilove technologie. Vytisknou jde temer cokoliv ale uz ne cokoliv jde vypalit laserem, vyfrezovat nebo ohnout na ohranovaku a uz vubec na vytisku nejde zkouset treba deformace. Pak je to taky dost pomala technologie, nez vytisknu prvni kus, uz mam casto hotovy nejen prvni obrobek ale i finalni kus vcetne technologickych a geometrickych korekci. 3D tisk krome znacneho rozsireni moznosti designu umoznuje i u toho designu zpohodlnet, podobne jako internet a google. Misto toho aby si lide na nem nasli informace sami jim umoznil najit si misto kde se na ty informace ktere si muzou najit sami zeptaji nekoho jineho. Stejne tak u 3d tisku dochazi k devalvaci mysleni, lidi nakresli cokoliv, cokoliv vytisknou a kdyz dojde na produkci tak se strasne divi jak draze to vyjde treba jen kuli tomu ze nakreslili vnitrni rohy ostre misto radiusu a pak jde dil na EDM misto aby se treba frezoval. Doma, kde mam oproti praci omezene moznosti, tak tisknu driv nez neco frezuju a behem tisku muzu a delam neco jineho a mam to jen jako fyzickou reprezentaci 3D modelu nad kterym teprve pak premyslim jak to vyrobit jinak. On taky termin rapid prototyping vzniknul v dobe kdy CNC frezky/soustruhy toho moc neumeli a nebyli tak snadno dostupne a levne jako dnes. Dneska uz ten termin "rapid" nedava moc smysl. Myslim tim hlavne FDM a SLA. Technologie jako SLS, SLM a EBM jsou o necem jinem a maji uplne jinz usecase pouziti. Tam kde dava 3d tisk jako produkcni technologie hodne smysl je treba Sand binding, ale opet je to o tom usecase. Vetsinou ty pokrocilejsi technologie neni neco co by jednotlivec doma chtel, domu se mu vubec veslo nebo tolik penez vubec za cely zivot vydelal aby si to mohl poridit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam