• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ACID: Tak mě osobně se delta nelíbí, jen jsem to zmínil kvůli místu/výšce tisknutého objektu ( to bude mit asi lepší poměr než kostka ne? ) když nepotřebuju mít moc do stran..

    Ale dik za nazor.
    ACID
    ACID --- ---
    SKAUT: trilab deltiq máme v práci. Druhou tiskárnu bychom chtěli raději nového prusu, ale asi to bohužel dopadne azteqem. Kromě cenovku na tom deltiqu není profi vlastně nic
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    PETER_PAN: Eh. Vytlačování jiných opylovačů včelami je problém pozorovaný i v centru Prahy.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PECA: Je to tady OT. Ale v kulturni krajine jsou naopak umele zasahy nutne. Ubytek ostatnich opylovacu jde na vrub rozsahu prumysloveho zemedelstvi, ne rozvoji vcelstev. Je to uplne mimo uvaha. Staci si o tom cokoliv zjistit. Treba ustav experimentalni botaniky AV CR se tomu venuje desitky let, rada dalsich vedeckych instituci po svete.

    Legislativa vyzaduje u ulu tzv. rozebiratelne dilo. Pro rozvoj odolnosti vcelstvech je nutne testovat tvary a koncepty ktere nelze rozumne beznou vyrobou ze dreva dosahnout. Tohle je idealni. 3D tisk ruznych experimentalnich tvaru, miry izolace atd. je idealni.
    LYCO
    LYCO --- ---
    SKAUT: sorry za zmatení, tak jsem to myslel (vyhřívaná zbytkovým teplem od podložky).
    PECA
    PECA --- ---
    QWWERTY: Nemůžu si pomoct. Žene mě to k těm včelám. Ono není málo včel(stev). Naopak, je jich mnoho. Bohužel ale jenom "hospodářských" druhů. Chováme včely jako krávy. Tyto hospodářské chovy vytlačují ostatní hmyzí opylovače a těch je opravdu málo. Aktuálně se o úbytku opylovačů mluví docela hodně a je to asi dosti problém. Jenže jsou to opylovači dosti specifičtí. Nejenom různé včely samotářky, vosy kutilky, ale i jiné druhy hmyzu.
    Tudíž kromě toho, že tisknout úly na 3D tiskárně považuji za (s prominutím) typicky člověčí hovadinu, tak jejich zavěšování do korun stromů už raději nekomentuji.
    Také jsem takové to lidské hovado, co dělá i ty špatné věci. Určitě o mnoha svých pochybeních ani nevím. Spousta koníčků je svojí podstatou značně "ani-eko" ražení. Tím to nechci nijak shazovat, nebo naopak omlouvat. Jenom mi zrovna tento "úlí" projekt přišel ulítlej, hned jak to na mě vyskočilo v přehledu zpráv. Pochopitelně jsem si to musel přečíst, když jsem pár minut předtím poslouchal podcast o vymírání těch jiných opylovačů :)
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    QWWERTY: Taky by možná mohli použít něco jako ma Filamentum jejich Nonoilen (nejsou jedinými co mají něco takového ) ale ten není UV resist a bůhví jak by to šlo míchat s dřevem.

    LYCO: ASA je v pohodě i jen v uzavřené komoře. V práci z toho v klidu tiskneme na UM3 zabednenym a jsou v pohodě i delší tisky ( víc menších věcí, co vím tak jeden velký objekt se nikdy netiskl). Je od Filametia ( metal grey tuším? ) a nevypadá to moc leskle ale výrazně matné to taky není.
    LYCO
    LYCO --- ---
    PETER_PAN: To je trochu problém. Moje reakce byla "ASA" ale ta je spíš lesklá. (A taky potřebuje vyhřívanou tiskovou komoru.) Další plast o kterém vím že je UV-rezistentní je akryl, ale ten je ještě lesklejší.

    Asi povrch budeš muset řešit nátěrem.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    OK. Jako lama se zeptam jinak. Jaky material byste teda doporucili? Biologicka rozlozitelnost neni dulezita. Ten matnej finish jo a hlavne ty vlastnosti aby to na slunicku a v horku neslo dohaje.
    LYCO
    LYCO --- ---
    PETER_PAN: Bacha, zrovna materiál může být problém: většina materiálů není odolná vůči UV záření (což je venku problém). A zrovna PLA (která se u těch "dřevěných" většinou materiálů používá jako pojivo) má dost problém.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    SKAUT: jojo, to co jsem linkoval je PLA, takze bych cekal ze povoli okolo 60°. daval jsem to spis pro predstavu moznych problemu, co se tyce opracovani povrchu

    na druhou stranu me tvoje otazka nuti vratit se k tomu clanku

    "První z několika prototypů instalovala na pozemcích vládce Dubaje ve Skotské vysočině. "
    tzn. mohlo by to byt PLA, kdyz ho hodim nekam do stinu/zabranim primymu slunci, protoze atmosfericka teplota na highlands je ok
    ale to mi moc nejde dohromady s "A dají se zavěsit i do vyšších pater korun stromů."

    "úly jsou totiž vytištěné z kompozitu na bázi dřeva."
    i.e. otazkou je, jestli maji bezne dostupny filament nebo vlastni kompozit?
    na trhu jsem jiny wood jak PLA nenasel, ale technologicky je asi mozny pouzit i jiny plast (napr. ColiDo delalo 2015 wood ABS)
    takze by zbyvala moznost, ze si nechali udelat vlastni non-PLA batch. coz dava smysl, pokud planuji objemy o jakych pisou

    "Nadace své kompletní know-how nabízí formou Open Source zdarma."
    tohle vypada jako ofic homepage https://lacrimafoundation.org/ a je tam imho kulovy co se tyce technologie, takze bud neumim hledat nebo "kompletní know-how" je leda wishfull thinking

    prosel jsem ted kybl clanku i na zahranicnich webech a v podstate vsude je to stejny
    kecy o vcelach, jak jich je malo, text dodany od Lacrima, aplikace od UN a Scottish PoC, ale zadny dalsi info nikde
    tady je aspon nejaky lepsi closeup toho povrchu
    - https://miro.medium.com/max/471/0*BM1sLiDsVtq5k5JE.jpg
    - https://img1.wsimg.com/isteam/ip/3e1fca94-5ee1-44f5-9275-8807b5ef1775/IMG_7499.JPG/:/cr=t:8.79%25,l:0%25,w:100%25,h:46.02%25/rs=w:360,h:360,cg:true
    - https://scontent.fprg5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/275660118_711232066917230_8604682912595695201_n.jpg?_nc_cat=105&;ccb=1-7&_nc_sid=973b4a&_nc_ohc=q_th2usl_bEAX-rtbKN&_nc_ht=scontent.fprg5-1.fna&oh=00_AT_CLl7XZMn9K7Q9e9z4O9VIG8wTsIxwFycOR6_LznzLag&oe=628FA3C3

    jako je to nejaky fishy, cim vic se clovek pusti do detailu
    o moc vic info neni ani na FB, jeste loni delali na dlabanych stromech misto 3D - https://www.facebook.com/lacrimafoundation/
    a k tomu linkovany https://www.facebook.com/lacrima.org/ vypada spis jako promo toho predrazenyho skla

    ....o tech kecech, jak je to reusable asi pomlcim, protoze tema "recyklace PLA skrz prumyslove kompostovani" uz to probehlo nekolikrat



    tim nechci rict, ze jim to nepreju. doufam, ze to bude funkcni, bude to mit praktickou aplikaci a zlepsi to soucasnou situaci
    ale mam pocit, ze jsme ted vyjeli na vrsek gartner hype curve a jeste nejakou chvili bude trvat, nez se objevi vysledek
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    QWWERTY: Pořád je to ale PLA ne? Takže víc sluníčka a měkne.
    Nebo to ma wood PLA jinak?

    Možná nějaká delta ( teď jsem viděl na ampéru Trilab a nevypadalo to špatně) by mohla být levnější při možném větším tiskovém prostoru.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    QWWERTY, PETER_PAN: ad. brouseni - koukam, ze to taky nebude tak easy
    kdy treba tady pisou: "Umožňuje broušení a lakování"
    Spectrum filament Premium PLA WOOD 1.75mm vzhled dřeva - WOOD Natural 1kg - Majkl3D
    https://www.majkl3d.cz/p/spectrum-filament-premium-pla-wood-1-75mm-vzhled-dreva-wood-natural-1kg

    ale jinde jsou k tomu tyhle varovani:
    FIBER3D Wood - dřevěný filament 1,75 mm 1kg
    https://www.na3d.cz/p/2713/wood-dreveny-filament-175-mm-1kg
    Povrchová úprava: materiál nelze snadno brousit ani vrtat do výtisku díry, neboť při těchto činnostech vzniká teplo, které způsobuje "táhání" vláken z výtisku. Je tedy vhodné při ručním broušení výtisk chladit (např. budete jej brousit pod vodou. Materiál je vhodné nastříkat nejprve plničem (používaný v modelařině) a následně obrousit, opět přestříkat a stále dokola až je model pro nás dokonale hladký a poté jej přestříkat barvou). Výsledný model je také možné vložit do "omílačky" spolu se skořápkami, kameny, zbytky filamentů.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    REDSNAKE: 0,5-1mio cca :)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    PETER_PAN: https://builder3dprinters.com/ ? Rychlej google, moc jsem tomu porovnávání nedal
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    QWWERTY: Super dik. Ted jeste jestli nekdo mistni rozlusti co je tohle za tiskarnu :

    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    PETER_PAN: v tom pripade se omlouvam, ze jsem te spatne pochopil, ale v mym svete je "krabicky do auta co v lete jdou dohaje" (poskozeni teplotou) uplne jiny problem nez "vertikalni pevnost porad radove jina nez horizontalni" (poskozeni silou)

    ad. vroubkovani - pokud tim myslis normalni vrstvy, tak toho se imho u FDM nezbavis a mas 2 moznosti
    a] tisknout na 0.05mm, kdy budou tak maly, ze nebudou skoro videt, ale cokoliv vyssiho se bude tisknout vecnost
    b] pastu a prebrousit .. v pripade drevo filamentu normalni lepidlo na drevo (treba Soudal) a pak prebrousit
    viz https://www.matterhackers.com/articles/how-to-post-process-wood-infused-3d-filament
    SPACEX
    SPACEX --- ---
    REDSNAKE: Klasickej ender už je přežitej a za podobný peníze dostaneš lepší tiskárny. Koukni třeba na https://3dprintbeginner.com/best-3d-printers-in-2021/ a šel bych např. do Artillery Hornet, nebo Biqu B1
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    REDSNAKE: Prototypovani, jednotky rocne.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    PETER_PAN: kolik těch věcí chceš vytisknout a jak rychle? To bude asi taky důležitej aspekt.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    QWWERTY: V roce 2018 jsem se ptal na stav 3D tisku : [PETER_PAN @ 3D tiskárny]

    Ted je rok 2022 a ja se tou otazkou vlastne vracim k temuz. Chci vedet kam se to posunulo. Hlavne materialove, to jestli vertikalni pevnost porad radove jina nez horizontalni, jestli uz u tiskarny za 100k CZK tam neni extremne znatelny to "vroubkovani", atd.
    A podle fotek ty uly z toho dreveneho kompozitu jsou zhruba to co bych bral a vzhledem k tomu kde jsou umistovani to musi byt i trochu odolne. Takze proto jsem se ptal na takovou tiskarnu ktera by to umela.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam