• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    R0C3S3K: Čištění jde dobře jehlou/ špičatou pinzetou. Je to ojeb ale když se to člověku nechce rozebírat 🤣.
    ZORB
    ZORB --- ---
    R0C3S3K: ustrihni to nad trubickou, nahrej trysku a pak zatlacit 1,5kou imbusem..
    R0C3S3K
    R0C3S3K --- ---
    tak uz konecne doslo i na me

    vcera jsem tiskl z FLEXu a filament se mi namotal na podavaci kolecka a to jeste tak skvele, ze to vylezlo na strane pritlacneho sroubu

    prvni fotka je do otevrenych dvirek idleru, druha je strana, kde je pritlacny sroub (tam jsem odstrihl zbytek filamentu, ktery udelal takovou smycku)

    zkousel jsem to jemne z tech pritlacnych kolecek dostat klestema, ale neslo to, takze nejspis budu muset castecne rozebrat extruder a nejak to vytahat,,, jeste nez se do toho pustim, tak se chci zeptat, je spravny muj dojem, ze bude ucpana tryska, pripadne PTFE trubicka? koukal jsem na navody na prusu a vymnea PTFE nebo hottendu je skoro ta sama procedura a snad se tim uvolni prostor u toho podavaciho kolecka aby to slo dostat ven

    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    JVCNC: googlim, ale mam proste urcity design.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SRNECEK: kdyz budes googlit, najdes mnoho prumyslovych a levnejsich krabic.
    R0C3S3K
    R0C3S3K --- ---
    MIKULAS: v tomhle pripade to mliko je ok, ale do budoucna se urcite sikne, diky
    GANBOY
    GANBOY --- ---
    SRNECEK: můžu teoreticky vytisknout, 300mm umím…
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    SRNECEK: 30 cm se do běžných tiskáren nevejde, musí se na více kusů, což komplikuje konstrukci.

    3D tisk ber jako prototypování, levný to není, pokud to nemáš ďoma nebo v práci... I tak dáš za stroj ranec a chceš, aby se to někdy vrátilo. Občas něco odejde, hodiny trávíš laděním...

    Plast stojí od boku asi 10 Kč / cm3.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    MIKULAS: Tak nevim vubec ty ceny, ale 1500 Kc za box 30X5x15 cm nechci davat.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    SRNECEK: co je ne-prilis-drahe? Nějaké stovky za hodinu jsou minimum (tisk obvykle trvá několik hodin, když je to větší než vejce) + předtisková příprava pokud ji nemáš + materiál...

    SLA nebo FDM?
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Ahoj, neznate kvalitni a ne prilis drahe misto v Praze, ktere by mi na zakazku vytisklo box? Googlit umim, ale mam rad nejaka doporuceni. Diky.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    R0C3S3K: hezky :) jeste by tam sla mozna trosku potunit pruhlednost (pokud neni zamer, ze je to tak zamlzene).
    Kdyz jsem delal svetlovody na LEDky, inspiroval jsem se hlavne tady:
    https://all3dp.com/2/transparent-3d-printing-create-transparent-parts/

    V podstate to chce jen kapku preextrudovat.
    R0C3S3K
    R0C3S3K --- ---
    vymodeloval jsem si svitici knoby na zonglersky hracky,,, poprvy jsem zkousel FLEX TPE a prekvapive to slo fakt dobre

    kapsle na svitici jednotku jsou z PETG

    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    QWWERTY: IMHO máš nedostatek informací a podsouváš mi tu jakési své teze, které jsou mimo... promluv si nejprve s někým kdo dělá v Pražských Službách a nebudeš tak vyhraněný. Zpracování odpadu je řízeno poptávkou, takže nejdřív nauč lidí kupovat recyklované věci a pak se můžeme bavit o tom, jestli se najdete někdo, kdo to zotacuje.

    Končím debatu o plastu.
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    ...upgrade pro tiskarnu... ;oD

    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    MIKULAS: "dospel k zaveru, ze do plastu klasicke resiny po vytvrzeni jit muzou."
    z hlediska toxicity mozna, ale porad do zlutyho kontejneru nepatri, stejne jako dalsi spousta "bezpecnych" plastu

    MIKULAS: pristup "oni toho stejne zpracuji malo, tak ja budu aktivne branit tomu, aby se dalo zpracovat vic" je fakt demence a to bez ohledu na to, jestli jsou aktualne zdroje pro navyseni zpracovaci kapacity
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    AXTHEB: no, ve skutecnosti se ze trideneho odpadu zpracuje v CR max. tak 30%... Zbytek jde do spalovny, tedy ve finale je to tak nejak jedno, do ktereho kontejneru to hodis. Ja toho stejnak moc neprodukuju, EATHAT svym pekackem prekonal celou mou SLA karieru az do moji smrti :). Vic pro planetu udelat nemuzu, leda bych to strilel do kosmu :D

    Ale faktem je, ze nove resiny uz kupuju jen 100% netoxicke, odbouratelne, dentalni.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    MIKULAS: I pak to ale hod do směsného, nebo pak budou házet do směsného celou várku během recyklace.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    QWWERTY: celkem jsem to zkoumal (kvuli tomu, zda muzu vytistenou vec dat miminu, ktere to obratem strci do pusy) a dospel k zaveru, ze do plastu klasicke resiny po vytvrzeni jit muzou. Leda by slo o nejaky special... Problem je spis voda, ve ktere to myjes (mam i resiny smytelne vodou). Tu je treba dukladne exponovat a pak prelit pres filtr. S ipou je to snazsi, ta se odpari.

    Tzn. cokoliv je 1000x lepsi vytvrzene, nez v tekutem stavu.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    EATHAT: z toho clanku mi prijde, ze delaji to stejny co ty. nechaji to vytvrdnout to nejakyho tvaru a ten pak muzou opracovavat na CNC (proto jsem psal, ze to neni recyklace, ale spis reuse odpadu)
    akorat k tomu maji navic nejaky filtrovani

    otazkou je, co ta exotermika, jaky teplo z toho bylo, etc...
    EATHAT
    EATHAT --- ---
    QWWERTY: nejsem odbornik na recyklaci...samozrejme jsem to udelal poprve a naposledy (strasna prasarna celkove) a priste to proste odvezu do dvora nejakyho...nicmene z tveho clanku pochybuju, ze to budou likvidovat nejak sofistikovane...Puvodne jsem si myslel ze to vyleju do formy, necham to tam do vecera a prijdu si pro plastovy blocek, kterej na neco pouziju...to jak se to chovalo me dost prekvapilo
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam