• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    PECA: od ledna, ted uz to jsou skladovky. Funguje to zatim dobre, ma to plusy i minusy, mam pochybnosti o opravitelnostii a jeste furt to ma nejaky bugy, nicmene na tom makaj a za ty prachy (hlavne pokud koukas zrejme na P1P) to 100% stoji.
    A neni to cartesian, je to CoreXY :)
    PECA
    PECA --- ---
    ZVIRATKO: a tu Bambu už máš doma? Z jejich webu nejsem moudrý, jestli už jim to frčí, nebo je to jenom naslibované. Netvrdím, že kecají, ale je to pevninská Čína, že? S DPH mi ta cena vychází na cca 19 tisíc, což je asi jenom o 2 míň, než MK4 se zaručeným CZ supportem. Akorát tedy ten cartesian vs bedslinger, to je u Průši škoda...
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    Nejak se mi to seslo a mam tu plonkovej Biqu H2 v2s revo. Kdyby nekdo mel zajem tak posta. Nabizim to sem nez nahodim inzerát. Je to novy nerozbaleny.
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    R0C3S3K: to bych delal taky, asi, kdybych nekdy omylem netisknul :-D od ledna co mi to prislo to odpocivalo mozna tak 10 hodin celkem, jinak furt neco jede...
    R0C3S3K
    R0C3S3K --- ---
    ZVIRATKO: tak to ja to na tisk taky otevru, ale po tisku to zase pekne zavru
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    R0C3S3K: hmm, ja musim mit zase pri tisku bambu otevrenou, jinak se to pri tisku PLA ucpe :-D asi kupuju moc levny PLA...
    R0C3S3K
    R0C3S3K --- ---
    ZVIRATKO: ja treba z ABS tisknu minimalne, co ale fakt ocenim kazdodenne, je, ze mi box z ikea lacku tesni 100% proti prachu, mam tiskarnu v mistnosti, kde se uklizi sporadicky a na boxu je slusnej nanos
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    porad mi nejde do hlavy ze je to cartesian bedslinger... 🤦🏻
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    R0C3S3K: podobne jako bambu to bude spis na slusnej amaterskej tisk ABS nez na funkcni tisky z PEEK, Bambu je taky deravy a na vic nez na 50ºC to asi nevytopis (bez uprav, a kdovi jestli to prezije upravy). Tam naopak verim ze bude mnohem vetsi prostor pro tuning u Prusy.
    Nicmene ta cena je fakt totalne mimo.
    R0C3S3K
    R0C3S3K --- ---
    ZVIRATKO: enclosure sam o sobe stoji 9k, to provedeni je za ty prachy smesny,,, aspon teda z toho, co jsem videl na veletrhu, je to fakt "deravy"
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    CASTER: kdyby s tim prisli nez jsem koupil Bambu...
    ...
    ...
    ... tak jsem si mohl koupit v tretim tisicileti o neco draz bedslinger s mensim tiskovym objemem... :-D

    meli by to zlevnit tak o desitku, nebo udelat za 30 bundle s MMU3 a enclosure...
    CASTER
    CASTER --- ---
    Original Prusa MK4 is here: Always perfect first layer, high-speed printing with Input shaper, 32-bit platform, Nextruder, MMU3. SHIPPING NOW! - Original Prusa 3D Printers
    https://blog.prusa3d.com/announcing-original-prusa-mk4_76585/
    https://blog.prusa3d.com/the-state-of-open-source-in-3d-printing-in-2023_76659/
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    RAINBOF: chatGPT je takovy lepsi vyhledavac pro stackoverflow :D
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    ZVIRATKO: pitomost chatgpt se povoli lidem co si umi precist svuj kod ostatni prd a to proto ze licence je kurva draha
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    QWWERTY: on cely ten approach je spatne, z toho v mnoha pripadech budou lezt falesne notifikace o zastaveni. Dejme tomu ze zrovna u 3d tiskarny to nejak, nikoliv 100% fungovat muze, jako obecne reseni je to cele spatne. Nicmene jako example jak pouzit openCV pro zacatecniky ze ktereho se pak to naucit pouzivat to vubec neni spatne. Jen se obavam ze chatgpt to ma z nejakeho jineho na netu jiz existujici examplu a ze to negeneroval on.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    JVCNC: nikde jsem netvrdil, ze se mas bat o praci nebo ze to nahradi kvalitni programatory
    ale tvrdil jsi, ze aby udelal funkcni machinevision, tak musi sahodlouze studovat opencv, coz imho dneska neni pravda, protoze uz jenom tim, ze dostane hrubou kostru, mu da prehled, na ktery casti toho frameworku se zamerit

    i tak s tebou souhlasim ze detekce souradnic na seriove lince, bude asi nejsnazsi cesta, kterou se vydat (pokud se bavime jenom o zastaveni).
    proto jsem tu i postoval pinout, kde najde RX/TX piny a ze si nemyslim, ze by bylo slozity tam tu externi desku pripojit
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    chatgpt se v kazde firme zakaze ve chvili, kdy chyba v jeho kodu zpusobi nejakou skodu...
    a v regulovanych institucich si nedokazu predstavit, ze by to nekdo vubec dovolil
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    JVCNC: chatgpt 3 si vymyslí, takže kód pak často nefunguje, ale chatgpt4 je prý jiná liga a integrovaný přes copilota do visual studia by to už mohl být game Changer, a I když ne, tak za rok už bude, jde to strašné rychle. Ale o práci se ale imho bát nemusíš, jen budeš muset být produktivnější a kooperovat.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    QWWERTY: kouknul jsem se na to, je skvele ze chatgpt dokaze neco takoveho vygenerovat. A take je skvele ze jakozto programator se o svoji praci fakt bat nemusim.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    JVCNC: "muzes pouzit prakticky hotove OpenCV nicmene jeho nastudovani a implementace bude o nekolik radu slozitejsi a casove narocnejsi "
    hazel jsem to sem vcera .. funkcni proof of concept i s otestovanim na USB webcam jsem mel z ChatGPT za 30 minut
    dokonce ho to vygenerovalo i vcetne komentaru, takze i kdyz clovek nikdy predtim OpenCV nevidel, tak se velmi rychle zorientujes
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    MAKROUSEK: jestli to chces resit pomoci PC nebo pripojeneho arduina (tzn. nezavisle na FW a samotne tiskarne) tak je to otazka 2 hodin, max vecera (podle zdatnosti a zkusenosti programovani). Nejjednoduseji mi prijde nejaka arduinolike desticka s jednim RX a nejakym vystupem treba pro spinani piezo sirenky, tzn, v podstate uplne cokoliv a cele by se to mohlo vejit i jen do krytky konektoru.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam