ELIJEN: Tak ona to předpokládám nebude 6x6x12 plná kostka ;) Největší, co jsem zatím tisknul, bylo cca 15x11x7cm, což je na hraně build volume pro ty menší SLA tiskárny, a jen 75ml resinu. Supporty pro SLA dokážou u komplikovanějších modelů sežrat stejně, někdy i víc materiálu, než samotný model.
Ale přesně jak píše
PECA, samotný resin je na SLA tisku ta skoro nezajímavá, levnější část. V mých podmínkách dělá resin nejvýš 1/4 nákladů, a to bez započtení práce.
* Přidání supportů hlavně u složitějších modelů (i kdyby šlo jen o kontrolu práce odladěných autosupportů ve sliceru), ale i odstraňování supportů z hotového tisku je nezanedbatelné množství práce. Když to dělám poctivě pro sebe, tak jsou to cca 2-3h na jeden build plate.
* FEP a LCD jsou spotřebáky (pro komerční tisk bych tak počítal i samotné tiskárny a wash&cure stanice). FEP má životnost 20-50 tisků, LCD dle výrobců tak 2000h.
* IPA na čištění i úklid.
* Ochranné a další pomůcky tak nejsou zadarmo a spotřebuje se jich překvapivě hodně (rukavice, filtry na IPA i resin, papírové utěrky, filtry do respirátoru).
* Energie. Nejen na samotný tisk, ale i vytápění prostor a případné vzduchové filtry/ventilaci.
* Náklady na neúspěšné tisky. Při tisku pro sebe je to jen ke vzteku, ale při tisku na kšeft se s tím musí počítat v ceně. U tisků pro sebe a kamarády, kde neřeším případné drobné deformace bych řekl 10%. Na kšeft musí být výsledek perfektní, takže bych počítal víc.