• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SKAUT: nasel sem levnejsi variantu https://thordsen3d.com/product/ifd-175-ex-inline-filament-dryer/

    a jeste levnejsi :)
    Inline filament dryer by homerisback - Thingiverse
    https://www.thingiverse.com/thing:4713707/comments

    ale u teto bych o funkcnosti opravdu pochyboval
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ANDY_WARHOL: Ah, ale i tak to vypadá ze to tam bude dost velký kus filamentu uvnitř aby jej to i ochladilo. A asi bude nějaká hranice vlhkosti kterou to ususi ( a hloubka penetrace vlakna ?).

    Alr zajímavý kousek, zajimalo by mě jak dobře si to pořadí s čím.
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ANDY_WARHOL: Proč bych nemohl tisknout? dole pod bedem je mista dost ( pokud netisknu něco kde by bedu vadila ) a jak jsem psal VT 300+ ma u zadní stěny mista dost na 1kg civku a rovnou z ni tisknout.

    Jak píšu, než z toho filamentu dostaneš vodu tak to chvíli trvá zvlášť když to nesmíš ohřát moc jinak máš moc měkký filament který extruderem neprojede . To by to tak mohlo osusovat vlhký povrch filamentu max...
    Plus ta voda bude nejspíš navázána na samotné molekuly polymeru takže je to těžší ji dostat ven ( ale to si myslím, nejsem chemik ).
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    tak to existuje, ale za 2k usd no nekup to https://drywise.co/products/drywise-in-line-filament-dryer
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SKAUT: tak uzavrenou tiskarnu muzes vyuzivat misto trouby, ale pak logicky netisknes. to co myslim ja si predstavuju jako trubicku ktera bude ohrivana a kterou filament bude prochazet nez najede do extruderu pred tiskem. ale netusim zda je to technicky realizovatelne a smysluplne, nikde jsem nenasel nic co by se tomuto napadu podobalo.
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    ANDY_WARHOL: Že můžu dát cívku do tiskárny když tam mam teplo ( a vidim i vlhkost kterou tam mám - vedlejší data z čidla co merim teplotu kterou krom tisku používá i čidlo na VOC ).
    Ve větším tridentu dávají civku dovnitr tiskárny rovnou ( v menší než 300 na to neni misto)
    No nějaká asi ano ale mam pocit že bys musel dávat hodně tepla coz by mohlo vést k degradaci polymeru ( a struny jako takové).
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    LEXXA: Což by se dalo vyzkoušet s jiným materiálem ( PLA ) - to skytnuti osy.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SKAUT: nevím tedy jak to myslíš, ale už mě napadlo, že by se dal filament sušit po vláknu, tzn. Ne celou cívku x hodin, ale při průchodu struny nějakým bazmekem by se mohl vysušit hned.
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    WEWERKA: Osobne mi prijde ze tohle je mechanicke skytnuti na ose (x?).
    Vsechny ostanti teorie davaji taky smysl ale nejde mi do hlavy proc zrovna v tomhle jedinem miste to bude delat presne takhle.
    Ale zase je to tak male a tak divne ze doporucovat skew test je blbost.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    SKAUT, LEXXA: Ok, diky za tipy. Udelam si nejaky mensi model na simulaci a uvidim co z toho vyleze.
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    WEWERKA: Udelej to co pise Lexxa .
    A z dodatkového infa to zas navádí že extruder dostatečně rychle nevrátí filament zpátky do trysky aby tam byl správný tlak.
    Tak možná ještě nejakej test na retrakce ( ci zkusit něco s ostrými rohy pomalu tisknout ).
    Jinak nevím, u mě to poresilo správný LA..
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    WEWERKA: Zkus otocit model o 45 stupnu. Kdyby to mel byt pressure advance to bude delat na kazdem rohu.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    SKAUT: Koukam, ze prusa ma kalibracni test na linear advance. To taky zkusim. Diky za tip.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    SKAUT: No zacina v rohu a jede pryc. Jsou tam celkem 4 perimetry a postupne tu diru tak jako asi objizdi. Dira vypada uprostred, 2 perimetry na kazdou stranu.
    Mozna je to zpusobene tim, ze mam kulaty roh a on tam nejdriv frkne ten trojuhelnik uprostred. Pak to objizdi a mozna jestli tam nemuze vzniknout nejaka chyba ve slicovani. Ale zase to vznika pouze v 1 rohu, jen tam kde zacina.
    Je to Arachne.

    Asi priste udelam pokus s ostrym rohem, jestli to zase vznikne.
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    WEWERKA: Jede v ten moment tryska od rohu pryc nebo k rohu?
    Možná by do toho mohlo kecat pressure / linear advance. Byť je to dost velký kus.
    S Arachne nebo klasika?
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Je teda zvlastni, ze ten problem je jen na ose Y. Kdyz to zacina a jede po ose X, tak je tam mezerka tak 1-2 mm.
    Nastesti se to strida, takze se to prekreje a i ten model je jen krabicka. Takze to bude drzet dostatecne, ale i tak by me zajimalo co za to muze.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Ahoj, nemate prosim tuseni cim vznika ta mezera ve stene? Sjizdi a konci tam (cerveny bod) tam tryska. Je to zaroven sev.
    Je to Petg Gembird, rychlost kolem 40 mm/2. Pripada mi, ze tam dava malo materialu pri zacatku. Nikde jinde po obvodu to nevznika.
    Nasobic extruze mam na 0,96 nicmene dela to i pri defaultnich 1.
    Kdyz do te spary dam sroubovak, tak se to odlaminuje. Ale jen prvnich cca 1,5 cm.
    Nejake napady co s tim?

    SKAUT
    SKAUT --- ---
    CERBERUS: Trident 250. PC panely + izolace na nich + nalepená odrazová fólie ( to co se dává na okna aby nebylo v místnosti moc teplo ).Dalo by se říci že skoro default provedení opláštění. Default dveře nemám mezeru a když se ohřeje rám tak už tuplem ne .
    A rám taky nema izolaci takže tam vytvářím tepla dost. A původně jsem si myslel že nebude třeba nerez/titan backers ale zjistil jsem že bude 😅.
    CERBERUS
    CERBERUS --- ---
    SKAUT: Ja se zatim v Tridentu drzim na 60stC, ale uz mi jdou 4020/4040 dily na EZBake mod - co mas za tiskarnu? :-)
    SKAUT
    SKAUT --- ---
    Sušit se dá i při tisku 😅

    CERBERUS
    CERBERUS --- ---
    ANDY_WARHOL: Nemam to zatim moc dlouho, ale zatim mam nasledujici postrehy:
    - meril jsem teplotu v celem rozsahu co slibuji (tzn. do 70stC) a odchylky tam jsou, ale pro moje pouziti v pohode
    - nejvetsim nedostatkem je pro me ovladani - dotykova obrazovka je hodne citliva a cely system neni moc uzivatelsky pratelsky (YMMV). Neni to duvod pro ktery bych to poslal z domu (precijen nastavit teplotu a pak dat susit filament delam jednou za par hodin)
    - neni to drybox, ale dryer (maji to i v nazvu :-) ) - tzn kdykoliv dosusim, hned to jde do dryboxu odkud tisknu
    - pouzival jsem to zatim s Polymaker + 3dxtech filamenty a i pri nastaveni na nejvyssi stupen (70stC) a desitkach hodin suseni se s civkou filamentu / samotnym filamentem nic spatneho nestalo (tisknu hlavne ASA, TPU, PA, PC, ...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam