DWAY: No asi by bylo dobrý mít doma aspoň fázovku. Ostatně i v tom video návodu je použití fázovky názorně ukázané. :) Mám vždycky trochu dilema na dálku radit někomu, kdo si neporadí s úplně jednoduchým a jednoznačným elektro schématem, natož aby měl požadovanou
odbornou způsobilost v elektrotechnice. (Zejm. proto, že sám tu odbornou způsobilost taky nesplňuju, takže vše na vlastní nebezpečí.)
Z praktickýho hlediska… Barvy nejsou „podstatné“, důležité je, co jsou ty dráty zač ve skutečnosti. Co je přívod, co pokračuje dál do světla. Hnědá, černá i šedá se používají pro fázi (L, "živej" drát"), ale třeba se v tom hrabalo nějaký prase kutil a fáze je na modrým (revizí by to samozřejmě neprošlo), nikdy nevíš. Aneb důvěřuj, ale prověřuj.
Na vypínačích taky bejvá označený, která svorka je jako "vstupní", a která je "výstupní", ale v principu to může být jedno (pokud to teda zrovna není vícenásobný vypínač, který používá jednu společnou vstupní svorku pro všechny výstupy).
L je fáze, tj. živej drát, kterej jde "od jističe". Zjistíš pomocí fázovky. Při kontaktu bude svítit. Když shodíš jistič, nic na něm svítit nebude. (Samozřejmě bez shozenýho jističe do toho hrabat je nebezpečný, takže trochu začarovanej kruh.)
Na tom drátu, kterej jde dál do světla, fázovka svítit nebude, pokud je vypínač rozepnutej. Když ho sepneš, bude ti svítit i na tom odchozím drátu.
Nulák (N, modrej) pod tím vypínačem nemáš?
Pak máš asi starou elektroinstalaci a máš smůlu, pod takový vypínač můžeš dát jen stmívač, který si bude brát malý proud skrze zátěž (světlo) pro vlastní napájení.