Ještě takový tip - i mimo topnou sezonu je dobré těmi ventily tak jednou týdně zahýbat, na pár minut je otevřít a zase zavřít.
Je to ochrana proti zadření ventilů a následnému zničení hlavic.
Aktory zamýšlené na řízení topení to mívají jako vestavěnou funkci.
Jo a taky na řízení radiátorů a hlavně podlahového topení (kde je obrovská setrvačnost) se používá tzv. PI regulace, v případě zap/vyp pohonů se výkon moduluje pomocí PWM*, aby nedocházelo k velkému kolísání teploty jako s klasickou dvojbodovou regulací (hysterezí).
PWM signál a práce s ním - TZB-infohttps://www.tzb-info.cz/mereni-a-regulace/11990-pwm-signal-a-prace-s-nimNa spínání termopohonů, což jsou relativně malé proudové zátěže, se v těch topných aktorech většinou používají TRIACy, protože ačkoli snesou menší zátěž, na rozdíl od relé nemají omezenou mechanickou životnost. A taky jsou tiché, necvakají. Což ty spínané zásuvky cvakat budou, jakkoli samotné termopohony budou tiché.
(*PI regulaci je možné používat i se spojitě řiditelnými pohony, tj. 0-10 V nebo servo. To má výhodu, že se nastaví nějaký poměr otevření ventilu a nemusí to tolik šibovat. Jsou na to pochopitelně potřeba kromě jiných pohonů i jiné aktory. Nejčastěji se ale používá zap/vyp PWM a ty triakové aktory.)