• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    FEDY: to by me taky zajimalo jaksedela, hlavne kvuli zalohovani. Jednou za mesic kdyby mi cron vytvoril iso na mountnutym sitovymdisku automaticky, to by byla mnamka! Ale asi na to nemam skill a co jsem pochopil je problem delatto s bezicim systemem
    PECA
    PECA --- ---
    Co vím, tak SD karty obyčejně wearleveling nemívaly. Dřív to měly jenom ty fakt solidní od Sandisku a srovnatelných značek pro kapacity 32 GB a vejš a ještě jenom v hi-end řadách. Popravdě teď nejsem schopen dohledat relevantní informace a mám to z doby před či z přelomu SDHC. A to se SD karty používaly fakt hlavně na fotky. Aktuální situaci v pravdě neznám. Nicméně ani potvrze, že SD karty wearleveling většinou mají se mi nedaří najít. Je to takové hodně "unsure".
    FEDY
    FEDY --- ---
    mel bych prosim jeste jeden dotaz -

    nevite nekdo, jak udelat z beziciho systemu (Raspbian) image, ktery muzu strcit do jineho RPi ? ...jednoduse - aby vznikl podobny image, jako si muzu stahnout Radspbian, jen s vlastnimi upravami... nasel jsem toto https://github.com/b-s101/build-raspberrypi-image ...ale zatim nic moc :-( kdyz to udelam pomoci dd , tak to sice nabootuje (wow), ale init scripty maji problem ...
    FEDY
    FEDY --- ---
    QWWERTY: to bude mozna nejlepsi reseni ... ztrata hodiny/dvou dat mi taktez nevadi a toto by resilo problem. zatim jsem to udelal s tou USB Flashkou , uvidim co to bude delat.

    diky za tipy...
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GANDALFSEDY: Já tipuju, že SD karty se víc hřejí/hůř chladí.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    FEDY: z flashdisku muzu doporucit z osobni zkusenosti kingston takovej rugovanej ... me se zase historicky podarilo odpalit vic flasek nez karet ale kingston zatim drzi ...
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    PISKVOR: v tom bude neco jinyho ... ze to nekde chcipa nekde ne ...
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    FEDY: ten controller tam bejt musi, kazdopadne bych se drzel znacek jako sandisk, samsung, s tema mam nekolik let bez problemu chod jak w raspberry (media center kde cast karty slouzi jako nas a defakto kazdy den sem tam sypal par giga a mazal par giga) karta bezi dodnes, samsung i sandisk we 24/7 w mobilu v tabletu ... plnej se fotkama videem, v zivote mi ne kixla zadna sandisk ani samsung karta ... sandisk obyc uhs-i, samsung si ted nevzpomenu presne typ ale sou oranzovo bily
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    FEDY: ssd
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    FEDY: osobne jsem si rekl, ze jsem ochotny prijit o posledni hodinu dat
    pak jsem si udelal tmpfs, zapisoval do neho data kazdou pul minutu jak jsem je meril a akorat jednou za hodinu prekopiroval na kartu
    FEDY
    FEDY --- ---
    LEXXA: pokud by to melo jet po siti , tak to neresim pomoci FS, ale treba MQTT nebo jakakoliv JSON data nekam na server, kde to nejak zpracuju ... ono to tak sice dopadne (jako featura navic), ale kolega pozaduje, aby to fungovalo stand-alone...


    PISKVOR: taky si rikam, ze vypocet je sice hezky, ale ... vsude ctu, jak lidem hori karty v RPi po par mesicich ... nadruhou stranu - sam mam doma RPi asi 8ks, cca 2-3 bezi trvale a zatim mi zadna SD karta neprestala fungovat. asi bych to videl stejne - na SD karte system read-only , na USB flashku ukladat InfluxDB.

    jen pro zajimavost - takto jsem to chtel resit u prehravace , ktery vyrabi signal na HDMI do DVB MUXu nekde v lese na vysilaci. ma to VPN, kam se pripojuji z nedaleke obce a pomoci SMB na RPi tam nahravaji video, ktere se samo zacne prehravat (na to HDMI). neveril jsem, jak spatnou rychlost to melo Ethernet > RPi > USB Flash pomoci SAMBA. resp. spise to nefungovalo ... tak jsem to vyresil pomoci Bannana PI M2 Ultra , ktery melo tou dobou jedine eMMC pamet, kam jsem nahral OS a na misto USB Flash nahravaji video na SD kartu (Ethernet > RPi > SD pomoci SAMBA). tak to funguje dle ocekavani, uz asi 1/2 roku , tak snad vydrzi.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GANDALFSEDY: To je furt šedá teorie, v praxi jsem karty odpálil cca za rok (aneb "a napiš klidně kvadrilión, stejně nám to o hlavu nikdo neotluče!"). Boot z karty readonly, volatile do tmpfs, co chci uchovat, na USB disk (ano, táž technologie jako SD, ale z nějakého důvodu jsem flashdisk odpálil historicky jeden, SD karet nespočet).
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    FEDY: zeptam se mozna blbe ale nejaky sitovy fs nepripada v uvahu?
    FEDY
    FEDY --- ---
    GANDALFSEDY: zapisuju prd, max. 8 floatu za 30sec... pocitam-li spravne = 64B / 30sec = 128B / min = 7,68kB/hod = 184,32kB/den = 5,71 MB / mesic = 68,56 MB / rok .... takhle se to zda byt fajn. jsou nejake SD karty, na ktere si dat pozor, ktere napr. nemaji wear levelling controller, nebo nektere jej maji lepsi nez jine ?
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    FEDY: v principu, a klidne me opravte, si ta databaze muze prepisovat co chce, kazda sd karta ma radic kterej se stara o wear ballancing, takze i kdyz v db budes 1000x psat do stejnyho pole, lokace na sd bude jina ... pri pouziti dostarecne velke karty v zavislosti na tom jak si spocitas kolik gb zapisu tam za danej casovej usek bude to vydrzidostatne dlouho ... pokud to opravdu nepise terabajty denne pak si tam dej raid pole a idealne jinou platformu
    FEDY
    FEDY --- ---
    o influxdb jsem psal v prvnim postu ...

    no a mne zajimala ta prakticka zkusenost - jestli to napr. nekdo takhle provozuje a karta mu vydrzi treba dva roky. tedy, pockam jestli tu nekdo takovy je a pripadne se ozve... ono "100k, ale spis 1M" toho vlastne moc nerika. nakonec se muze ukazat, ze to prezije jen 10k ... a z 10k na teoretickych "spis 1M" je docela rozdil, ktery nemam cas testovat.
    JIMX
    JIMX --- ---
    co jsem tak ted rychle nasel na netu, tak bezne maji pameti minimalne 100k zápisu na jedno misto, spis az tak 1M ... to mi neříkej, že zapisujes tak často, ze by ti tohle nestačilo, i kdybys tu db točil jednou denně, tak ty karty bude menit už někdo úplně jinej ...
    JIMX
    JIMX --- ---
    FEDY: tak kdyz taky rekneš jenom info na půl :-) ... si zkus udelat test, sypej tam data 100x rychleji nez budeš v reálu ... a uvidíš jak dlouho to vydrží ...
    FEDY
    FEDY --- ---
    JIMX: v pripade timeseries databaze (influxdb, rrd atp.) pochybuju, ze data prirustaji - naopak se domnivam, ze se budou prepisovat stale dokola ta sama mista.... a jako "vymena po par mesicich" je fakt reseni hodne hlupaka - nebudu objizdet pul republiky kazde dva mesice a menit SD karty v mnozstvi desitek kusu ....
    JIMX
    JIMX --- ---
    FEDY: navic ty data budou furt prirustat ne se přepisovat, takže bych řekl že to vydrží v pohodě dlouho ... SD kartu ve foťáku už mám pár let a v pohodě ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam