• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    ABE
    ABE --- ---
    Zkousel jsem rpi4 na monitoru a pak na TV (vzdy jedno hdmi) a prijde mi ze fakt hodne topi. Ve srovnani s trojkou.
    DELLAMORTE
    DELLAMORTE --- ---
    Tak jsem minulý týden objednal RPi 4B/4GB s tím, že mi to koncem prázdnin dorazí a budu si hrát a dorazilo to dneska. Zatím mě překvapilo, že ten desktop je fakt použitelný. Původně jsem z toho chtěl udělat jen video přehrávač, ale teď je mi to až líto.
    TR1
    TR1 --- ---
    GANDALFSEDY:
    Tak to jsem rad, ze nejsem jediny, kdo to spatne pochopil :)
    ABE
    ABE --- ---
    PISKVOR: Mne to přijde dobre. Je to jeden příkaz a řádek do cfg.

    Na rpi4 (až to půjde) připojíš SSDcko přes USB3 včetně bootu a nemusis řešit oddíly a read only apod.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ABE: Hmm...to je dost práce za malý výstup. Teď to mám "/boot na SD, všechno ostatní na USB," předtím jsem měl "...všechno ostatní po NFS." Byl bych to i přehodil na netboot celý, ale RPi1 to neumí.
    ABE
    ABE --- ---
    EMMET: Je to jak píšeš. Možnost bootovat u USB je nevratné, ale na druhou stranu to nevypíná možnost bootovat z SD.

    Jak jsem psal, nemam odzkoušenou variantu kdy na USB a SD je boot systém, který z nic dostane přednost. Myslím, že to bude SDcko.
    TR1
    TR1 --- ---
    ABE:
    Aha, pokud to tedy bootuje i z mSD tak je to jenom dobre a ja to spatne pochopil.
    EMMET
    EMMET --- ---
    TR1 PISKVOR: v tom návodu píšou o nějaké One-Time Programmable proměnné (to je ta zkratka OTP), kterou když nastavíš, můžeš bootovat z USB. Přijde mi to spíš tak, že jakmile to jednou nastavíš, už nelze vypnout možnost bootovat z USB, ale z toho nevyplývá, že by USB musela být vždy primární bootovací jednotka.
    ABE
    ABE --- ---
    PISKVOR: Ano. Nezkoušel jsem mít obě zároveň, ale myslim ze první je SD a pak až USB
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    TR1: "not required" je totéž co "optional," ne "forbidden." Ale explicitně popsaný to nikde nevidím.
    ABE: Takže bootuje z USB, a když není, tak z SD?
    ABE
    ABE --- ---
    TR1: Tohle jsem udělal na rpi3. Prošlo to v pohodě. Malina je schopna botovat jak z USB i z SD.

    U rpi4 tenhle postup zatím nejde, čeká se na FW.
    TR1
    TR1 --- ---
    MARASAN:
    Je to napsane primo v navodu, ktery jsem uvedl nize. Jakmile je aktivovan rezim bootovani z USB, tak to nelze vratit zpet a z mSD jiz nikdy nepujde bootovat (alespon tak to chapu ja).

    cituji: "Once this bit has been set, the SD card is no longer required. Note that any change you make to the OTP is permanent and cannot be undone."
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    TR1: je nevratny i kdyz nabootujes? jestli nestaci nakonec postupne najit spravne medium?
    EDASX
    EDASX --- ---
    TR1
    TR1 --- ---
    DIDA:
    Jsem si rikal, jestli se najde jeden odvazlivec a prepne RPI do rezimu bootovani primo z USB ktere nemusi fungovat s kazdym usb mediem a navic je nevratne. Fstrim jsem zkousel rozebehnout na RPi2 ale povedlo se mi to jen za "zvlastnich" okolnosti a bez fstrim mam obavy, ze system bude pracovat s SSD jako s beznym diskem a bude se tim padem vice opotrebovavat.
    DIDA
    DIDA --- ---
    EDASX: Na SanDisk SD kartě to vychází takto:
    hdparm = 42.7 MB/s
    DD write = 29 MB/s
    4k read = 7 MB/s
    4k write = 1.8 MB/s
    DIDA
    DIDA --- ---
    EDASX: Zkoušel jsem pustit na SSD ten test ze stránek Jeffa Geerlinga a tady je výsledek:
    hdparm = 43 MB/s
    DD write = 215 MB/s
    4k read = 29.5 MB/s
    4k write = 24 MB/s
    DIDA
    DIDA --- ---
    TR1: Zatím mám zavaděč na SD kartě. Fstrim jsem zatím neřešil, chci to otestovat, jestli to vůbec má smysl používat a pak bych teprve řešil dlouhodobě provozní věci. Zatím je největší rozdíl poznat při práci s většími soubory, kopírování je výrazně rychlejší. Přijde mi, že se o fous zrychlil i přenos z NASu, teď to dělá na 10GB souboru stabilně 90MB/s. Rychlost z disku na disk je stejná, 110 MB/s. Co se týče běžné práce, tak tam to moc poznat není. To malé zvýšení rychlosti po síti je možná způsobené spíš teď ráno nulovou vytížeností sítě a NASu.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    DIDA: Jihlava je dost z ruky :-/ tak si počkáme... =) snad si zatím najdu čas udělat fotky i ostatních desek =)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam