• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    TR1
    TR1 --- ---
    ABE:
    Aha, pokud to tedy bootuje i z mSD tak je to jenom dobre a ja to spatne pochopil.
    EMMET
    EMMET --- ---
    TR1 PISKVOR: v tom návodu píšou o nějaké One-Time Programmable proměnné (to je ta zkratka OTP), kterou když nastavíš, můžeš bootovat z USB. Přijde mi to spíš tak, že jakmile to jednou nastavíš, už nelze vypnout možnost bootovat z USB, ale z toho nevyplývá, že by USB musela být vždy primární bootovací jednotka.
    ABE
    ABE --- ---
    PISKVOR: Ano. Nezkoušel jsem mít obě zároveň, ale myslim ze první je SD a pak až USB
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    TR1: "not required" je totéž co "optional," ne "forbidden." Ale explicitně popsaný to nikde nevidím.
    ABE: Takže bootuje z USB, a když není, tak z SD?
    ABE
    ABE --- ---
    TR1: Tohle jsem udělal na rpi3. Prošlo to v pohodě. Malina je schopna botovat jak z USB i z SD.

    U rpi4 tenhle postup zatím nejde, čeká se na FW.
    TR1
    TR1 --- ---
    MARASAN:
    Je to napsane primo v navodu, ktery jsem uvedl nize. Jakmile je aktivovan rezim bootovani z USB, tak to nelze vratit zpet a z mSD jiz nikdy nepujde bootovat (alespon tak to chapu ja).

    cituji: "Once this bit has been set, the SD card is no longer required. Note that any change you make to the OTP is permanent and cannot be undone."
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    TR1: je nevratny i kdyz nabootujes? jestli nestaci nakonec postupne najit spravne medium?
    EDASX
    EDASX --- ---
    TR1
    TR1 --- ---
    DIDA:
    Jsem si rikal, jestli se najde jeden odvazlivec a prepne RPI do rezimu bootovani primo z USB ktere nemusi fungovat s kazdym usb mediem a navic je nevratne. Fstrim jsem zkousel rozebehnout na RPi2 ale povedlo se mi to jen za "zvlastnich" okolnosti a bez fstrim mam obavy, ze system bude pracovat s SSD jako s beznym diskem a bude se tim padem vice opotrebovavat.
    DIDA
    DIDA --- ---
    EDASX: Na SanDisk SD kartě to vychází takto:
    hdparm = 42.7 MB/s
    DD write = 29 MB/s
    4k read = 7 MB/s
    4k write = 1.8 MB/s
    DIDA
    DIDA --- ---
    EDASX: Zkoušel jsem pustit na SSD ten test ze stránek Jeffa Geerlinga a tady je výsledek:
    hdparm = 43 MB/s
    DD write = 215 MB/s
    4k read = 29.5 MB/s
    4k write = 24 MB/s
    DIDA
    DIDA --- ---
    TR1: Zatím mám zavaděč na SD kartě. Fstrim jsem zatím neřešil, chci to otestovat, jestli to vůbec má smysl používat a pak bych teprve řešil dlouhodobě provozní věci. Zatím je největší rozdíl poznat při práci s většími soubory, kopírování je výrazně rychlejší. Přijde mi, že se o fous zrychlil i přenos z NASu, teď to dělá na 10GB souboru stabilně 90MB/s. Rychlost z disku na disk je stejná, 110 MB/s. Co se týče běžné práce, tak tam to moc poznat není. To malé zvýšení rychlosti po síti je možná způsobené spíš teď ráno nulovou vytížeností sítě a NASu.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    DIDA: Jihlava je dost z ruky :-/ tak si počkáme... =) snad si zatím najdu čas udělat fotky i ostatních desek =)
    TR1
    TR1 --- ---
    DIDA:
    Bootujes z SSD to znamena, ze mas zavadec stale na mSD a nebo jsi RPI4 prepnul pomoci tohoto navodu? A fstrim, funguje ti na tom SSD?
    DIDA
    DIDA --- ---
    TEAPACK: Jsem z Jihlavy. Pohled termokamerou by mě taky celkem zajímal, vypadá to, že mají dost dobře vyřešený rozvod tepla do desky, protože se prohřeje rovnoměrně celá, včetně USB konektorů. Asi přidali nějakou vrstvu do desky navíc, která toto zabezbečí. Jinak by se podle mě procesor upekl.
    DIDA
    DIDA --- ---
    EDASX: Zítra vyzkouším. Odpoledne jsem ještě přehodil celý systém na SSD disk a bootuji z něj, zítra chci porovnat, jestli bude celkově práce se sytémem na SSD rychlejší. U starého RPI s USB 2.0 jsem moc zlepšení nepozoroval, chodilo to podobně jako z SDkarty. Tady je přenosová rychlost podstatně vyšší, tak už by to mohlo být docela znát.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    DIDA: odkud jsi? přemýšlím, že než mi příjde to moje (taky 4GB verze, ale bůhví kdy to dojde), tak bych na to kouknul termokamerou... =)
    EDASX
    EDASX --- ---
    DIDA: kouknu vecer - myslim, ze mam taky extreme...

    Tohle je dobry test celkem - a snad pujde zreprodukovat - https://www.jeffgeerling.com/blog/2018/raspberry-pi-microsd-card-performance-comparison-2018
    DIDA
    DIDA --- ---
    EDASX: Testoval jsem to na SanDisk Extreme. Podle papírpově by měla mít 90MB/s čteční a 40MB/s zápis.
    EDASX
    EDASX --- ---
    DIDA: co mas za SD kartu?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam