• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    CERMI_FOX: je to kabelem nebo konektorem.
    raspi muzes napajet rovnou z gpio
    KAERO
    KAERO --- ---
    CERMI_FOX: nevim jakou diodu mas namysli, vidim jen pojistku. je tam testpoint TP1, tak muzes merit i na nem. doufam ze to plati pro pozdejsi verze maliny.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    KAERO: diody mívají úbytek napětí cca 0.3V až 0.7V, takže napájení přímo by mělo být z hlediska undervoltage efektivnější
    KAERO
    KAERO --- ---
    CERMI_FOX: podpeti by melo byt na 5 V pinech GPIO videt. temi piny muzes rovnou napajet celou malinu, akorat musi byt clovek opatrnejsi, protoze tam neni zadna ochrana. napajeni z microusb ma nejakou vratnou pojistku.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    KAERO: to je samozřejmě pravda, ale nevím, jak naměřit na zdroji napětí, aniž bych rozkuchal kabel nebo ten zdroj. 5V výstup na pinech bude předpokládám stabilizovaný přes nějaký step-up/down konverter, takže tam zdrojové napětí nenaměřím. Navíc to bude až za kabelem.
    KAERO
    KAERO --- ---
    CERMI_FOX: jo, jenze mobilu nemusi vadit, ze mu napeti z 5 V klesne na 3,5 V a ani ti to nenahlasi. Waty nejsou volty a ty nejsou ampery. To ze mobil tahal 10 W neznamena ze tam byly 2 A, a nejspis urcite nebyly, podle toho ze malina hlasi podpeti. P = U*I.

    Ja mam na jedne maline nejaky zdroj ze starych zasob, jeste kvalitni trafo. Na druhe mam poradny naddimenzovany dc zdroj protoze na tom bezi jeste hdd a konzole. Ale z mereni vim ze nektere nabijecky telefonu jsou totalni smejdy, a napeti pada rychle, a nektere jsou dobre a snazi se to drzet.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    QWWERTY: ten tabletový zdroj, co jsem zkoušel, má dokonce 5.3V

    REDSNAKE: mě to prakticky taky nevadí, to raspi funguje jako ssh díra do domácí sítě a spouštítko jednoduchých naplánovaných úloh, ale moje OCD rozčiluje, když si pustím konzoli na monitoru a je plná undervoltage hlášek, zvlášť když si kvůli tomu koupil tu 3A nabíječku.

    PISKVOR:
    EDASX: asi budu experimentovat s káblema. Měřit AWG u kabelu je malinko destruktivní, jde to nějak rozumně naměřit ohmmetrem? Laickým výpočtem jsem spočítal odpor na 5/3ohm, takže když bude kábel pod 1ohm, tak by to mělo dát 3+A s rezervou?
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    neni to duvod, proc ofiko zdroj ma 5.1V misto 5V, aby pri poklesu napeti kvuli odberu nepadal do undervoltage? :)
    EDASX
    EDASX --- ---
    PISKVOR: kabely anker, nebo zkoumat AWG
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    CERMI_FOX: Používám Koppla z Ikey - ty elektrický věci dělají konzistentně kvalitní. Krmím z toho RPi3 s Kodi+externí disk; stěžuje si na podpětí jen na začátku bootu, pak už ne.

    Kabel co nejkratší, u těch je to bohužel dost pokus-omyl, cena s kvalitou koreluje slabě.

    KOPPLA 3cestná USB nabíječka - bílá - IKEA
    https://m2.ikea.com/cz/cs/p/koppla-3cestna-usb-nabijecka-bila-20415027/
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    CERMI_FOX: jako popravdě, jediné raspi co mám doma na něm běží kodi. A to občas hlásí taky low voltage, což se teda projevuje otravným bleskem. Nicméně vzhledem k tomu, že to je jediný projev už asi rok a nemá to na nic vliv, tak jsem to dál neřešil :D

    A používám klasickou nabíječku k tabletu nebo rychlonabíječku k telefonu.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    REDSNAKE:
    KAERO: rozebírat kabel, abych tam píchl voltmetr, se mi nechtělo, ale připojil jsem to na měříc příkonu (na 230V) a dozvěděl jsem se zajímavou věc - raspi si vezme max 3W, což dělá cca půl A , když odečtu režii nabíječky. Ale když připojím mobil, tak si vzal přes 10W, tj 2A. Co používáte za zdroj? Nějakou superdrahou nabíječku nebo ten oficiální (ten nechci, nejde na něj připojit jiný USB kábl) nebo něco vlastního? Napadlo mě si udělat kabel a koupit si průmyslový zdroj, ale říkám si, jestli nejdu s kanónem na malinu a že to už někdo musel řešit :)

    PECA: To mě napadlo hnedka jako první, prozkoušel jsem všechny kabely, co jsem doma našel, z toho některý by měly být kvalitní a vliv to má akorát v tom, že když jsem připojil nějaký ultrashit kabel, třeba od myši, tak low voltage hlásil i bez vytížení :)
    PECA
    PECA --- ---
    CERMI_FOX: A ještě prověř kabel. Některý levný kabely mají málo mědi, velký odpor a to taky nedělá dobře...
    KAERO
    KAERO --- ---
    CERMI_FOX: vsak ta nabijecka asi ty 3 A da, akorat hodne klesne vystupni napeti. zadny zdroj neni idealne tvrdy, pri proudovem zatizeni klesa vystupni napeti, a ve vysledku si malina stezuje na male napeti.
    kvalitnimu zdroji napeti pri zatizeni klesne malo, nekvalitnimu hodne.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    CERMI_FOX: no, jako myslím, že na to nikdo nedokáže přesně odpovědět bez testu s laboratorním zdrojem nebo proměření těch nabíječek.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    REDSNAKE: to je klidně možný, ale zkoušel jsem to i s nabíječkou z mého starého tabletu a ta dává dle popisu snad i víc jak 3A. A samozřejmě že nevěřím, že kus čínského plastu pojede přesně podle specifikací, ale tak aspoň 2A, což by mělo být pro rpi2 dost, by dát měla, ne? Aspoň jedna z nich :)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    CERMI_FOX: skoro bych věřil raspi, že ví lépe co jsou 3A než nabíječka.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    Ahoj, vytáhl jsem ze skříně svoje staré RPi2, přípojil to k 3A nabíječce ( https://www.alza.cz/alzapower-q100-quick-charge-3-0?dq=5324257 ) a při bootu nebo při vyšším zatížení CPU si to stěžuje na undervoltage. Nemám k tomu připojené žádné zařízení. Zkusil jsem jiný nabíječky a jiný kabely, ale vše stejné. Jaký max proud to vyžaduje? Měl jsem za to, že 3A je s velkou rezervou víc jak dost.
    TR1
    TR1 --- ---
    DIDA:
    Ja bych spis sazel na nejaky HW problem, to cidlo proste zmizi ze systemu a neni videt v "/sys/bus/w1/devices" Zapojene to mam presne podle nize uvedeneho obrazku, vcetne 4,7kOhmu odporu. Kazdou minutu pak spousitm vlastni skript ktery krome teploty cidla, nacita i teplotu CPU a volne misto na ulozistich, priradi IDX pro domoticz a posle ma MQTT broker. Vsechny tyto sluzby bezi na jednom zarizeni a krome teploty cidla ostatni hodnoty posbirane skriptem chodi, z toho usuzuji, ze k zadnemu zacykleni nedochazi. Zkusim to jak radis, prehodit datovy vodic na jiny GPIO.



    sensor.sh
     
    #!/bin/bash
    
    # /etc/crontab
    # * *             * * *   root    bash /data/sensor.sh
    
    # --VARIABLES ------------------------------------------------------------
    
    # definice IDX jednotlivych polozek
    IDX1="21"
    
    IDX2="22"
    
    IDX3="23"
    
    IDX4="32"
    SERIAL="28-03049779e23f"
    
    # globalni nastaveni
    TARGET="172.29.55.98"
    PORT="1883"
    TOPIC="domoticz/in"
    PAUSE="15"
    
    # needitovat
    CMD="mosquitto_pub -h "$TARGET" -p "$PORT" -t '"$TOPIC"' -m "
    SEND=""
    
    # -----------------------------------------------------------------------
    
    sleep 5
    
    for (( CYCLE=0; CYCLE<$(echo $(( 60/$PAUSE ))); CYCLE++ )); do
    
      # nacte a odesle teplotu CPU Raspberry PiX
      CPU_TEMP=""
      CPU_TEMP=$(echo $(/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp))
      CPU_TEMP=${CPU_TEMP:5:4}
      SEND="'{\"idx\":"$IDX1",\"nvalue\":0,\"svalue\":\"$CPU_TEMP\"}'"
      if [ -n "$CPU_TEMP" ]; then echo $CMD$SEND | bash; fi
    
      # nacte a odesle kapacitu disku "/dev/sda1"
      DISK_SYSTEM="/"
      DISK_SYSTEM=$(echo $(df $DISK_SYSTEM -l -h --output=pcent))
      DISK_SYSTEM=$(echo $DISK_SYSTEM | cut -d '%' -f 2)
      DISK_SYSTEM=${DISK_SYSTEM:1:3}
      SEND="'{\"idx\":"$IDX2",\"nvalue\":0,\"svalue\":\"$DISK_SYSTEM\"}'"
      if [ -n "$DISK_SYSTEM" ]; then echo $CMD$SEND | bash; fi
    
      #  nacte a odesle kapacitu disku "/dev/md0"
      DISK_DATA="/data"
      DISK_DATA=$(echo $(df $DISK_DATA -l -h --output=pcent))
      DISK_DATA=$(echo $DISK_DATA | cut -d '%' -f 2)
      DISK_DATA=${DISK_DATA:1:3}
      SEND="'{\"idx\":"$IDX3",\"nvalue\":0,\"svalue\":\"$DISK_DATA\"}'"
      if [ -n "$DISK_DATA" ]; then echo $CMD$SEND | bash; fi
    
      # nacte a odesle teplotu z cidla DS18B20
      DS18B20=""
      DS18B20=$( cat /sys/bus/w1/devices/w1_bus_master1/$SERIAL/w1_slave|grep "t=" )
      DS18B20=${DS18B20:29:7}
      DS18B20=$(echo "scale=1; $DS18B20/1000"|bc)
      SEND="'{\"idx\":"$IDX4",\"nvalue\":0,\"svalue\":\"$DS18B20\"}'"
      if [ -n "$DS18B20" ]; then echo $CMD$SEND | bash; fi
    
      if (( $CYCLE < $(echo $(( 60/$PAUSE-1 ))) )); then sleep $PAUSE; fi
    
    done
    
    
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam