• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Zdravim. Mam na rpi4 ubuntu. Muze se k nemu pripojit pres ssh s private key, ale zapomel jsem heslo pro sudo.
    Zkousel jsem dle navodu:
    How to recover the password of your Raspberry Pi if you lost it. 2018 Update. – Howto Raspberry Pi
    https://howtoraspberrypi.com/recover-password-raspberry-pi/
    ale to zamrzne na:
    Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init!

    Je nejaka sance krom reinstalu OS?
    BOAR
    BOAR --- ---
    TR1: Hele treba tady
    Building a Raspberry Pi Gateway | MySensors - Create your own Connected Home Experience
    https://www.mysensors.org/build/raspberry#wiring
    taky re
    sej, ze rpineda na 3.3v dostatek proudu na napajeni nrf24. jedno z reseni je i LE33ACZ 5V-3.3V popripade 662K 5V-3.3V.
    TR1
    TR1 --- ---
    PES:
    Ten AMS1117-3,3V vypada hodne nadejne. Ja se nastesti tema odporama zabyval jenom teoreticky, porad jsem si rikal, ze ten odber esp-12 nebude stabilni a s promenlivym proudem se mi bude menit i napeti, coz bude delat problemy i kdyz pracovni rozsah esp8266 je tusim 3.0 az 3.6V
    PES
    PES --- ---
    TR1: Než odpor to už raději v sérii několik (2 nebo 3) diod (ale tam je riziko, že v určitých pracovních oblastech se úbytek na diodě hodně snižuje a tak paradoxně by tam mohlo do 3,3V projít víc, než by to sneslo), ale spíš rovnou AMS1117-3,3V či něco takového, co z toho ty 3,3V udělá spolehlivěji...
    TR1
    TR1 --- ---
    RORSCHACH:
    Diky za poskytnuty vypis. Zkusim to, az budu mit vice casu, nastavit shodne jako to mas ty a uvidim. Drive byl na strankach raspberrypi.org odkaz na nejaky vychozi obraz eeprom ale nejak jim zmizel, to byla dalsi moznost, jak to uvest do vychoziho stavu.

    SPM:
    No ty odpory propojek, se mi taky vubec nezamlouvaji a to jsem na nekterych nameril i pres 3 ohmy. Holt cina no.

    RAINBOF:
    Take jsem nad podobnym napadem uvazoval, superkondenzatory nejsou az tak drahe a nebo spocitat odpor a srazit 5V na 3.3V.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    SPM: vem to klestema a mer pokud se to zlepsi tak jdi do obchodu kde ti to prodali a slehni prodavace do oka tim uzsim koncem :)
    SPM
    SPM --- ---
    RAINBOF: já to měřil na hotovém nakonektorovaném kabelu, takže bych to měl mít i s tím přechodem na něj. Jinak banánky byly pájený, ty duponty lisovaný. Přechoďák na něm asi největší bude, ale pořád mám o řád menší číslo, než TR1 na těch jeho, takže ty jeho asi lisovalo nějaké čínské dítě, co to ještě neumělo :-)))
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    SPM: ten ohm dělaj koncovky. microusb se často nepájí ale lisuje navíc nikdo tam na konci nenechává tu bublinku co jsem kdesi viděl v nákresu jak má microusb konec vypadat takže při ohybu se kabel postupně vytrhá.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    TR1: a co tam prsknout velkej kondík ... :)
    SPM
    SPM --- ---
    TR1: hele ještě jenom pro info. Shodou okolností jsem si teď k nějakému bastlu dělal kabel z nějaké 0,25mm2 nebo co to je licny. Tak jsem ho změřil. A na 70cm (tj 140cm dohromady) mám asi 0,2 ohmů (z jedné strany duponty, z druhé naletované banánky, banánky zapojené do sebe, měřené na dupontech). Takže 1 ohm je hodně nezdravý :-)
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    TR1:

    [all]
    BOOT_UART=0
    WAKE_ON_GPIO=1
    POWER_OFF_ON_HALT=0
    DHCP_TIMEOUT=45000
    DHCP_REQ_TIMEOUT=4000
    TFTP_FILE_TIMEOUT=30000
    TFTP_IP=
    TFTP_PREFIX=0
    BOOT_ORDER=0x1
    SD_BOOT_MAX_RETRIES=3
    NET_BOOT_MAX_RETRIES=5
    [none]
    FREEZE_VERSION=0
    TR1
    TR1 --- ---
    RORSCHACH:
    Dekuji moc za cenne informace. Takze to kratke zhasnuti led diody, zda se je pro rpi4 typicke coz naznacuje, ze muj kousek bude v poradku. Dnes se v tom stouram doma, takze mam omezene moznosti ale zatim jsem zjistil, ze kdyz napajim pres USB tak i na gpio namerim stejne napeti jako dava napajec, coz je 5.2V. Dale jsem zkusil na radu SPM pouzit napajeni nodemcu 5V a tady jsem zaznamenal uspech, opravdu to restart prezije bez vypadku ale kdyz napojim nodemcu i samotne esp-12 na 3.3V tak ztracim spojeni. Jestli mohu poprosit, mohl bys sem zkopirovat vypis prikazu vcgencmd bootloader_config, ze bych si podle nej nastavil stejne hodnoty.

    Muj aktualni vypis:
    BOOT_UART=1
    WAKE_ON_GPIO=1
    POWER_OFF_ON_HALT=0
    DHCP_TIMEOUT=45000
    DHCP_REQ_TIMEOUT=4000
    TFTP_FILE_TIMEOUT=30000
    ENABLE_SELF_UPDATE=1
    DISABLE_HDMI=0
    BOOT_ORDER=0xf214
    USB_MSD_PWR_OFF_TIME=0
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    TR1: Zkoušel jsem to. Raspberry Pi 4 B + ESP8266 (WeMos D1 mini deska).

    Když dám reboot Raspberry, tak červená dioda na Pi chvíli zhasne, ale na 5V ani 3.3V mi napětí nespadne, resp. ESP se nezrestartuje. Zdroj mám z rpishop.cz (Raspberry Pi USB-C 5,1V⎓3A napájecí zdroj, EU, černý).
    TR1
    TR1 --- ---
    SPM:
    Vyzkousim tuhle moznost take ale z chovani meho rpi to vidim skepticky. On se tu v zaplave zprav ztratil jeden z mych dotazu. Moje rpi4, kdyz restartuji, tak cca na 1 sekundu zhasne i ledka napajeni (cervena) a to mne vede k presvedceni, ze proste dochazi jakoby k vypnuti a zapnuti celeho rpi. Nemam moznost to srovnat s jinim rpi4 ale jestli je tu nejaky majitel tak by mi treba mohl potvrdit, ze jemu se to chova stejne, protoze ja si podobne chovani u zerow, rpi2b nebo rpi3b+ rozhodne nepamatuji.
    SPM
    SPM --- ---
    TR1: NodeMCU by mělo mít na sobě napěťový regulátor, který jde krmit z 5V. Co tedy to NodeMCU odnapájet těmi samými 5V, co má malina a tím pádem by se to nemělo resetovat vůbec?
    TR1
    TR1 --- ---
    SPM:
    Ja uz to mam vsechno spichnute a esp8266 napajene pres gpio funguje bezproblemu ale jen do doby, nez restartuji rpi a to z duvodu, ze na gpio spadne na kratickou dobu 3.3V na 0 a tim dojde k restartu esp8266 a ja diky tomu prijdu o hromadu informaci, ktere se vypisuji pri startu rpi a ktere bych normalne pres ssh nevidel. Zkratka to nahrazuje obrazovku pripojenou k rpi a navic to muzu ovladat nadalku a to byl hlavni ucel, proc se tim vubec zabyvam. Aktualne pouzivam nodeMCU ktere ma externi napajeni a fakt to funguje paradne i kdyz jsem u tohoto reseni nasel 2 omezeni ale presto to ma pro me veliky prinos.
    SPM
    SPM --- ---
    TR1: S tou 3V3 větví pozor na to, že Raspberry má poměrně hodně slabý ten regulátor. Teda nevím, u v4 jsem nedohledal, co tam přesně je, ale u některých těch starších se tvrdilo, že je to snad zatížitelné jenom na 50mA nebo nějakou takovou hodnotu... což už i pro ESP8266 je málo (tam špičkově může letět snad i 300mA).

    Ok, tak pak mi prostým měřením přijde, že ty kabely mají fakt moc velký odpor :-)
    TR1
    TR1 --- ---
    RORSCHACH:
    Puvodne mne zajimala vetev 3.3V, protoze jsem ji chtel pouzit pro napajeni esp8266 ktery ma slouzit jako rs232 over IP ale k tomu jsem se vubec nedostal, protoze pri pokusu napajet rpi pomoci pinu jsem mel zde popisovane problemy a rpi jako celek nefungovalo spravne (cyklicke restarty kvuli indikaci podpeti). Nastesti i po tech pokusech, co jsem s nim vcera provadel po pripojeni pres USB funguje normalne.

    SPM:
    Jsem si temer jisty, ze jsem pri mereni odporu chybu neudelal. Pravda je, ze pred kazdym jednotlivym merenim hroty multimetru nezkratuji ale pred prvnim meremin to delam vzdy, to vim na 100%
    SPM
    SPM --- ---
    TR1: na odpojeným kabelu naměříš 5,2V na obou koncích, protože tam nemáš v tu chvíli těch 0,5A odběru. Pokud máš odhadem ten 1Ohm na celém kabelu (tj oba dva dráty), pak při 0,5A máš úbytek napětí právě těch 0,5V. Pokud jsi tedy ten odpor změřil správně (jak psal PES, je potřeba napřed si zkratovat dráty toho multimetru... ten můj má třeba >1Ohm odpor přímo na sobě...)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Pokud muzu tak raspi nenapajim z usb ale primo. Usb kabely jsou tak ošulenej segment kabelů že se to nevyplatí :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam