• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    TR1
    TR1 --- ---
    Raspberry Pi Foundation by se mohlo inspirovat a pripravit nam RPI5 v podobne podobe, ja bych se rozhodne nezlobil :)

    ROCK5 Model B RK3588 single board computer is up for pre-order for $79 and up - CNX Software
    https://www.cnx-software.com/2022/01/09/rock5-model-b-rk3588-single-board-computer/
    BOAR
    BOAR --- ---
    PECA: osobne jsem se vykaslal na nejakou branu od vendora, a pouzivam zigbee2mqtt a k tomu home assistant
    PECA
    PECA --- ---
    ANDY_WARHOL: Automatické větrání zatím nechci, ale bylo by to libo, to jo :) Ale jak píšeš, jde o to, že byť ve městě, čím dál tím víc lidí si přitápí krbovkama. A my jsme se zrovna přidali, takže nestěžuju si, teď jsem taky "smraďoch". Jde o ty chvíle, kdy se to rozhořívá a někdy to zasmradí víc, někdy pohoda. Každopádně jsou chvíle, kdy větrat nechceme, ale nemáme to bez otevření okna jak zjistit. Za 10 - 20 minut je to zase jiné.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    MIKULAS: ty rozptylove podminky nemusi byt moc smerodatne, ja mam tady na kopci ve vesnici nekoho kdo pali buhvi co a protoze jsem par metru dole pod nim, tak nam to tu slusne zasmradi a to muze byt na nejblizsi stanici ze je vzduch jak vino. je to proste lokalni problem.

    ale docela me to inspirovalo. mam tu automaticky vetrani, ktery se ridi podilem co2 uvnitr domu, ale kdyz ten blbec zacne cadit, tak je v dome hned smrad. tak bych to taky mohl regulovat na zaklade toho jak je to aktualni, nebo se naseru a pujdu mu vysvetlit rucne a strucne aby si ten smrad strcil nekam :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    PECA: me prijde ze to chapes dobre, samzorejme musis vedet co meris a co je pro tebe ok hodnota a co ne.

    zigbee protokol ma pomerne slusny dosah a malou spotrebu, pojede ti to na knoflikovku rok a vic. ale nevim jestli se delaji cidla podle tve potreby. venkovni cidlo ma jeste tu specificnost, ze potrebujes vysoke kryti, preci jenom mraz, dest a podobne
    PECA
    PECA --- ---
    MIKULAS: Čističku máme vyhlédnutou v IKEA, také jsem uvažoval o IKEA bráně, to je tuším postavené na ZigBee, ale nevím, jestli se to dá kombit. Venkovní čidlo s indikátorem v podobě barevné LED (stačí R+G) by asi úplně stačilo - kouknu z okna, jestli můžu otevřít...

    Aktuálně je to tak, že otevřu okno (balkonovky) a čuchám. A ono mi to v zimě čuchá hůř, často postřehnu smrad až když ho mám víc uvnitř, než by bylo milo. Tak mě jen tak napadlo, že by bylo fajn mít nějaký objektivní indikátor :)
    PECA
    PECA --- ---
    ANDY_WARHOL: No, koukám na ESP Home a úplně moudrý z toho nejsem. Vidím ranec senzorů. Je mi jasné, že měřidlo mi vydá hodnotu měřené veličiny a já musím musím vědět ty čísla, a podle toho nastavit indikaci (příklad) kde se pohybuji na škále zelená (ok), přes žlutou (bacha, limitní stav), až po červenou (to je moc).

    Venkovní čidlo by mělo umět asi polétavý prach a CO (oxid uhelnatý), nevím, jestli má smysl měřit i oxidy síry (SOx) a dusíku (NOx). Primárně jde o "čudmo" (znečištění z kamen a krbů - teď aktuální hodně, pálení bordelu na zahradách - aktuální od jara do podzimu).

    Vnitřní čidlo CO (hlídání úniku z krbovek, ale na to mám hlásič), CO2 (vydýcháno).

    Teplota vlhkost se může hodit vždy jako doplňkový údaj, stejně jako tlak vzduchu venku. Stačí na jednom čidle.

    Napájení uvnitř by asi šlo natáhnout ze zásuvek, venku bude asi potřeba bateriové, na terase mám zásuvku. V práci si asi můžu zajistit BLE sensor od ELA Inovation, nebo něco podobného, ale CO asi nemají.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    PECA:
    - na vnitřní čidlo bych se vybodl a rovnou pořídil čističku s čidlem (já mám zkušenost s Mi Air Purifier - čistí sama dle potřeby, má indikaci na sobě a s trochou snahy reportí do Home Assistant)
    - čidlo venkovní kvality by mělo mít indikátor na sobě, asi se nebudeš koukat do mobilu když půjdeš vyvětrat (nebo někdo jiný)
    - rozhodovat zda otevřít nebo neotevřít okno na základě jednoho čidla je věc pochybná a outdoor čidlo je celkem drahé - nebylo by lepší scrapovat z netu rozptylové podmínky a udělat si na to nějaký indikátor stojící kousek od okna?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    PECA: nejdriv je treba vydefinovat co chces merit, protoze kvalita vzduchu neni exatni velicina, ale sklada se z rozsahu nejakych meritelnych velicin. napriklad uvnitr te bude zajimat podil co2. ale venku asi ne.. takze az vydefinujes ty hodnoty, tak pak budes hledat senzory co ti to umozni zmerit. nestaci aby umely danou velicinu zmerit, ale taky aby to umely v danem rozsahu. dalsi vec co musis vydefinovat je jestli budes mit k cidlu moznost pripojeni napajeni nebo jeslti to musi jet na baterie. pokud baterie, tak budes potrebovat nejaky iot reseni, ktere bude optimalizovane na spotrebu. a podle toho teprve muzes navrhnout jak to bude fungovat. ja pouzivam iot zigbee a tam je potreba zigbee server, ktery to prenese do vnitrni site. ale zase jsi omezeny tim, co za senzory na to muzes sehnat. takze opravdu se neda takhle od stolu radit.
    PECA
    PECA --- ---
    Když jsme u tohodle toho typu úloh. Jak snadno a jednoduše na:
    - monitorování kvality vzduchu za oknem?
    - indikace individuálně přímo na zařízení, nebo centrálně na jiném displeji či mobilu (mobilech)?
    - jako nepovinný bonus monitoring kvality vzduchu uvnitř.

    Potřebuji jako obyvatel domku vědět, jestli je bezpečné otevřít okno za účelem vyvětrání. Bonusově vidět, jak moc je to větrání potřeba.

    Já jenom, jestli je něco jednoduchého hotového, třeba stačí koupit bazmek a nainstalovat hotový SW, vytisknout slušivou krabičku.
    Děkuji pěkně :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    OTAZKAKONCE: no ja nevim, na tohle placat raspbery, kdyz ti jednodusi sluzbu udela esp32 (4 dolary), da se koupit uz i s displejem na tele. na to nasadis esp home a cely to misto programovani jen nakonfigurujes v yamlu...
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    OTAZKAKONCE: jestli to potrebujes, tak nodejsů jestli se chces neco naucit a nespechas, tak python.
    OTAZKAKONCE
    OTAZKAKONCE --- ---
    Ahoj, mam podobnou otazku - jsem JS developer a tak je pro me nodejs nejjednodussi volba a rad bych si udelal meric vlhkosti vzduchu s ukladanim, displejem etc s raspi - mam to zkouset udelat s nodejs (videl jsem ze to jde) anebo je to nesmysl na kterym spalim cas a je lepsi si nastudovat python a napsat to v nem? s raspi samotnym zkusenost nemam.

    diky
    KRYGLIK
    KRYGLIK --- ---
    LARS_GUNNER: Python muzu doporucit, zvlast na RPI se s tim da napsat cokoliv. Na GUI pouzivam PyQt5, je to velmi sympaticky framework (a funguje spolehlive i na jinych platformach, kdyz by byla nahodou potreba).
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    Pisete nekdo na Raspbianu v Pythonu? Cilem bude udelat jednoduchou desktop appku s GUI, ale zdrojaky nikde nevystavovat. Nemam duvod tam tlacit .NET a napadlo me si Python prolouskat trochu detailneji na tomto projektu. Zatim se mi taky jevi jako super skriptovaci nastroj, ktery se bude hodit asi vzdy. A pro vyuku taky neni marny.
    SPM
    SPM --- ---
    PECA: Zalezi na ty cetnosti, obcas se posiraji i daleko horsi veci. Mne prisel server za pul mice s defektnim CPU. A tam si navic myslim, ze to mela odhalit vystupni kontrola jak u intelu, tak u vyrobce serveru (delalo to od prvniho spusteni).
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    RORSCHACH: to máš pravdu. Nějak sem si to neuvědomil.
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    ANDY_WARHOL: Malina má "průmyslové řešení" s eMMC v podobě Compute Modulu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    LARS_GUNNER: pres quemu jsem provozoval w98 s touchscreenem a funkcnim usb :)
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    Az na tom pudou pustit Widle...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam