• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    TR1
    TR1 --- ---
    RAINBOF:
    ZeroW bezi bez problemu na nejnovejsim PiOS lite, Buh vi co s tim VLADDRACUL provadi. V prvnim prispevku pise, ze nahrava image na flashdisk (zeroW rozhodne bez zavadece na mSD z flashdisku nenabootuje) ve druhem uvadi, ze Samsung Ulta 16GB class 10 je v poradku coz je mSD a ne flashdisk.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Sahl bych do starsich berzi raspbianu 10 napr
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    QWWERTY: Díky, zkusil jsem a karta (Samsung Ulta 16GB class 10) se tváří ok. Co jsem ještě zapomněl zmínit - než jsem tohle RPi přestal na nějakou dobu používat, wifi normálně běžela
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    VLADDRACUL: mozna bych jako prvni zkusil surface check te flashky, ze ktere tam tahas image? aby jsi mel jistotu, ze se ten OS image nepokokoti jeste pred nahranim na RPi
    VLADDRACUL
    VLADDRACUL --- ---
    Ahoj, už jsem trochu zoufalý, tak si jdu pro radu. Vytáhnul sem ze šuplíku postarší RPi Zero W V1.1 a jal se ho reinstalovat. Přes RPi imager jsem na flashku nahrál Raspberry Pi OS Lite (32-bit), ale během bootování se opakovaně restartuje. Vyzkoušel jsem i několik dalších verzí, až jsem skončil u Raspberry Pi OS Lite (legacy), který naběhne v pohodě. Ale po nabootování jsem ho zkusil připojit k wifi a hlásí mi "No wireless interface found". Zkusil jsem postup podle https://gist.github.com/basperheim/d419491bc7a6889d99fb5cb72d58d0b6 ale bohužel nepomohlo. Zkusil jsem i verzi s desktop rozhraním, nastavit wifi v imageru, ale nic nepomáhá. Neřešil jste někdo stejnou chybu, prosím?
    PES
    PES --- ---
    BOAR: To netřeba psát mně, já už si to podobně kde bylo potřeba vyřešil.

    Spíš IMHO šlo o ten dotaz od LEJN o tu garáž a hlídání s posíláním parametrů prostředí a popř. poplachových foto, kde je otázka trvalého napájení (často jsem se setkával s požadavkem, aby to fungovalo jako "alarm" a jelo to např. z Pb aku 12V, buď autobaterie anebo ty aku do UPSek apod., někdy i s dobíjením ze solárního panelu), takže pokud možno úsporně (to normální RPi tedy moc nedává, tam to bylo spíš směr ESP32 ve verzi s nízkým odběrem a k tomu nějaký levný modul na sériový port RX/TX, který se zapínal jen v případě potřeby, chytil síť a skrze to odeslal základní parametry anebo poplach i se statickými foto, i když dokud bylo 3G, tak to šlo i rychle, teď u těch levných modulů už jde jen 2G/EDGE a to leckde neprotlačí skoro nic a 4G moduly jsou bohužel příliš drahé na tyhle "domácí udělátka")...
    BOAR
    BOAR --- ---
    PES: co nějaká WiFi modem krabička? WiFi mobile hotspot. Případně starej telefon. Co umí WiFi hotspot nebo rovnou USB ethernet?
    PES
    PES --- ---
    RAINBOFF: no tady se primárně řešilo RPi LEJN , což znamená de-facto Linux... a tam je to plno laborování (pamatuji i extrakci blobů z ovladačů Win apod.)

    Jinak s tím "píchne se do USB a buď jede anebo ne" to je stav nejen u Mikrotiku, takhle to má i plno ostatních "krabiček" celého spektra (TP-Link, ZyXEL, D-Link, Cisco/Linksys atd.) s tím, že u některých pak je to ještě v rovině slibů výrobce, že (někdy, možná, časem) doplní i další modely skrze aktualizaci firmware popř. jeho oddělené části zaměřené právě jen na podporu těch USB modemů.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PES: jiste do mikrotiku to pichnes a budto jde nebo ne :) nic mezi
    PES
    PES --- ---
    RAINBOF: netřeba, tímhle jsem už prošel dávno (co jsem se s těmi USB 3G a 4G modemy natrápil, zvláště když do CZ opové nakupovali ty největší bastly od Huawei) a fakt to za to trápení a čas nestojí, takže konektivita pokud možno "hotová" s Ethernet rozhraním.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PES: no jestli chces, mikrotika s USB ti na zkousku pujcim.
    PES
    PES --- ---
    Zásadní problém konektivity jsou ty zprasené USB modemy, kde je snad všude nějaký BLOB balast a nějaké šílené přehazování režimů (mode_switch apod.) v USB "tajnou" sekvencí, protože když to začali sekat (zvláště v Číně), tak se zahodilo všechno "kompatibilní" co bylo předtím (tj. do 3G modemů se ještě dalo vybírat z těch, které se tvářily jako USB-serial port). Pokud nestačila rychlost (to je asi důvod toho proč odpadl režim sériového portu), tak to mělo být IMHO nejspíš jako USB-Ethernet a bez šílenství toho co je teď.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    Jeste me napadlo co motioneye? K tomu nejaky cidla… ale furt to neresi tu konektivitu
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    LEJN: kamera primo pro RPi s commandline ovladanim urcite existuje.
    LEJN
    LEJN --- ---
    Jasný, díky za názory. Ono to asi nakonec skončí u nějakýho hotovýho řešení. Spíš mě zajímalo jestli už něco takovýho neexistuje pro RPi. Zase nějak moc času se mi tomu obětovat nechce. Je to spíš takovej nápad a na postavení všechno mám ( kamera, čidlo, RPi, modem, simka)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    REDSNAKE: i pokud je to myšleno vážně, může jít cestou vlastního řešení, všechno záleží kolik času tomu chce dát a jestli ho bude bavit si to vyrobit, nehledě na to, že se člověk v průběhu naučí dost věcí :)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    LEJN: Pokud to ma bejt kutilskej projekt pro zabavu co nejaky esp32 cam s modulem na simku nebo lora? Pokud je to mysleno vazne koupil bych si hotovy produkt.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Ja ale o zadnym wifi nemluvim. Bavim se o tom, ze mikrotiky s usb portem umej ppp modemy
    LEJN
    LEJN --- ---
    Moje představa je permanentní monitoring teploty a vlhkosti, dejme tomu 1x za 10minut a nějakej "alarm" kdy by to poslalo fotku při zaznamenání pohybu nebo rozsvícení světla. Teoreticky to mám vymyšlený, jen nevím jak to udělat :⁠-⁠D
    LEJN
    LEJN --- ---
    RAINBOF: MEDWYN: problém je právě že WiFi nejde použít, jinak by to bylo v pohodě. Garáž mám v parkovacím domě dál od baráku. Jediná možnost na připojení je to 4G
    MEDWYN
    MEDWYN --- ---
    MEDWYN: Tedy pockej. garaz je nekde poblíž domu a mas tam WiFi?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam