Protože jsem podcenili zásoby briket na zimu, jali jsme se v rámci průběžného doplňování testovat různé druhy v okolí dostupné.
Zatím ozkoušeny 3 druhy briket z tvrdýho dřeva mají všechny zhruba stejnou výhřevnost, vyrovnají se černýmu uhlí. Cena za 10kg 47.50 - 55kč. Nejdražší neznamená nutně nejlepší, za 49kč jsme koupili šunt, kterej se rozpadá jen se na něj podíváte. Z praxe - naše kamna naložený dřevěnejma briketama, do 30 min teplota v okruhu 60-70 stupňů, v troubě 150-200 stupňů, plotna rozpálená tak, že i na kraji se vaří voda, vydrží bez přikládání kolem 4h - 6h, minimum popela (v tomhle ohledu uhlí předčí).
Jeden druh briket z biomasy. 7kg za 26 kč. Výhřevnost je srovnatelná s pochcaným senem (stejně jako zápach), ani po hodině naložení a pořádnýho rozhoření nejsou schopny vyvinou vyšší teploty v okruhu než 42 stupňů, v troubě by se dala skladovat zmrzlina a na plotně sedět (jo trochu přeháním, voda na čaj se za tu hodinu uvařila). Za tu hodinu už byla kamna plná nehřejícího popela. Asi jako když spálíte karton, spousta svinstva, žádný teplo. I klestí ma vyšší výhřevnost a míň zbytku. Nechápu co je na těhlech briketách ekologickýho a ekonomickýho. Aby mi neumrzla v zimě prdel, musela bych jich nechat navíz 4x tolik co těch dřevěnejch a ještě sedět nonstop u kamen a házet to tam.
Ještě chcu zkusit smrkové brikety.