• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACHNIKVytápění rodinných domů
    Vytápění všeho druhu. Pochlubte se, sdílejte zkušenosti, recenzujte dodavatele...
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    IV0: Ten trojboj není podmínkou...

    STETKA:
    No VZT je sice dobrá věc, ale není VZT jako VZT a v tabulkách vždy vyjde výhodněji řešení, které v realitě tak účinné není.
    Některé věci v ZÚ vyloženě brání logice pasivních domů. Moje vlastní zkušenost. Osobně domy stavím tak aby byl provoz co nejekologičtější a nejekonomičtější, což se ZÚ často míjí účinkem.
    Jinak rozmanitější tvary se nestaví moc ani když se energetická stránka neřeší. To jsou většinou vyjímky v podobě onanie některých architektů. A nebo to vzniká postupným přistavováním ke starším objektům.
    A ploché střechy taky nejsou nijak moc výhodné, protože je většinou výhodnější udělat izolaci stropu a ne střechy s technologických důvodů. Pak sedlová střecha může efektivně stínit poslední patro. A navíc rovnoměrněji zatěžuje základy v horských oblastech. Dříve lidé stavěli často efektivněji než si umíme vůbec představit...
    STETKA
    STETKA --- ---
    IV0: To bych si dovolil nesouhlasit. Pokud se bavíme o zú na nové pasivní domy, tak je hloupost dům nestavět s dotací. Dobře navržený dům na dotaci dosáhne poměrně snadno a vícenáklady rozhodně nepřesáhnou výši dotace.

    Jak jsi popsal tradiční trojboj pasivního domu, tak to je nesmysl - ano vzduchotechnika v něm být musí, ale to podle mého názoru musí být dneska v jakémkoliv domě. Lépe řečeno nemusí, ale nedal by ji tam jen hlupák. Fotovoltaiku pasivní dům rozhodně mít nemusí - dává se tam většinou proto, že navrhovaný dům nesplní spotřeby primárních energií z neobnovitelných zdrojů.

    Patrová kostka otevřená a orientovaná na jih je opravdu nejvýhodnější tvar domu z hlediska solárních zisků, ale rozhodně to není podmínka. Ostatně nejideálnější by byla koule a to se taky zas tak často nedělá :-) Jde o co nejlepší poměr plochy obálky vůči vnitřnímu objemu. To je ovšem výhodné nejenom z pohledu tepelných ztrát, ale je to i nejlevnější řešení.

    Obecně by se dalo říct, že tento trojboj částečně platí v případě, že to chce dělat někdo kdo s tím nemá zkušenosti a když tohle splní, tak má poměrně jistotu, že se to povede. Je to ale jako když ti statik co to nikdy nedělal navrhuje konstrukci ze dřeva, tak dá všude trámy o něco větší, než jsou potřeba aby měl jistotu, tím se to celé strašlivě prodraží a když pak k tomu přijde někdo neznalý věci, tak si řekne, že dřevěný dům nechce, protože tam musí být strašně velké trámy...

    Pasivní dům může mít i zajímavou architekturu - myšleno tak, že i pasivní dům může mít rozmanitější tvary. Samozřejmě to s sebou přináší větší náročnost na provedení a vyřešení detailů a jde to. Nakonec výše popisovanou kostku jsem ještě nikdy nestavěl :-)

    Výše uvedené vychází z vlastních zkušeností při stavbách pasivních domů :-D
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    ALDEMIK: Máme slovenské KZP. Pět let, fungují dobře, přijatelná cena.
    IV0
    IV0 --- ---
    GOZER1: Tak to bohužel zkušenost nemám, předpokládám, že to bude vycházet podobně.
    GOZER1
    GOZER1 --- ---
    IV0: nechci stavet pasivni dum. mam stary dum co potrebuje zateplit 2 steny.
    IV0
    IV0 --- ---
    GOZER1: Svépomocí to můžeš dělat i na dotace.
    IV0
    IV0 --- ---
    GOZER1: Smysl to má, ale i v nejúspornější variantě na tom vyděláš pouze to, že budeš mít lepší barák za stejnou cenu, jako by stál normální barák. Nejúspornější varianta znamená, že:
    * Dáš si záležet na co nejlevnějším nákupu materiálu
    * Uděláš to svépomocí (ideálně do toho dáš svojí práci na stavbě nebo alespoň budeš stavbu řídit a najmeš si jenom makáče, ne firmu)

    Navíc se musíš často smířit s tím, že budeš muset použít technologie, které by si si tam sám nedal (v mém případě se jedna o fotovoltaiku, u někoho to jsou třeba žaluzie nebo vzduchotechnika), že třeba dům bude mít jiný tvar, než by si chtěl, že bude mít větší okna, než by si si tam dal sám apod.

    Jestli nechceš tradiční trojboj pasivního domu, tzn. rekuperace, fotovoltaika a patrová kostka orientovaná a otevřená na jih, tak na vyšší dotaci nedosáhneš a u té nižší to je fakt jenom pro člověka, co to "prostě chce".

    Na druhou stranu jsou tam úspory, ke se blbě vyčíslují, např. to, že tam nemáš teplovodní topný systém (který za dvacet let budeš asi muset zgenerálkovat), si víc imunní proti zdražování energie, máš v domě komfortní a tiché chlazení apod.

    Výše uvedené vychází z vlastni zkušenosti při stavbě pasivního domu.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    GOZER1: já jsem dělal kotlikovou dotací, zateplení ne.
    GOZER1
    GOZER1 --- ---
    Máte někdo osobní zkušenost se zelená úsporám? Má smysl zateplovat přes tento program nebo tu dotaci sežerou autorizovaný firmy a je lepší si to udělat svépomocí?
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Nemáte někdo tip na kamna na dřevo, ideálně litinová, s plotýnkou a výměníkem?
    Potřebuju tak 9 kW celkem, třetinu do vzduchu.
    Našla jsem Prity, o kterých nic nevím, a Haas a Son Arctic, a zaráží mě, že nenacházím nic jiného...
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    CUKI: to se nám tam ale nevejde :(
    CUKI
    CUKI --- ---
    MODRAPUSINKA: pokud je to jen na sušení ručníků, tak de facto žádnej velkej výkon nepotřebuješ, ale žepřík se mi ta to moc neosvědčil, jelikož tím je je svisle, tak se ty ručníky překrývají a nebo se tam vejdou s těží 2 a ten žebřík musí bejt dost vysokej. Víc se mi osvědčilo něco jako tohle: https://www.google.cz/...8Dn%C3%ADky&ved=0ahUKEwirktiVhZfUAhVFmBoKHVy9BswQMwhWKCMwIw&iact=mrc&uact=8
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    tak dobrý, bude to jen na sušení ručníků :) ta koupelna je tak malá, že stačí pustit teplou vodu a už je tam teplo. diky
    CUKI
    CUKI --- ---
    RATTKIN: No hlavně není důležité kolik to má Wattů, ale jak dlouho to na ně poběží.

    Pokud je ten žebřík na něco jiného než sušení ručníků, tak to chce spíše větší výkon, aby se to dalo snadno vytopit z těch pokojových 20°C na nějakých koupelnových 28°C. Takže čím větší výkon tím to bude pro tyto účely úspornější a praktičtější

    MODRAPUSINKA: Pokud ten žebřík bude mít do 2kW, tak to můžeš zapojit normálně do zásuvky, jinak to musí mít pevný přívod a vlastní jistič. V panelákové koupelně ti ale bude stačit určitě mnohem menší výkon. Víc než na výkon bych se zaměřil na termostat nejlépe v kombinaci s časovačem.
    GOR
    GOR --- ---
    GOR: Ehm dobrá, podcenil jsem pokles cen, takže bude to 3,8 - 4,5 Kč/kWh.
    GOR
    GOR --- ---
    RATTKIN: Prr, prr. kWh u tarifu D02d, který bych v paneláku tak nějak čekal, bude stát cca 4,5 - 5 Kč. Takže hodina provozu 100W spotřebiče bude na elektřině stát 0,45 - 0,50 Kč.

    Nicméně 100W na žebřík je málo, tipuju příkon min 1 kW.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MODRAPUSINKA: ja mam doma zebrik s patronou, ktera ma cca 700 - 900W tusim a jenom cca 40 minut trva, nez to zacne topit. Je to samozrejme super na suseni rucniku, ale to je tak vsechno. Dle me to nema zadny smysl, pokavad to neni napojene na okruh, takze bych radsi volil maly primotop, ktery ti to natopi za 15 minut max s nizsi porizovaci cenou.

    RATTKIN: 100w neni urcite za korunu. KW byla tusim okolo 2,5..
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    MODRAPUSINKA: podle příkonu.
    když to bude mít 100w , hodina provozu bude stát asi 1 kč, nebo trochu míň.
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    RATTKIN: bydlíme v paneláku a v koupelně žádné topení teď nemáme, takže to by asi ani nešlo... časový spínač je super, to chci :) díky! a aj jsem koukala, že se dělají různé výkony jaký mám vybrat? A nežere to moc? jako přímotop?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    MODRAPUSINKA: Jo do zásuvky to jde libovolné. lidi si i to i dělají s časovým spínačem, aby to topilo hodinu před sprchováním, pokud je to pravidelně. zapnuté pořád by to bylo hrozně drahé.
    my máme bez eletriky, zapojené jako ostatní radiátory-trubky, kolečko na regulaci. to se ale musí topení rozebrat, voda vypustit, to bude něco stát, pokud nebudete předělávat kotel nebo topení. my to dělali s rekonstrukcí koupelny a podlahovým topením. podlahové topení je fajn a není to drahé, když už se dělá koupelna nově.

    jsou i kombinované, eletrika + radiátor.
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    Chteli bychom si dat do koupelny topny zebrik. jak se to pripojuje a jak vybrat? Vygooglila jsem, ze to jde pripojit bud do zasuvky nebo napojit na topne teleso? Do zasuvky to muze byt jako normalne do te kam zapojiju fen nebo je potreba elektrikare/ topenare? Opravdu nic o to nevim, tak snad neni muj dotaz uplne debilni :))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam