• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACHNIKVytápění rodinných domů
    ZORB
    ZORB --- ---
    Co je to za kotel?
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    ZORB: Asi bych potřeboval nějakého šikulu na nastavení toho kotle. Je tam termostat v pokoji, ale mám pocit, že to s ním nějak moc nepracuje.
    ZORB
    ZORB --- ---
    COWBOY: V tý době jsem měl "v kotli" starej fw, co nelogoval hmotnost vyhrnutého paliva, takže přesně to nevím. Ale přislo mi, že okometricky to vyjde +- stejně. U peletek sem musel mít nastavený menší interval přikládání.
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    ZORB: Tohle jsem si potřeboval ověřit. Takže vlastně na hmotnost protopíš méně.
    ZORB
    ZORB --- ---
    COWBOY: A u peletek je ještě předpoklad, že budeš mít relativně dost velkej skladovací prostor a hlavně suchej...
    ZORB
    ZORB --- ---
    COWBOY: Minulou zimu jsem si koupil několik pytlů peletek, abych si vyzkoušel rozdíl mezi hnědkou a peletkama. Došel sem k tomu, že peletky jsou super na manipulaci, popela je zásadně méně a můžu s ním i na kompost, méně sazí , méně smradu. Nicméně cenově mi to vycházelo o 12 tisíc dražší, než uhlí za sezónu. Za tu protopím cca. 21 000,-
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    A nenapadá mě, jak rozumně ten dům zaizolovat.
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    CUKI: No mně právě přišlo divné, že ty pelety stojí od 5.000 nahoru. Ale chápu, že to bude čistší práce při obsluze, méně sazi...
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    CUKI: Jedna se o starý dům. Automatický kotel na pelety už ma. V současné době v nem topí tim orechem.
    CUKI
    CUKI --- ---
    COWBOY: Tohle si jistě nenašel na webu distributora plynu nebo elektriky či prodejce uhlí, že? :-D
    Házet takto čísly je dost divoké, vždy je potřeba posuzovat dům od domu každý zvlášť. a vždy je potřeba mít závislost na co nejméně dodavatelích. Když už někdo vytápí děravé šapitó (60–70 GJ ročně), tedy asi 10 běžných domů, tak by měl v prvé řadě řešit izolaci. Teprve až poté otopnou soustavu.
    Kotel na pelety stojí klidně 100-150k Kč, Plynový kondenzační kotel začíná na částce něco přes 20k Kč. Pokud budeš mít plyn stejně zaveden, tak se ten plyn může stále vyplatit a ekologie bude někde jinde.
    Podobně to bude i s elektrikou. Tam ti zase TČ dokáže zlevnit i tu zbytkovou spotřebu elektrické energie.
    Takže dům by se měl řešit jako celek a ne nějakým porovnáním s neznámým hypotetickým domem.
    Jinak pelety nebo štěpka nejsou vůbec špatná volba, ale koukej na to nezávislým pohledem. Nikoli pohledem prodejce...
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    TANTRAMAN: No taky mi to tak přišlo.
    Tohle jsem našel na netu a trochu mě to znejistilo.

    Proč zvolit topení peletami?
    kvalitní dřevní pelety obsahují vždy méně než 10 % vody a mají konstantní hmotnost a hustotu – výborná výhřevnost minimálně 5 kWh/kg, resp. kolem 18 MJ/kg,
    pelety jsou druhým nejlevnějším palivem vůbec (nejlevnější je dřevo, po peletách následuje hnědé uhlí),
    oproti hnědému uhlí však mají pelety vyšší výhřevnost,
    zpravidla levnější i než vytápění plynem či elektřinou,
    dobrá návratnost investice – pokud přejdeme z plynu, vrací se náklady na peletovou kotelnu zhruba 6–8 let, při přechodu z elektřiny pouze 2–3 roky,
    pro rodinný dům s tepelnou ztrátou 60–70 GJ ročně stačí pouze 4–5 tun pelet – topení peletami tak vyjde zhruba na 20–40 000 Kč ročně,
    komfort vytápění, bezobslužný provoz – efektivní spalování v kotli či kamnech s automatickým podáváním paliva,
    stabilní ceny – dřevní pelety se dlouhodobě pohybuje okolo 6 Kč/kg včetně daně,
    skladnost a jednoduchá manipulace – 15kg či 1t pytle, možnost dopravy cisternou přímo do zásobníku kotle – postačí jednou za rok,
    technologie a objem výroby – stálá kvalita, jistota dodávek po celý rok,
    přírodní ekologické palivo – minimální množství popela (pod 5 g na 1 kg), který lze použít jako zahradní hnojivo, nízké úlety prachu (čistá fasáda a zahrada).
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    COWBOY: Pelety a uhlí mají podobnou výhřevnost, ovšem pelety stojí 2x tolik.
    SWIST
    SWIST --- ---
    WODA: PISTA1: Ok, díky oboum. Zkusím se na to kouknout, nějak poštelovat konektor a pokud to nepomůže tak budu shánět servisáka..
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    Určitě se to tu už mockrát řešilo, ale asi jsem chyběl nebo jsem to už zapomněl. Může mi někdo znalý prozradit, co bude dražší, případně o kolik. Známá topí v domě a za lonský rok protopila 90q ořechu2. Kdyby přešla na pelety, na kolik by to tak mohlo vyjít?
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    WODA: nevím co to bylo, 8 roků už v tom bytě nebydlím.
    Jen sem volal servisáka kvůli stejnejm problémům jako má SWIST, ten řek že mám s tímhle konektorem zahejbat a WAWky začli fungovat normálně.
    WODA
    WODA --- ---
    PISTA1: SWIST: to asi nebude spalinové čidlo, ale termočlánek - pojistka, která nepustí plyn, pokud není zahřátá - nebo pokud není čudlík nadoraz. Stejná věc bývá na plynových sporácích a troubách. Může to být špatný kontakt, nebo rozbitý termočlánek.
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    SWIST: Na výstupu do komína je spalinové čidlo. kabel k němu je připojený konektorem, který když zoxiduje a má blbý kontakt, tak nehoří sám plamínek a neběží Hlavní hořák.
    SWIST
    SWIST --- ---
    ...nevyznáte se někdo ve WAWkách? mám tu Gramat 461, v jednom pokoji se mi je povedlo nahodit v pohodě, ale ve druhém vůbec.. Jiskru hází, byť čidlík trochu blbne, ale po sundání plechů jsem zjistil, že věčný plamýnek hoří pouze pokud je stisknutý na doraz. Netušíte co s tím, respektive kde by mohl být problém? Samotný čudlík se zdá být v pořádku, neni nikde vylomený nebo tak něco..
    IV0
    IV0 --- ---
    ALTOR: Nevím jak Sith, ale já ano. Jestli si ochotný se dostat někam okolo 15-18kWh/m2 (což je dnes asi nejvíc smysluplný stavební standard) tak se vyšší investice do TČ nevyplatí, ale on už se ani nevyplatí moc ani ten plyn, striktně ekonomicky Ti vyjdou nejlépe elektrické rohože (jestli chceš mít jistotu, že dokážeš v budoucnu vyměnit topný zdroj, tak si dej plyn nebo TČ, ale nevyplatí se to). Když si výš (20 kWh/m2) a můžeš jít do nízkoteplotního systému, tak TČ se vyplatí určitě. Když si naopak níž (pasivní standard), tak má smysl uvažovat o ventilačním TČ (např. Nilan), teda jestli chceš strojní větrání...
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    SITH: Diky, mas primou zkusenost? Porovnaval jsi ceny na metr, porizovaci atp.?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam